FOTO: Dve hlavy, štyri oči, jedno telo. Otvorili výstavu o ľuďoch, ktorí sú iní

BRATISLAVA - Výstava Zvláštni ľudia voskovými figurínami predstavuje nežijúcich ľudí a jedného žijúceho s výrazne odlišným vzhľadom.

Osoby s dvoma hlavami alebo tvárami, štyrmi očami, siamské dvojčatá, muža s vlčím syndrómom či ženu s najväčšími prsiami.

"Je to výstava ľudí, ktorí skutočne žili s rôznymi vrodenými anomáliami. Nič podobné sme tu nemali, pre mňa to bola veľmi zaujímavá novinka," uviedla Mária Priečinská, riaditeľka Strediska kultúry na Vajnorskej ulici. Expozícia potrvá do 27. januára.

FOTO: Oblečte si mesiac alebo vlak. Móda, ktorá zrúcala mravy a zvyky

Katastrofy ľudského tela potvrdzuje unikátnosť, znie podtitul výstavy. Kolekciu sôch z petrohradského antropologického múzea vytvorili jeho umelci ako napodobeniny podľa dobových zdrojov.

"Použili lekárske očné a zubné implantáty, do vosku vpichovali pravé ľudské vlasy. Preto sochy pôsobia dokonale živým dojmom. Niektoré sú staré 80 rokov a najmladšie majú vyše 20. Petrohradské múzeum vyhorelo a bolo šťastie, že vtedy bola výstava v Nemecku, takže sa zachovala," prezradil prevádzkovateľ výstavy Alfréd Šmíd.

Postihnutie ľudí bolo prekliatím, ale aj darom. Od pradávna sa vyskytovali jedinci svojím zovňajškom výrazne vystupujúci z davu. Spoločnosť sa ich stránila, ale zároveň ju zvláštnosťami priťahovali.

FOTO: Belgičania hľadali krásu. O výstavu Sloveniek bol v Bruseli enormný záujem

Z postihnutia takých ľudí často pramenila neskutočná sila a odhodlanie vzoprieť sa osudu a predviesť okoliu svoj neobyčajný vzhľad ako dar, chceli byť rešpektovaní a uznávaní.

Pracovali v cirkusoch a panoptikách, často sa naučili neuveriteľné kúsky, ktorými ešte viac podnecovali zvedavosť návštevníkov.