RECENZIA: Najzodpovednejší job je ten hollywoodsky, vtipkujú Cohenovci v novom filme

RECENZIA - Štylizované, originálne, ironické, s dokonale nedokonalými, autentickými postavami, také sú filmy bratov Coenovcov. Paradoxom a špecifikám doby sa vždy vedeli vysmiať tak zvysoka, že mnohí na ich výšku divácky nedosiahnu. Aj preto ostanú menšinovejšími "love-hate" tvorcami, ale na večnom výslní artu vypovedajúcom o mainstreame.

RECENZIA: Najzodpovednejší job je ten hollywoodsky, vtipkujú Cohenovci v novom filme
Novinka oscarových bratov Coenovcov ukazuje Hollywood vo vrcholovej ére. Zdroj:CinemArt SK

Súťaž: Clooney utečie priamo k vám. Vyhrajte s Aktuálne.sk komédiu bratov Coenovcov

Najhodnovernejší Hollywood

Ich nová žánrovka Ave Caesar nás uchvacuje priamo jeho zrodom, najblýskavejšou a najdivokejšou, ale zároveň najprecíznejšou érou zlatého Hollywoodu.

Brilantne vykreslené parodické postavičky znázorňujúce určité fenomény doby s takou presvedčivosťou, že neviete, či ich tvorcovia ucitevajú alebo si z nich strieľajú. Každá postava herecky aj režisérsky dokonale triafa ťažisko svojho nadčasového archetypu na prvú, no nie prvoplánovo.

Zdroj: CinemArt SK
Panoptikum archetypov

Producentský superman Josh Brohlin ako jediný príčetný principál hollywoodskeho cirkusu, skazená mladá hviezda Scarlett Johansson, kovbojský primitív, náboženskí aj proletárski fanatici, nedokonalý a zároveň neporaziteľný filmový Cézar , ktorý nepotrebuje intelekt, ale charizmu, homosexuálni námorníci na čele so Channingom Tatumom, Tilda Swinton v dvojrole znepriatelených novinárskych dvojičiek, ktoré oficiálne stoja na opačnej strane barikád novinárskej serióznosti a pritom sú úplne rovnaké.

V dokonale vyfabrikovanej a vyfarbenej scénografii sveta veľkých hollywoodskych štúdií plných fantastických čísiel a plnokrvného šoumenstva, v ktorom je zábava taká dôležitá a pravoverná, že v sebe nesie aj samozrejmé morálne posolstvo.

Zdroj: CinemArt SK
Najťažšia profesia (spoiler)

Absolútne ironickým, no o nič menej pravdivým vyústením prídeme na to, že pre Brohlina je záslužnejšie viesť hollywoodske safari než manažovať vojenské letectvo, lebo... to svet viac potrebuje. Hollywoodsky producent je predsa, striedmy a zodpovedný novodový spasiteľ. Zasmejeme sa, ale... nie je to tak?

Zdroj: CinemArt SK
Pobaví, no ne(u)drží

Napriek úžasne zmysluplnému situačného vtipu, ktorý, nebudeme si klamať, vôbec nepochopí každý, film ani naprieč celou svoju štylizovanou ambivalenciou ako celok nedrží a zásadne nezapôsobí, ani žánrovo nenadchne.

A to vôbec nie pre celú svoju štylizovanú ambivalenciu, ktorá je najväčším ťahákom filmu, ale preto, že dejové slučky nenaviazal dôsledne a nie sú dostatočné.

Naše hodnotenie: 7,5/10

Bohdana Ondrášková

Redaktorka

Súvisiace články

 

Diskusia

Najčítanejšie