Krvné zrazeniny môžu letieť zo srdca rovno do mozgu

Bratislava - Jednou z najpravdepodobnejších príčin zdravotných problémov v starobe sa na Slovensku môže poľahky stať porucha srdcového rytmu.

Zdroj: Jupiter

Bratislava - Jednou z najpravdepodobnejších príčin zdravotných problémov v starobe sa na Slovensku môže poľahky stať porucha srdcového rytmu.

Fibrilácia srdca totiž patrí k tichej hrozbe, ktorá s postupujúcim časom naberá na epidemiologickom rozmere. Mnohí odborníci fibriláciu dokonca označujú za kardiovaskulárnu epidémiu 21. storočia. V súčasnosti ňou napríklad v Európe trpí až 4,5 milióna ľudí, na Slovensku nedostatkami v rytme srdca v súčasnosti trpí okolo 60 tisíc ľudí.

V roku 2050 však môže byť skutočnosť úplne iná a vedci odhadujú, že len v USA bude fibriláciou predsiení trpieť okolo 15 miliónov Američanov.

Podľa kardiológov sa epidémii nevyhne ani Slovensko, keďže aj u nás stále narastá počet ľudí s nadváhou a navyše - slovenská populácia strane, momentálne najrýchlejšie v Európskej únii. Je to práve fibrilácia predsiení , ktorá nesie prídomok choroba starých otcov (i mám).

Slovákov trápi srdce. Je najčastejšou príčinou smrti

Zákerná vo svojej tichosti

"Je to choroba, ktorá štartuje v šiestej dekáde života človeka," poznamenal Robert Hatala, prednosta Kardiologickej kliniky Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb. Ako dodal, každý človek, ktorý sa dožije 40 rokov, má až 25-percentné riziko, že ho táto arytmia neminie.

Zdroj: Thinkstock

Ako teda rozpoznať, že s vaším srdcom nie je čosi v poriadku? Najčastejším príznakom je pocit závratu a slabosť. Človek sa nedokáže plne nadýchnuť, mnoho razy ho bolí v hrudi, pacient sa vie sťažovať i na nepravidelný pulz.

Čo je však pri tomto ochorení najviac zákerné, je to, že najmä ľudia, ktorí žijú s fibriláciou relatívne dlho, nemajú takmer žiadne príznaky. Aj preto by sa malo dbať na prevenciu.

"Diagnostika fibrilácie predsiení nie je žiadny problém," stačí natočiť EKG, skonštatoval Branislav Stančák, primár Oddelenia arytmológie z Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb. Lekár podľa výtlačku z kardiografu ihneď rozpozná akékoľvek podozrivé chvenie či nesymetrie v činnosti srdca.

Preventívne prehliadky sú takmer polovicou zdravia

Príčina porážky

"Ak sa objaví chvenie predsiení, ide o ich nedostatočné vyprázdňovanie, čo má za následok tvorbu krvných zrazenín, ako keď sa múti maslo. Takáto zrazenina sa môže kedykoľvek uvoľniť a pokiaľ sa dostane do obehu, je už iba otázkou náhody, ktorý orgán poškodí. Žiaľbohu, najčastejšie je to mozog," povedal.

Zdroj: Thinkstock

Nasleduje mozgová porážka, ktorá najčastejšie končí trvalým telesným postihnutím človeka. Desať percent ľudí porážku neprežije. V tomto prípade podliehajú tzv. cievnej príhode viac ženy ako muži.

"Ak vieme, že pacient trpí fibriláciou, je potrebné zabrániť vzniku zrazenín. Na to je určených množstvo liečivých stratégií, ktoré sa opierajú o farmaká, ktoré zabraňujú zrážaniu krvi, pacienti to ľudovo nazývajú riedením krvi," vysvetlil Stančák.

Podľa Hatalu by všetci muži aj ženy nad 50 rokov mali aspoň raz za rok absolvovať EKG. Podľa neho by potom v prípade zdravotných ťažkostí, by mal lekár okamžite prehľad o tom, akú činnosť vykazovalo pacientovo srdce.

"Nie je v tom ani ekonomický, ani organizačný problém. Najväčšie náklady sú na jednorázové lepky, na elektródy," dodala Eva Goncalvesová prezidentka Slovenskej kardiologickej spoločnosti.

 

Diskusia

Najčítanejšie