Svet podľa Daliborka. Karlove Vary uvidia dokument o lakovačovi, ktorý je neonacista

BRATISLAVA - Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary v nedeľu v premiére uvedie dokument Víta Klusáka Svet podľa Daliborka. Filmový portrét autentického českého muža z Prostějova, ktorého režisérov štáb sledoval počas dvoch rokov (2015 - 2016), je zaradený do súťažnej sekcie dokumentárnych filmov.

extremista, neonacista
Ilustračné foto. Zdroj:TASR

Dalibor K. (37) pracuje ako lakovač, natáča amatérske horory, skladá nahnevané piesne, maľuje a je neonacista. Blíži sa mu štyridsiatka, ale stále býva so svojou mamou Věrou (63). Neznáša svoju prácu, "cigáňov", Židov, utečencov, homosexuálov, Merkelovú, pavúkov a zubára. Ešte pred aktuálnou vlnou youtuberov sa jeho domáce video s vystreľovacím obuškom stalo na českom internete hitom.

"Najväčšie, čo môžete povedať, je slon," tvrdil Chaplin. Švajčiari mu zasvätili celé mesto

Natáčanie dokumentu o živote neonacistu s umeleckými ambíciami začalo vo chvíli, kedy sa Daliborova matka zoznámila cez Facebook so Slovákom Vladimírom (47), ktorý rád hovorí, že by "z cigáňov urobil asfalt". Vladimír začal po čase s rodinou bývať a matkin nový vzťah rozpútal u Dalibora odhodlanie konečne si nájsť vážnu známosť. Film o osamelom mužovi, ktorý zasvätil svoj život nenávisti, klamstvu, Playstation a Facebooku, tým dostal skutočnú životnú dynamiku.

Nahliadnutie do tisícok hláv

"Náš film nie je portrét iba jedného "naci-šialenca", film ukazuje, že s nenávistnými postojmi súhlasia jeho kolegovia, spolužiaci, kamaráti aj najbližší. Našou neskromnou ambíciou je cez Dalibora nahliadnuť do hláv a sŕdc tisícov ľudí, ktorí svoj svetonázor podriadili nenávistnému strachu z inakosti. Ukázať, z akého podhubia sa rodí novodobá vlna rasizmu a neznášanlivosti," uviedol k snímke Vít Klusák, ktorý Dalibora objavil na YouTube.

"Holohlavý muž sa vo videu oháňal vystreľovacím obuškom, pôsobil znepokojivo, dojímavo aj komicky, chvíľu som bol presvedčený, že je to herec. Ukázalo sa ale, že nie je," dodal režisér. Jeho Dalibor a ostatné postavy filmu sú úplne autentické. Kontrastom k pohľadu na každodenný život neonacistu je hudba slovenského skladateľa Vladimíra Godára.

Prezident Kiska na púti: Potrebujeme, aby mladí ukazovali dobro v nás

Postavy sú vo svojom prirodzenom prostredí a konajú výhradne za seba. V tomto zmysle ide o dokumentárny film. Snímanie a réžia vychádzajú z postupov hraného filmu, vďaka čomu Svet podľa Daliborka výrazne prekonáva estetiku dokumentárnych reportáží. Snímka, ktorú režisér Vít Klusák uvádza ako portrét nežného neonacistu, pôjde do širokej distribúcie, do českých kín vstúpi 13. júla. Slovenskí diváci uvidia film v kinách v druhej polovici roka. Vznikol vďaka podpore Audiovizuálneho fondu, slovenským koproducentom je Peter Kerekes.

TASR
 

Diskusia

Najčítanejšie