Čary a stretnutia. SND si výstavou uctieva svoju prvú dámu

BRATISLAVA - Poctou k blížiacemu sa 90-ročnému jubileu herečky Márie Kráľovičovej je výstava Čary a stretnutia. V budove Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave ju pripravil Divadelný ústav.

maria kralovicova, snd
Herečka Mária Kráľovičová. Zdroj:TASR/Dano Veselský

Okrem záberov z rodinného albumu dokumentujú fotografie na panelovej výstave jej umeleckú dráhu od študentských začiatkov v Bratislave cez herecké pôsobenie v Slovenskom komornom divadle v Martine, osudové stretnutie s Jozefom Budským, Romanom Polákom, Pavlom Hasprom a ďalšími režisérmi. Fotografie a texty potvrdzujú jej účinkovanie v klasickej a súčasnej slovenskej dráme, v modernej svetovej a ruskej dráme. Ďalšie časti sú Moliérovské šibalstvá, Shakespearovské čary, Rozhlasové rendezvouse, Filmové klapky či Televízne nielen pondelky.

Vernisáž nesie názov Čary a stretnutia.Vernisáž nesie názov Čary a stretnutia. Zdroj: TASR/Dano Veselský

"Sú to etapy veľkej dámy slovenského herectva," konštatoval na štvrtkovej vernisáži výstavy generálny riaditeľ SND Marián Chudovský. Riaditeľ Činohry SND Roman Polák vtipne uviedol, že ako mladý človek je riaditeľom Kráľovičovej.

"Vážim si na nej, že do svojich postáv vnáša energiu, profesionalitu, žiari ľudským optimizmom, radosťou zo života. Je to chodiaca energetická továreň. Vďaka, že stále rozdáva radosť kolegom a divákom," povedal Polák.

Slovenská televízia má svoj vlastný životopis. Autor ho pripravoval celý život

Podľa kurátorky výstavy Zuzany Nemcovej za vyše 70 rokov profesionálneho účinkovania je za Kráľovičovou viac ako 140 javiskových postáv, ktoré sú aj našimi dejinami divadelného umenia.

"Bagar mal šťastnú ruku a dobrý nos, keď ju obsadzoval. V Bratislave u nej vzniklo očarenie divadlom, v Martine láska k divadlu, ktorá stále trvá. V roku 1947 excelovala v hre Marína. Nebola herečkou len jedného režiséra, všetci využívali jej talent a profesionálne schopnosti. Nikdy sa nebránila experimentom," predstavila Nemcová ojedinelú herečku.

TASR
 

Diskusia

Najčítanejšie