Koniec sveta podľa Mayov sa blíži. Prespali sme ho?

Bratislava - Ešte raz oslávime Vianoce a Nový rok a potom nastane koniec sveta. Teda aspoň podľa tých, ktorí veria mýtom vzniknutým...

Zdroj: http://www.jonnychapps.com

Bratislava - Ešte raz oslávime Vianoce a Nový rok a potom nastane koniec sveta. Teda aspoň podľa tých, ktorí veria mýtom vzniknutým na základe mayského kalendára.

Už niekoľko rokov sa totiž čulo diskutuje o dátume 21.12.2012. Presne tu totiž mayský kalendár, ktorý neuveriteľne presne dokáže predvídať presnosť mesačných cyklov a presné miesto a čas zatmenia Slnka, končí.

A prečo práve v tento deň? Práve vtedy totiž končí veľký kolobeh Mayského kalendára, ktorý sa začal v roku 3113 pred Kristom. Práve to však v sebe skrýva hneď niekoľko úskalí, ktoré podlamujú dôveryhodnosť tohto dátumu.

Odvtedy sa totiž dĺžka dňa niekoľko dní menila a tiež nemôžeme vedieť, akým spôsobom a kedy začali samotní Mayovia počítať roky. Inak povedané, nikto dnes nevie na 100 percent povedať, koľko rokov naozaj uplynulo od roku 3113 pred Kristom. A tak je možné, že sme "koniec sveta" prespali bez toho, aby sme o tom vedeli.

Samotní Mayovia pritom niečo ako koniec sveta ani nespomínali. V tento deň by podľa nich malo prísť len k biblickému oddeleniu zrna od pliev. Keď sa svet zbaví zlých ľudí, začne novú fázu, ktorá bude opäť trvať 5125 rokov. Po uplynutí tohto času sa má všetko zopakovať.

A k čomu môže dôjsť podľa tejto teórie? Najhrôzostrašnejší scenár hovorí napríklad aj spojení železného jadra s pevným povrchom Zeme, čo zapríčiní opačné otáčanie planéty. Ľudstvo by sa tiež malo pripraviť na vlny, z ktorých najväčšie dosiahnu výšku niekoľkých kilometrov.

K týmto javom sa pridružia aj ničivé tornáda, erupcie sopiek chrliace smrtiacu lávu a permanentné zemetrasenie, ktoré pohne niektorými miestami na našej planéte aj o niekoľko kilometrov vo veľmi krátkom čase.

Je teda na mieste pripraviť sa na apokalypsu sveta? Vedci z americkej Agentúry pre letectvo a vesmír (NASA) tvrdia, že nič podobné Zem a jej obyvateľov nečaká. Humbug, ktorý sa spustil okolo tohto takmer už mýtického dátumu prirovnávajú k očakávaniam pri príchode milénia na Nový rok 2000.

Na fenoméne 21.decembra 2012 sa dá aj dobre zarobiť

Odborníci z NASA pripomínajú, že túto diskusiu rozpútali priaznivci teórie o skorom konci ľudstva už v roku 2003. V máji tohto roka sa totiž Zem mala zraziť s planétou Nibiru, ktorú mali kedysi objaviť ešte Sumeri.

Potom, čo sa však žiadna katastrofa neodohrala, súdny deň bol posunutý na december 2012. Odtiaľ bol už len krôčik spojiť tento dátum s dávnym mayským kalendárom a presným dátumom 21.12.2012.

Ľudia veriaci tejto teórii sa však opierajú aj o údajne ďalšie varovanie, ktoré bude armagedonu vraj predchádzať. Má ísť o vzácnu súhru pozícii Slnka a Zeme so stredom Mliečnej dráhy. Takéto postavenie totiž podľa mayskej viery signalizuje prechod jedného sveta do druhého a vznik tzv. Nového veku.

Vedci z NASA však vyvracajú aj túto domnienku. Tvrdia totiž, že žiadne vesmírne zarovnanie, ktoré by mohlo spôsobiť takúto katastrofu, v najbližších rokoch nehrozí. Jav popisovaný nadšencami spomínanej teórie, sa podľa odborníkov odohráva každý december a nemá žiadne výraznejšie následky.

Ak je teda pravda na strane NASA, apokalypsu naša planéta budúci rok nezažije. Ani to však zrejme nezabráni, aby sa v nasledujúcich mesiacoch začali na obrazovky rinúť viac či menej vydarené filmy a dokumenty o tomto novom fenoméne.

Skutočnosť, že tento dátum sa dá komerčne výborne využiť už koniec koncov predviedol pred niekoľkými mesiacmi režisér Roland Emmerich vo svojom nákladnom hollywoodskom blockbusteri s príznačným názvom 2012. Do februára 2010 získal tento film tržby viac ako 166-miliónov dolárov.

 

Diskusia

Najčítanejšie