Bol hviezdou hollywoodskych hororov. Nakoniec mu zničili život

BRATISLAVA - Chaplin ho nazval najväčším žijúcim hercom na svete. Peter Lorre hral vo dvoch oscarových filmoch a dokázal bravúrne oklamať aj Hitchcocka.

Peter Lorre
Peter Lorre hral vo dvoch oscarových filmoch a dokázal bravúrne oklamať aj Hitchcocka. Zdroj:profimedia.sk

Filmový svet nemá veľa hercov, ktorých by fanúšikovia i kritici zahŕňali toľkou chválou. Peter Lorre medzi nich patrí. Ako uviedol týždenník PLUS 7 DNÍ v tridsiatych až päťdesiatych rokoch minulého storočia bol skutočnou celebritou a nakrúcal filmy s najlepšími režisérmi Hollywoodu.

Zomrel autor kultového Exorcistu. Smúti za ním aj Stephen King

Ako slávny herec pôsobil v Rakúsku, v Nemecku, vo Veľkej Británii a predovšetkým v USA. Veľké vygúlené oči, malá postava a typický hlas z neho urobili symbol zloducha. Negatívne úlohy vrahov a psychopatov mu vyniesli nehynúcu slávu a zároveň ťažké depresie. Až do smrti sa márne snažil zbaviť temného imidžu a túžil, aby ho režiséri obsadzovali aj do iných ako len negatívnych úloh.

Diváci ho však chceli vidieť len ako zákerného zlosyna.

Osudová túžba

Keď sa 26. júna 1904 v Ružomberku narodil malý László Löwenstein, nikto by nepovedal, že raz ho budú označovať za najslávnejšiu tvár hororu. Za svoju závratnú kariéru môže vďačiť matke, hoci ju tragicky stratil už vo veku štyroch rokov, keď zomrela na otravu krvi. Zdedil však po nej veľké uhrančivé oči, vďaka ktorým neskôr dokázal veľmi presvedčivo zahrať tých najdesivejších šialencov.

Ovdovený otec s piatimi deťmi sa čoskoro presťahoval do Viedne, kde László začal chodiť do školy. Už vtedy ho lákalo herecké povolanie a začal zbierať prvé skúsenosti na divadelných doskách. Prísnemu otcovi sa však nepáčila predstava, že by z jeho syna mal byť herec, a prinútil ho študovať obchod.

Zdroj: profimedia.sk

Túžba mladého Lászlóa bola taká veľká, že neskôr uzavrel s otcom kompromis - cez deň bude pracovať v banke a v noci bude hrať milované divadlo. Takýto život sa však nedal viesť dlhodobo a bohémske noci sa prejavovali na jeho dennom výkone v práci. Preto nikoho neprekvapilo, keď ho napokon z banky vyhodili. László sa len potešil.

Česi natočili horor podľa Stephena Kinga. Nesmie zarábať peniaze

Jeho otec si konečne uvedomil hlboké odhodlanie syna venovať sa naplno herectvu a dal mu požehnanie. Vystríhal ho však pred dekadentným životom, ktorý k tomuto povolaniu patril. O pár rokov sa ukázalo, že mal pravdu, pretože závislosť od morfia, veľa alkoholu a cigariet sa výrazne podpísali pod predčasnú smrť geniálneho herca. Strašidelná tvár: Keď vo Viedni na javisku hral šialeného vraha, ktorý lačne prenasledoval prostitútku, bol vďaka svojim veľkým očiam taký presvedčivý, že ľudia v hľadisku začali na neho v panike kričať, aby prestal.

To už používal umelecké meno Peter Lorre. Okruh jeho fanúšikov sa začal rýchlo rozrastať, a tak sa mladý herec povzbudený úspechom rozhodol presťahovať do Berlína. V tridsiatych rokoch minulého storočia to bola mekka filmového priemyslu a Lorre si ju rýchlo podmanil. Kritici ho označili za novú a strašidelnú tvár, majstra hororu.

Zdroj: profimedia.sk

Mal iba 25 rokov, keď sa stal skutočnou celebritou strieborného plátna. Obdivom ho zahŕňali nielen fanúšikovia, ale aj hereckí kolegovia. Nehynúcu slávu a zároveň celoživotné prekliatie mu priniesol kultový film M, v ktorom hral patologického vraha detí. Lorre podal nezabudnuteľný výkon, keďže dokázal zahrať vraha nevinných detí takým geniálnym spôsobom, že vzbudil v divákoch sympatie. Medzinárodná tlač ho vtedy označila za najlepšieho herca na svete a kritici sa pred ním skláňajú dodnes.

V roku 2006 zaradil prestížny filmový magazín Premiere jeho úlohu v M medzi sto najlepších filmových výkonov všetkých čias. Bravúrnosť jeho hereckého umenia najlepšie dokresľuje fakt, že ihneď po premiére tohto filmu dostal 310 ponúk na stvárnenie podobného psychopatického vraha v iných filmoch. On však všetky odmietol.

Už vtedy sa bál, že by sa mohol navždy zabetónovať v úlohách zlosynov, čomu sa chcel za každú cenu vyhnúť. Tragédiou jeho života je, že sa mu to nepodarilo. Vrah detí v M predurčil charakter väčšiny z osemdesiatich filmových postáv, ktoré do konca života stvárnil. Oklamal Hitchcocka: Písal sa rok 1933 a nad Európou sa začali zaťahovať hnedé mraky, ktoré rozhodne nepriali typu herectva, ktoré reprezentoval Lorre.

