Teodor Baník odišiel na večnosť. Známy sochár bol priateľom Alexandra Dubčeka

BRATISLAVA - Po ťažkej chorobe na zlyhanie srdca zomrel v stredu vo veku 87 rokov známy slovenský sochár a blízky priateľ Alexandra Dubčeka Teodor Baník. Informoval o tom jeho syn Andrej Baník. Posledná rozlúčka so zosnulým sa uskutoční v stredu 19. apríla o 16.00 h v bratislavskom krematóriu.

teodor banik, dubcek, sochar
Teodor Baník - archívne foto. Zdroj:SITA/Tomáš Benedikovič

Teodor Baník sa narodil 28. novembra 1929 v Bratislave. V rokoch 1949 - 1954 študoval na Vysokej škole výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave na oddelení figurálneho sochárstva u prof. Alexandra Trizuljaka, prof. Jozefa Kostku. V rokoch 1957 - 1960 bol učiteľom modelovania na SŠUP (dnes Škola úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru: SUV) v Bratislave, od roku 1961 pôsobil na VŠVU na katedre sochárstva - odbor práca v keramike.

Svet opustila divadelníčka Helena Štáchová. Prepožičala hlas Máničke či Lise Simpson

Jeho sochárske dielo je zamerané na komornú a pamätníkovú tvorbu a na výtvarné riešenie v architektúre. Pôsobil prevažne v Bratislave. Základom sochárskej tvorby Teodora Baníka je reflektovanie námetových zdrojov moderného realistického sochárstva. V Baníkovej tvorbe bola samozrejmosťou citovosť, ba aj sentiment. V modernej slovenskej keramikárskej tvorbe rozvíjal možnosti figurálnej tvorby.

Bol považovaný za blízkeho priateľa Alexandra Dubčeka a jeho rodiny.

TASR
 

Diskusia

Najčítanejšie