Zomrel laureát Pulitzerovej ceny. Do hereckého neba odišiel Sam Shepard

NEW YORK - Vo veku 73 rokov zomrel už minulý týždeň vo štvrtok americký herec, dramatik, autor a laureát Pulitzerovej ceny Sam Shepard. Informovala o tom v pondelok agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie Shepardovho hovorcu.

sviecka umrtie smrt
Shepard bol úspešný aj ako herec, keď účinkoval v desiatkach celovečerných filmov. Ilustračné foto Zdroj:Shutterstock.com

Podľa hovorcu hercovej rodiny zomrel Shepard vo svojom dome americkom štáte Kentucky na komplikácie spôsobené amyotropnou laterálnou sklerózou (ALS), ktorou dlhší čas trpel.

Napriek tomu, že Shepard bol podľa AP pokladaný za málovravného a samotárskeho, je autorom 44 divadelných hier, niekoľkých románov, viacerých kníh memoárov a poviedok. Za svoju hru Buried Child (Pochované dieťa) z roku 1979 dostal Pulitzerovu cenu.

Zomrela legenda francúzskej kinematografie. Jeanne Moreau bola známa svojím charakteristickým hlasom

Shepard bol úspešný aj ako herec, keď účinkoval v desiatkach celovečerných filmov z ktorých dráma z prostredia kozmického výskumu nazvaná The Right Stuff (Správna posádka) mu priniesla nomináciu na Oscara. Za scenár k filmu Paríž, Texas získal britskú filmovú cenu BAFTA. Shepard je tiež autorom scenára k filmu režiséra Michelangela Antonioniho z roku 1970 Zabriskie Point.

TASR
 

Diskusia

Najčítanejšie