RECENZIA: Nevšedne autentický Saulov syn vás prevedie brutálnym holokaustom

RECENZIA - Do slovenským kín vstupuje Saulov syn. Maďarský film nevšedne autentickým spôsobom zobrazuje činnosť špeciálnej jednotky židovských "vojakov", ktorí upratujú ľudské ostatky obetí v koncentračnom tábore, než sa nimi sami stanú.

RECENZIA: Nevšedne autentický Saulov syn vás prevedie brutálnym holokaustom
Maďarská dráma Saulov syn získala Zlatý Glóbus a hotuje sa aj na Oscara Zdroj:Cannes Film Festival

Dráma získala Veľkú cena poroty Cannes 2015, je jedným z troch laureátov výročnej Filmovej ceny LUX Európskeho parlamentu, Zlatý Glóbus 2015 v kategórii najlepší cudzojazyčný film a v tej istej je nominovaná aj na Oscara.

Film sa otvára v centre tábora priamo do diania v jednotke sonderkommando, v ktorej najsilnejší židovskí zajatci čistia biologické ostatky po zavraždených väzňoch.

Záber často bez strihu celý čas sníma detail tváre hlavnej postavy Saula a jeho reakcie alebo ho sleduje tesne od chrbta.

Saul si v bezduchej tortúre stanoví jedinú osobnú misiu - pochovať telo zabitého chlapca, ktorý sa mu javí ako nevlastný syn, a obsesívne sa na ňu naviaže.

Zdroj: Mozinet
Od začiatku nás scénou sprevádzajú rozostrené pozadia záberov, ako keď sa nevládzeme prebudiť do reality. Postava ich vytesňuje ako sa len dá, ale samozrejme to celkom nedokáže. Ani my.

Smrteľné kvílenie, beznádejné volanie o pomoc a horúčkovitý úzkostlivý šepot prerývajú drastické príkazy a neľútostná tyrania, všetko akoby na pomedzí halucinácie, na okraji záberov a pritom v centre diania.

Periférne a v útržkovité mimoriadne naturálne obrazy, ktoré sa nám, rovnako ako postave, nevdojak a náhle dostávajú do zorného poľa, prežívame o to silnešie. Môže za to dianie mimo obraz, ako aj precízna kamera a zvuk, ktoré dôsledne budujú hru s napätím a predstavivosťou, doplnené presvedčivými kostýmami a scénografiou.

Živočíšny strach a kvílenie obetí sa zahryzáva do duše a bezprostredne nás naväzuje na príbeh.

Zdroj: Mozinet
Bezvládne telá, s ktorými sa nakladá ako s odpadom, zaživa hnijúci väzni, gradujúce šialenstvo, morbídny polosvet ľudskej existencie, rôzne privilegovaných čakateľov na smrť, na nás pôsobia v absolútnej intenzite.

Keď už nie je nádej, sme schopní aspoň viery? Čo v človeku ostane, keď mu situácia vezme úplne všetko? Dokáže sa nevinná detská duša vykúpiť z pekla na rozdiel od tej dospelej, ktorá v beštiálnych podmienkach stráca ľudskosť?

Film je jedinečný najmä pre jeho zmyslový prínos. To, čo viete o holokauste, s ním totiž divácky bez odstupu  prežijete.

Naše hodnotenie: 9/10

Bohdana Ondrášková

Redaktorka
 

Diskusia

Najčítanejšie