Smrť Mariána Vargu zasiahla viaceré osobnosti. Do neba mu posielajú odkazy

BRATISLAVA - Smutná správa zasiahla viaceré slovenské osobnosti. Prostredníctvom svojich účtov na sociálnej sieti Facebook sa vyjadrili k smrti legendárneho slovenského hudobníka Mariána Vargu, ktorý vo veku 70 rokov zomrel v stredu 9. augusta 2017.

Marián Varga
Vo veku 70 rokov zomrel 9. augusta 2017 legendárny slovenský hudobník Marián Varga. Archívne foto Zdroj:AP/TASR

Prezident SR Andrej Kiska udelil Vargovi 13. januára 2015 vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za prínos pre slovenskú kultúru v oblasti hudobného umenia.

Kandidát na post župana a poslanec NR SR Juraj Droba:

Vargova smrť zasiahla aj speváka, skladeteľa, textára a hudobníka Miroslava Žbirku.

Úmrtím Mariána Vargu stratilo Slovensko hudobníka a skladateľa svetovej úrovne. Uviedol to v stredu minister kultúry Marek Maďarič.

"Slovensko stratilo v Mariánovi Vargovi hudobníka a skladateľa svetovej úrovne a tiež človeka, ktorý stelesňoval slobodu a originalitu," povedal Maďarič.

Frešo plánoval s Vargom koncerty

Smutná správa zaskočila aj Vargovho jeho kolegu a priateľa Fedora Freša. "Hoci Marián bol naozaj veľmi vážne chorý, nechceli sme si pripustiť myšlienku, že by mohol tento svet opustiť, rozhodne sme na to neboli pripravení. Pre mňa je to v úrovni, ako by mi odišiel blízky príbuzný," povedal Frešo, basgitarista, ktorý s Vargom tvoril Collegium Musicum, prvú artrockovú kapelu v Československu.

Zdroj: Július Dubravay

S legendárnym klávesistom a skladateľom podľa vlastných slov zažil polstoročie spoločného života a spoločných aktivít rôzneho druhu.

Zomrel Marián Varga. Hudobník bol jednou z najväčších osobností slovenskej kultúry

"Veľmi je mi to ľúto, som smutný a neviem si predstaviť, ako to bude ďalej," poznamenal Fedor Frešo, ktorý spolu so zosnulým hudobníkom ešte plánoval koncerty z tvorby Mariána Vargu.

"Aj s tým, že by jeho part čiastočne mohol prebrať iný klávesový hráč, mali sme na mysli Vladka Šarišského. Motto našich rozhovorov bolo, že si ešte zahráme, chceli sme ešte na to pódium vyjsť, a nie raz."

Zdroj: Július Dubravay

TASR , Aktuálne.sk
 

Diskusia

Najčítanejšie