Konečný účet Farmy Bolka Polívku: Dlhy cez 56 miliónov českých korún

BRNO – Dlhy Farmy známeho českého herca Bolka Polívku dosiahli 56 miliónov českých korún, na súde sa o ne hlási až 55 veriteľov. Vyplýva to zo súpisu pohľadávok, ktoré veritelia prihlásili na Krajskom súde v Brne. Ten teraz rozhodne, či farma skončí v konkurze.

Konečný účet Farmy Bolka Polívku: Dlhy cez 56 miliónov českých korún
Známeho českého komika, trápia finančné problémy jeho farmy. Zdroj:SITA

Veritelia, ktorí stále prihlasujú svoje pohľadávky aj napriek vypršaniu termínu, ktorý dal súd na ich evidenciu, sa na svojej prvej schôdzi zídu v máji. Po pondelkovej uzávierke sa tak v evidencii dnes objavilo päť ďalších pohľadávok vrátane dlhu, ktorý má farma na účtoch za elektrinu vo výške 74-tisíc českých korún.

Najväčšími veriteľmi sú regionálny fond, ktorý farme v Olšanoch na Vyškovsku poskytol európsku dotáciu na výstavbu wellness centra, ďalej stavebná firma Kaláb, ktorá centrum stavala a aj samotný Bolek Polívka, ktorý v uplynulých dvoch rokoch zo svojich peňazí splácal úvery a pôžičky, ktoré mala farma.

Polívka prihlásil pohľadávky za deväť miliónov.

Dotácie z Únie? 12 miliónov

Európska dotácia v celkovej výške 11,6 milióna českých korún slúžila na rozšírenie a vylepšenie hotela na tri hviezdičky, vybudovanie bazéna a wellness centra.

„Ide o prvý podobný prípad, keď sme museli k takémuto kroku siahnuť,“ uviedla hovorkyňa regionálneho fondu Kateřina Dobešová. Podľa nej je úpadok dôvodom pre prihlásenie dotácie.

Až v ďalších mesiacoch sa však rozhodne, či bude farma a novo vybudované priestory fungovať ďalej. Podmienkou dotácie z európskych fondov totiž je, aby zariadenie, na ktoré sa použili peniaze, fungovalo najmenej päť rokov.

Medzi ďalšími veriteľmi sú aj dodávatelia tovaru na farmu (Heineken či Kofola), ako aj firmy a jednotlivci zaisťujúci služby (veterinár alebo drobní remeselníci). Časť dlhov, ktoré prihlásili miliardár Alexander Seidl so synom, ktorí vlani prevzali pohľadávky od partnerov Boleslava Polívku, je splatná na budúci rok.

Dlžné mzdy prihlásilo aj niekoľko zamestnancov. Zaevidované sú aj dve prihlášky, ktoré sa týkajú neuskutočnených pobytov na farme, za ktoré už ľudia zaplatili. Farma je teraz mimo prevádzky.

Objavili sa investori

Pokiaľ súd vyhlási konkurz, do firmy príde konkurzný správca. Ten spoločne s veriteľmi rozhodne o tom, akým spôsobom sa bude firma predávať – či ako jeden celok alebo po častiach.

Podľa insolvenčného správcu sa už teraz objavili prví investori, ktorí majú záujem Farmu Bolka Polívku odkúpiť.

Podľa správcu by bolo lepšie, keby sa aj v prípade vyhlásenia konkurzu podarilo farmu aspoň čiastočne udržať v chode – tým by nestratila toľko na svojej cene.

Autor: Tomáš Fránek

Aktuálně.cz
 

Diskusia

Myslíte si, že Polívkovi zoberú Farmu?

Najčítanejšie