FOTO: Mona Lisa 20. storočia jubiluje. Gina Lollobrigida má 90 rokov

SUBIACO/BRATISLAVA - Talianska filmová herečka a fotografka Gina Lollobrigida sa v utorok 4. júla dožíva životného jubilea 90 rokov.

Filmový svet okúzlila najmä v 50. a 60. rokoch minulého storočia, kedy patrila k najpopulárnejším a najkrajším európskym herečkám. Talianska diva zažiarila napríklad v známych filmoch Fanfán Tulipán, Veľký Caruso, Krásky noci, Chlieb, láska a žiarlivosť alebo Zvonár u Matky Božej.

Gina Lollobrigida sa narodila 4. júla 1927 v talianskom mestečku Subiaco ako druhá zo štyroch dcér výrobcu nábytku. V detskom veku si prežila kruté obdobie druhej svetovej vojny, po jej skončení sa s rodinou preťahovala do Ríma.

FOTO: Charizmatický elegán oslavuje jubileum. Morgan Freeman sa do dôchodku zatiaľ nechystá

Na vzdelanie si zarábala ako modelka a zúčastňovala sa rôznych súťaží krásy. V roku 1947 sa stala treťou najkrajšou ženou Talianska. Jej ženské krivky, zmyselné pery a veľké mandľové oči podľa Talianov stelesňujú taliansku krásu vo svojich najkrajších rozmeroch. O tom, že Lollobrigide pôvabu a zmyselnosti s vekom neubúda, svedčí aj výsledok prieskumu pánskeho magazínu Playboy z roku 1998, podľa ktorého ju muži zaradili medzi 20 najsexi žien storočia. Pri tom všetkom predbehla také krásavice, akými sú a boli herečky Grace Kellyová, Sharon Stoneová či Catherine Deneuveová.

Hviezdna kariéra zvodnej herečky sa začala filmom Attention bandits! (Pozor, banditi!, 1951). Ikonou sa Gina Lollobrigida stala po účinkovaní vo francúzskej klasike Fanfan la Tulipe (Fanfán Tulipán, 1952), v ktorej si zahrala po boku obdivovaného Gérarda Philipa.

Následne sa živelná kráska predstavila v úspešných filmoch Les belles de nuit (Krásky noci, 1952), Pane, amore e fantasia (Chlieb, láska a fantázia, 1953), La Romana (Rimanka, 1954) a Pane, amore e gelosia (Chlieb, láska a žiarlivosť, 1954), ktoré z nej spravili najlepšie platenú európsku herečku. V pamäti väčšiny divákov však Lollobrigida ostáva ako krásna cigánka Esmeralda z nesmrteľného príbehu z pera Victora Huga Notre-Dame de Paris (Chrám Matky Božej v Paríži, 1956). 

Filmografiu talianskej herečky tvoria tiež snímky Come September (Talianske prázdniny, 1961), Woman of Straw (Bezcharakterná žena, 1964) alebo Buona Sera, Mrs. Campbell (Dobrý deň, pani Campbellová, 1968). Výkon v poslednej menovanej komédii vyniesol Lollobrigide nomináciu na Zlatý glóbus (1969).

Odmietala vyzliecť sa

Napriek tomu, že viaceré jej filmy nesú provokačné názvy, talianska filmová diva vždy vehementne odmietala vyzliekať sa pred kamerou. Fakt, že ju režiséri čoraz častejšie žiadali o zhodenie šiat primäl herečku k tomu, aby v 60. rokoch minulého storočia opustila filmové ateliéry v prospech svojho veľkého koníčka - fotografovania. 

Umelkyňa mala takmer neobmedzený prístup k najrôznejším osobnostiam. Objektom jej fotografií sa stali napríklad brazílska futbalová hviezda Pelé, americký prezident Ronald Reagan, americký herec Paul Newman, maliar Salvador Dalí či Fidel Castro.

Lollobrigida využila svoj štatút celebrity na dobročinné účely, keď sa v roku 1999 stala čestnou veľvyslankyňou Organizácie Spojených národov pre výživu a pôdohospodárstvo (FAO). V roku 2013 vydražila svoju zbierku šperkov za 4,7 milióna švajčiarskych frankov, ktoré venovala na výskum kmeňových buniek a financovanie výstavby medzinárodnej nemocnice zameranej na ich výskum.