Koniec práce na dohodu. Zostať má len študentom, no s odvodmi

BRATISLAVA - Bezmála pol milióna ľudí pracuje na Slovensku na dohodu. Mnohí z nich budú musieť hľadať iný spôsob, ako sa zamestnať. Časť z nich zrejme začne pracovať na živnosť, časť možno načierno, mnohí o prácu prídu, varujú firmy. Podľa vládnych plánov majú firmy na dohodu zamestnávať už len študentov. Aj tí však majú platiť odvody, od ktorých sú v súčasnosti odbremenení.

Koniec práce na dohodu. Zostať má len študentom, no s odvodmi
Pracovať na dohodu majú môcť len študenti. Zdroj:Shutterstock.com

Vláda Roberta Fica pripravuje balíček na ozdravenie verejných financií, súčasťou ktorého sú aj radikálne zmeny v práci na dohodu. Škrt cez rozpočet to spraví tisícom Slovákom.

Koniec práce na dohodu

Koncom februára tohto roka pracovalo podľa Sociálnej poisťovne na dohodu takmer 479-tisíc ľudí. Koľko z nich bolo brigádnikov, ktorým má možnosť pracovať na dohodu zostať, Sociálna poisťovňa nesleduje.

Firmy zamestnávajú ľudí na dohodu bežne, tento typ pracovnej zmluvy vyhovuje napríklad podnikom, ktoré prijímajú zamestnancov na vykonávanie sezónnych prác. Ak sa im táto možnosť zruší, budú musieť hľadať iné možnosti.

"Zamestnávatelia ani zďaleka nebudú môcť prijať všetkých súčasných dohodárov na trvalý pracovný pomer. Časť ľudí pracujúcich na dohody tak dostane ponuku na novú zmluvu, mnohí z nich na polovičný úväzok. Navyše, ponuka zamestnávateľov môže znieť na nižšiu sumu, keďže ak by bývalým dohodárom ponechali ich súčasný príjem, znamenalo by to pre nich rast nákladov z dôvodu platenia vyšších odvodov. Väčšia časť dohodárov o zamestnanie príde," predpokladá šéf personálnej agentúry Trenkwalder Luboš Sirota. 

Ficov ozdravný balík: Zrušiť sa má práca na dohodu, zdaniť výsluhové dôchodky

Podľa tajomníka Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Martina Hoštáka môže byť dôsledkom aj to, že sa rozšíri nelegálna práca. 

„Ak by to malo byť obmedzené, je potrebné počítať s možným nárastom čiernej práce a tým pádom aj s daňovými únikmi. Je možný ďalší únik smerom k živnostiam, ďalšou možnosťou sú rôzne zmluvy o dielo, príkazné zmluvy, ktoré sa však dajú využiť len za určitých podmienok. Skôr možno predpokladať odklon smerom k živnostiam a čiernej práci,“ hovorí Hošták.Ilustračné foto

Vláda v návrhu konsolidačného balíka, ktorý predstavila opozícii, počíta s tým, že výrazné obmedzenie dohôd bude kompenzovať vyššou flexibilitou zamestnávania. Ako to chce dosiahnuť, sa v materiáli nepíše.

"Žiadna plnohodnotná náhrada dohôd neexistuje, ak nemá ísť o obchádzanie zákona alebo nahradenie tohto typu pracovnoprávneho vzťahu iným, ktorý by bol de facto dohodou, len by sa inak volal," hovorí Sirota. 

Odvody pre študentov

Práca na dohodu by sa mala zrušiť s výnimkou dohôd z brigádnickej činnosti, ktorú budú môcť vykonávať denní študenti do 26 rokov. 

Aj pre študentov však nastanú zmeny. Kým doteraz z dohody odvody neplatili, po novom budú platiť 14-percentné zdravotné poistenie, dôchodkové poistenie vo výške 28,75 percenta, úrazové poistenie 0,8 percenta a garančné poistenie vo výške 0,25 percenta.

Hošták považuje za rozumné, aby sa dohody zodvodnili. „Je potrebné si uvedomiť nožnice medzi odvodovými povinnosťami bežného zamestnanca a nulovými odvodovými povinnosťami dohodárov. Zavedenie istej odvodovej povinnosti pre dohodárov je preto namieste,“ hovorí Hošták, no dodáva, že ponechanie dohôd len pre študentov nie je riešenie.

Stanislava Luppová

 

Diskusia

Poznáte niekoho, kto pracuje na dohodu?