FOTO: Zbohom Marián Varga. Slovensko sa rozlúčilo s kultúrnou legendou

BRATISLAVA - Vo veku 70 rokov zomrel v stredu skladateľ, hudobník a jedna z najväčších osobností, akú slovenská kultúra mala. Marián Varga podľahol ťažkej chorobe.

V nedeľu popoludní mala rodina, priatelia a kultúrna verejnosť možnosť dať posledné zbohom významnej osobnosti slovenského kultúrneho života. Posledná rozlúčka s umelcom sa konala v kostole Cirkvi bratskej na Cukrovej ulici v Bratislave.

Peteraj, Hammel a Lučenič majú hlavy v smútku: Po Vargovi ostáva prázdne kreslo

Mariána Vargu už dlhšiu dobu trápili zdravotné problémy so žalúdkom. K obštrukčnej chorobe pľúc ho navyše postihla aj rakovina. Svoj boj s chorobou však nakoniec prehral.

Na poslednej ceste ho príhovormi vyprevadili kazateľ Cirkvi bratskej Daniel Pastirčák, textár Peter Uličný, hudobný skladateľ Vladimír Godár, porevolučný minister kultúry Ladislav Snopko a Moyzesovo kvarteto. Pavol Hammel zaspieval pieseň Ľalia poľná, jej autorom je Marián Varga, text napísal Kamil Peteraj, vyšla v roku 1977 na albume Na II. programe sna trojice Hammel, Varga, Hladík.  

Zostáva navždy v ich srdciach

 „Marián, my sa vlastne nelúčime, pretože dnes večer, keď prídem domov, tak si pustím niektorú z tvojich platní, pravdepodobne Konvergencie, ktoré mám najradšej,“ povedal pri rozlúčke so zosnulým Uličný.

„Marián Varga tu nie je, ale hneď ako táto myšlienka doznie, príde ďalšia, láskavá, nie je tu, ale ostáva v našich srdciach, v našich spomienkach, v pamäti tejto krajiny,“ uviedol v rozlúčkovom príhovore Snopko.