Svätyňa pre fanúšikov Hviezdnych vojen: George Lucas ešte nepovedal posledné slovo

LOS ANGELES / BRATISLAVA - Milovníci slávnej sci-fi ságy po celom svete majú dôvod na radosť. George Lucas, otec Hviezdnych vojen (Star Wars, 1977) chystá múzeum, v ktorom budú k dispozícií nielen repliky ich kulís či scenár, ale aj rozprávačské či digitálne umenie. O návrh sa postaral Ma Yansong, ktorého mentorovala minulý rok zosnulá Zaha Hadid. Celkové výdavky na moderný multimediálny komplex by mali presiahnuť miliardu amerických dolárov (950,4 milióna eur).

George Lucas sa spolu so správnou radou Lucas Museum of Narrative Art dlhšiu dobu rozhodoval, či osadí nové výstavisko do San Francisca alebo Los Angeles. Napokon sa rozhodli pre druhú možnosť.

Na smrti Carrie Fisher zarobí najviac štúdio Disney. Poistilo sa na milióny

"Kým každá lokalita ponúka viaceré jedinečné a krásne atribúty, Promise Zone na juhu Los Angeles poskytuje múzeu najlepšiu pozíciu pre čo najväčší dosah širokej komunity napĺňajúc tak náš zámer inšpirovania, zapájania a vzdelávania rozsiahlej a rôznorodej skupiny návštevníkov. Exposition Park je magnetom pre región a je dostupný zo všetkých častí mesta. Ako múzeum, ktoré je jedinečne zamerané na rozprávačské umenie, sa tešíme, že sa staneme súčasťou dynamickej múzejnej komunity obklopenej 100 základnými a strednými školami, jednou z vedúcich univerzít krajiny, a tiež tromi ďalšími múzeami svetovej úrovne," uvádzajú lucasovci vo svojom vyhlásení na stránke pripravovaného múzea.

Pri výbere možno zavážilo práve to, že sa okrem California Science Center, Natural History Museum of Los Angeles County a California African-American Museum v okolí nachádza aj University of Southern California, ktorú režisér študoval.

Zdroj: Lucas Museum of Narrative Art

Star Wars určite, no Lucas chce dať viac

Hoci je filmár primárne známy niekoľko desiatok rokov trvajúcou prácou na populárnej filmovej ságe, jeho zámerom je privítať aj inú cieľovu skupinu. Chce sa totiž zamerať na umenie, pri ktorom sa umelecké rozdiely stierajú.

Nová rola pre Woodyho Harrelsona. Bude mentorom Hana Sola

Zbierka umeleckých diel sa tak bude deliť na tri kategórie - rozprávačské, filmové a digitálne umenie. Pod jednou strechou sa tak môže stretnúť francúzsky impresionizmus s fotografiou zo začiatku 20. storočia, ale tiež aj predmety z Lucasových filmov, ktoré okrem Hviezdnych vojen predstavuje aj trilógia o Indianovi Jonesovi či iné.

Rukopis Zahy Hadid

Lucas na stránke múzea zverejnil aj štatistiky týkajúce sa sociálnych vecí a financií. Na stavbe by sa malo podieľať viac ako 1 500 stavebných pracovníkov, zatiaľ čo samotné kultúrne stredisko poskytne zamestnanie vyše 350 ľuďom. Rozpočet, ktorý si otec Hviezdnych vojen stanovil, presiahne miliardu amerických dolárov (950,4 milióna eur), pričom sľubuje, že neminie ani cent z peňazí daňových poplatníkov.

Zdroj: Lucas Museum of Narrative Art

Lucas Museum of Narrative Art navrhol Kórejec Ma Yansong zo štúdia MAD Architects. Niekdajší učeň Zahy Hadid, ktorá zomrela 30. marca 2016 a navrhla tiež slovenský bytový komplex Sky Park, je zodpovedný aj za budovu opery v čínskom Harbine.

Budova opery v čínskom HarbineBudova opery v čínskom Harbine Zdroj: ArchDaily.com

Hviezdne vojny sú nedotknuteľné: Lucasfilm žaluje školu boja svetelnými mečmi

Z budovy, ktorá svojich prvých návštevníkov privíta na deň Star Wars, teda 4. mája, no až v roku 2020, sa teší starosta Los Angeles Eric Garcetti. "Milióny občanov z Los Angeles a návštevníkov si budú môcť užiť pozoruhodnú zbierku zachytenú v rozprávaní príbehov - umení, ktoré znamená tak veľa v histórii Los Angeles," cituje Garcettiho ekonomický magazín Forbes.

Marek Majzon

 

Diskusia

Najčítanejšie