Malý Hitler dostal všetko, čo chcel. Na svete je nový dokument o nacistickom vodcovi

BRATISLAVA - Filmár Hermann Pölking zozbieral v archívoch mnoho neznámych svedectiev o Adolfovi Hitlerovi. Jeho niekoľkoročné študovanie prameňov v archívoch vyústilo do natočenia dokumentu s názvom "Kto bol Hitler".

Hitler
Adolf Hitler. Archívne foto Zdroj:TASR/AP

"Pokiaľ Hitler v dectve niečo chcel, tak to dostal. Aj na úkor ostatných," opisuje svojho brata jeho sestra Paula Wolf. Dokument prináša tiež svedectvo Hitlerovho kamaráta z destva. "Príbuzní ho považovali za niekoho, kto sa vyhýba tvrdej práci," povedal August Kubizek. Informácie uviedol portál echo24.cz.

Nečakané priznanie agentúry AP: Hitler cenzuroval správy

"Ani trochu som sa nemýlil v tom, že nacisti sú nepriatelia pre mňa a pre to, čo je mi drahé. Mýlil som sa ale v tom, ako hrozní nepriatelia to budú," našiel filmár v archívoch aj výrok novinára Sebastiana Haffnera.

V roku 1938 sa Fritz Wiedeman, nacistický pobočník Hitlera dozvedel, že by Hitler chcel zabiť dlhodobo chorých ľudí, ktorých lekári nedokážu vyliečiť. "Skôr, ako som odišiel do San Francisca, dozvedel som sa, že Hitler bude chcieť v prípade vojny zabiť všetkých nevyliečiteľne chorých ľudí. Povedal mi, že sú to len zbytoční konzumenti jedla," uviedol Haffner.

Fotografia po neúspešnom atentáte

Pölkingovi sa podarilo nájsť množstvo fotografií. Jednou z nich je aj tá po neúspešnom atentáte v roku 1944. "Videl som tam Hitlera, ktorý sa pochybne pozrel na môj rozrušený výraz a potichu povedal: "Linge, niekto sa ma pokúšal zabiť," uviedol neskôr Hitlerov komorník Heinz Linge.

Zdroj: TASR

V roku 1944 povedal Hitler Göringovi: "Viem, že vojna je stratená. Najradšej by som si strelil do hlavy. Ale nevzdáme sa, nikdy." Prvá časť Hitlerovho výroku sa v nasledujúcom roku naplnila, keď spáchal samovraždu. Stalo sa tak v Berlíne, keď už bolo definitívne jasné, že jeho armáda druhú svetovú vojnu prehrá.

Rusko pomôže vyšetriť Hitlerovu smrť. Poskytne časť lebky

Filmár Pölking sa po desaťročia podieľa na projektoch týkajúcich sa histórie Nemecka. V roku 2014 sa začal venovať téme "Kto bol Hitler" a začal pátrať v archívoch. Prečítal si viac ako 800 kníh, v ktorých hľadal svedectvá a vhodné citácie o nacistickom nemeckom vodcovi. V roku 2016 potom vydal rovnomennú knihu, ktorá obsahuje 17 zbierok citátov. 

luk
 

Diskusia

Najčítanejšie