FOTO: Filmové hviezdy na každom kroku. V Cannes sa začal medzinárodný festival

Mimoriadne bezpečnostné opatrenia sprevádzajú jubilejný 70. ročník Medzinárodného filmového festivalu (MFF) v juhofrancúzskom Cannes, ktorý slávnostne otvorili projekciou mimosúťažnej ľúbostnej drámy Les Fantômes d'Ismaël.

Otvárací film tradičnej filmovej prehliadky nakrútil francúzsky režisér Arnaud Desplechin so Charlotte Gainsbourgovou, Marion Cotillardovou a Mathieuom Amalricom v hlavných úlohách. Ide o príbeh filmára, ktorého život úplne zmení objavenie sa jeho lásky z minulosti.

Hviezdne filmy si zaslúžia hviezdnu porotu. O trofejach v Cannes rozhodnú veľké mená

Úvodnému dňu festivalu prialo počasie, takže si početní filmoví nadšenci mohli vychutnať svojich obľúbencov pri prechádzke po červenom koberci, ktorá predchádzala otváraciemu galavečeru.

V hlavnej súťaži festivalu sa bude do 28. mája usilovať o Zlatú palmu a ďalšie trofeje celkovo 19 filmov, medzi ktorými sú aj práce renomovaných režisérov, napríklad Sofie Coppolovej z USA, Fatiha Akina z Nemecka, Michela Hazanaviciusa a Francoisa Ozona z usporiadateľskej krajiny, Andreja Zviaginceva z Ruska, Michaela Hanekeho z Rakúska či Todda Haynesa z USA. Nechýbajú ani diela japonskej a juhokórejskej kinematografie, severských, britských či maďarských umelcov.