VIDEO: Ostrov detí a záhadná morská hviezdica - Francúzi experimentujú s hororom

Navyše bol Žid, takže spĺňal všetky kritériá, aby sa začal báť o svoj život v Nemecku. Nacisti začali zatvárať a likvidovať mnohých jeho kolegov, ale slávny herec bol príliš známa osoba, aby ho mohli len tak zavrieť. Preto mu sám minister propagandy Goebbels odporučil, aby radšej dobrovoľne odišiel z Nemecka. Nacisti jeho tvár neskôr použili na plagát k propagandistickému filmu.

Zdroj: profimedia

Mal symbolizovať typického Žida. Rodák z Ružomberka si teda zbalil veci a v zahraničí urobil ešte väčšiu kariéru. Ponuku na filmovú rolu dostal od samotného legendárneho britského režiséra Alfreda Hitchcocka. Malo to len jeden háčik - Lorre v tom čase nehovoril po anglicky a mal z toho paniku. Svojej šance sa však nechcel vzdať a geniálne sa vynašiel. Vedel, že Hitchcock veľmi rád rozpráva historky. Tak ho na prvom stretnutí nechal viesť monológ a vždy, keď si myslel, že režisér asi povedal pointu, vybuchol do hurónskeho smiechu.

Hitchcock uveril, že Lorre hovorí po anglicky, a dal mu vytúženú rolu sadistického špióna vo filme Muž, ktorý vedel priveľa. Slávny herec sa text musel naučiť foneticky a až dodatočne si prekladal, čo vlastne hovoril. Film mal úspech a v roku 1935 prišla ponuka z Hollywoodu - krajiny jeho detských snov.

Postrach ulice

V USA sa stalo to, čoho sa Lorre najviac obával. Producenti ho už mali zaškatuľkovaného ako vraha a psychopata, takže mu žiadne iné úlohy neponúkali. Pre ambiciózneho herca to bolo veľmi frustrujúce. O to viac, že sa ho báli aj obyčajní ľudia na ulici a matky ťahali deti preč z jeho blízkosti. Imidžu netvora nedokázal utiecť a Hollywood ho oslavoval ako novú hviezdu hororu.

Zdroj: archív

V roku 1954 si v adaptácii bondovky Casino Royale zahral historicky prvého zloducha, ktorý sa Agentovi 007 vyhrážal mučením. On sám bol pritom podľa vyjadrení kolegov mimoriadne milý a inteligentný človek, ktorý mal úspech aj u žien. A to napriek výške 160 centimetrov.

Narodeniny Kráľa hororov: Stephen King dostal film a seriál s Idrisom Elbom

Zrejme bol za tým jeho povestný zmysel pre humor. Počas nakrúcania legendárneho filmu Casablanca presvedčil pár zvukárov, aby natiahli mikrofón do miestnosti, kde si režisér Michael Curtiz dával popoludňajšie stretnutia s mladými ženami. Celý filmový štáb sa následne zabával na tom, ako režisér vzdychal „Ó, áno, áno…“ Na pohrebe herca Bela Lugosiho, ktorý stvárnil filmového grófa Draculu, sa pri pohľade na nebožtíka v truhle spýtal svojho priateľa Vincenta Pricea: Nemali by sme mu pre istou zapichnúť kôl do srdca? Aj počas filmovačiek rád zabával štáb rôznymi kúskami, ale keď sa rozsvietila červená, bol absolútne profesionálny. Raz sa v rozhlase stalo, že mu počas vysielania z úst vyletela zubná náhrada. Zachytil ju vo vzduchu, vrátil si ju späť a bez zaváhania pokračoval ďalej.

Zachránená dcéra

Neschopnosť vymaniť sa zo škatuľky zloducha a jednotvárnosť postáv, ktoré stvárňoval, priviedla Lorreho k depresiám. Čoraz viac ich riešil morfiom a alkoholom. Možno by pre neho bolo malou útechou, že práve spojenie jeho tváre so zločinom jedného dňa zachráni život jeho vlastnej dcére Catherine. V roku 1977 ju v Los Angeles zastavili dvaja muži oblečení ako policajti. Boli to sérioví vrahovia známi ako škrtiči z Hillside.

To však Catherine v tej chvíli netušila. Keď muži uvideli, že mladá žena je dcérou známeho herca, ktorý stvárnil toľko vrahov a zloduchov, nechali ju bez slova odísť. Lorre bol v tom čase už trinásť rokov po smrti. Catherine zistila, s kým mala tú česť, až v okamihu, keď vrahov zatkli a uvidela ich tváre v médiách. Na sklonku života sa celebritný herec stal karikatúrou samého seba, a to doslova. Hral vo filmoch pre deti a v nízkorozpočtových hororových komédiách, kde stvárňoval zloduchov a robil si žarty zo svojho imidžu.

VIDEO: Samara sa vracia. V horore Kruhy je ešte drastickejšia

Britský denník The Guardian mu nedávno zložil poklonu, keď napísal, že všetkých osemdesiat filmov Petra Lorreho sa oplatí vidieť už len preto, že v nich hral. On sám nikdy Oscara nezískal, ale hral vo dvoch snímkach, ktorým sa to podarilo - Okolo sveta za 80 dní a Casablanca. Zomrel 23. marca 1964, štyri dni po dokončení posledného filmu, ktorý podľa vlastných slov neznášal. Mal 59 rokov.

Aktuálne.sk
 

Diskusia

Najčítanejšie