Kotleba plánuje upratovať krompáčmi, Rómovia sa boja vyhrotenia emócií

BRATISLAVA - Marián Kotleba plánuje 29. septembra "upratovanie" pod Krásnou Hôrkou. Z darovaných pozemkov chce dostať obyvateľov miestnej rómskej komunity. O pomoc dokonca žiada policajný zbor. Úrad splnomocnenca pre rómske komunity i vajda Rómov spod Krásnohorského Podhradia sa obávajú vyhrotených emócií.

Kotleba plánuje upratovať krompáčmi, Rómovia sa boja vyhrotenia emócií
Kotleba hovorí v liste polícii o Rómoch ako o squotteroch. Zdroj:TASR/František Iván

"Bojím sa, aby sa tam ľudia nepochytili a nepobili. To by som v žiadnom prípade nechcel," komentoval prípadnú návštevu sympatizantov krajnej pravice v osade vajda Ľudovít Gunár. O situácii miestnej komunity preto informoval aj úrad premiéra. 

Keď vyhnaným Rómom zbúrajú obydlie, ujme sa ich rodina

"Vyhrotených emócií sa bojíme vždy. Riziko, že môže k niečomu dôjsť, existuje, to je škoda zakrývať. O to viac, ak existujú otvorené provokácie," povedal i vládny splnomocnenec pre Rómov Miroslav Pollák.

Pozemky a spoluvlastníci

Gunár podotýka, že Kotleba nie je absolútny vlastník pozemkov. "Tie parcelky majú spoluvlastníkov. To chce búrať aj tie stavby, kde existujú iní vlastníci?" pýtal sa. "Pokiaľ viem, pán Kotleba tam nevlastní pozemok, ktorý by bol čiste len jeho. Všetko sú to spolupodiely," tvrdí i Pollák.

Rómovia sa Kotlebu neboja. Strach majú o strechu nad hlavou

Časť vlastníkov ale podľa našich informácií drží stranu Kotlebovi. "Je smutné, že vláda nechala situáciu zájsť takto ďaleko," poznamela na margo prípadu novinárka Romano nevo lil Daniela Obšasníková.

Gunár Kotlebovi opätovne navrhuje rokovať. "Máme tu deti a ženy. Nechceme trpieť tým, že budú žiť v strachu," povedal s tým, že matky s deťmi osadu v deň návštevy sympatizantov Kotlebovej strany opustiť neplánujú.

Elegantné riešenie

Podľa konateľa spoločnosti Geoplán-Rožňava s.r.o Tibora Takáča sa situácia okolo pozemkov mohla vyriešiť elegantne už dávnejšie.

Vlastníci sporných pozemkov by dostali náhradné pozemky v tej istej kvalite a veľkosti, prípadne finančnú náhradu a pozemky pod rómskou osadou by sa zaregistrovali ako štátne alebo obecné, ktoré by obec novym vlastníkom postupne predala.

Rómov na nevysporiadané pozemky vytlačila majorita

Predchádzajúci starosta Krásnohorského Podhradia mal od Geoplánu pripravené tzv. malé pozemkové úpravy už v roku 2009. Tie sa týkali výlučne časti, kde dnes žije rómska komunita. Podľa Takáča mala obec úpravy predrokované i s vtedajším podpredsedom vlády pre menšiny, dnes šéfom školstva Dušanom Čaplovičom. Starosta to ale podľa jeho slov už nedotiahol dokonca.

"Vystriedal ho iný starosta a nakoniec to stroskotalo. Ani neviem na čom,“ poznamenal. Jednoduché pozemkové úpravy by podľa neho boli takým riešením, že by sa nikto z vlastníkov ani Rómov nemusel citiť ukrivdený.

So starostom Petrom Bollom sa nám v pondelok pre dovolenku spojiť nepodarilo.

Polícia vyhodnotí situáciu

Na ťahu je teraz podľa Polláka polícia. Policajné prezídium zatiaľ ale Kotlebov list, ktorý posielal koncom týždňa a v ktorom Rómov nazýva squattermi, neobdržalo. Stanovisko zaujme po jeho vyhodnotení.

Opatrenia, ktoré pripraví, budú podľa Jany Mésarovej, hovorkyne Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach, závisieť od vyhodnotenia policajno-bezpečnostnej situácie, počtu zúčastnených či právneho stavu.

"Tak, aby nedošlo k narušeniu verejného poriadku a ohrozeniu života a zdravia všetkých zúčastnených," komentovala.

Aktivisti: Reči SDKÚ o búraní čiernych stavieb pred osadou sú arogantné

Kaliňák: Netvárme sa, že chcú dobro

Na prítomnosť extrémistov v rómskej osade v utorok reagoval aj minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD). "Akékoľvek porušenie zákona budeme riešiť v zmysle postupu určeného pre tých, ktorí zákon porušujú," povedal.

Priznal, že štát v minulosti v prípadoch, kde sa vyostrovalo spolunažívanie, zlyhal. Aj preto jeho rezort aktuálne pripravuje tzv. rómsku reformu, ktorá sa zameriava i na riešenie problematiky nevysporiadaných pozemkov pod rómskymi osadami.

Kaliňák poznamenal, že individuálne aktivity extrémistov nič nevyriešia. "Netvárme sa, že niekto chce niečo dobré. Ide iba o osobnú prezentáciu, kde sa rozvlnia vášne v obci. Potom odtiaľ odídu a nechajú tých ľudí v tom probléme, v ktorom sú. Nikdy neponúkli konkrétne riešenia."

Pripomenul, že hoci Kotleba v liste hovorí o chatrčiach, na pozemkoch stoja murované budovy. "Na to máme presný postup, ktorým sa postupuje pri čiernych stavbách, ktoré sú pevne spojené so zemou." 

Stanislava Harkotová

Redaktorka
 

Diskusia

Myslíte si, že môže dôjsť k potýčkam?

Najčítanejšie