Lekári upozorňujú, že rastúce doplatky za lieky pacienti doplatia aj zdravím

BRATISLAVA - Pán Anton pred niekoľkými rokmi podstúpil výmenu chlopne, dnes užíva lieky na srdce. Mesačne za ne dopláca 20 eur. V októbri však v dôsledku zmeny úhrady liekov bude musieť do peňaženky siahnuť hlbšie. "Lekár mi povedal, že za ne doplatím o 50 percent viac. Je to dosť. Penziu mám 340 eur," hovorí.

Lekári upozorňujú, že rastúce doplatky za lieky pacienti doplatia aj zdravím
Lekári upozorňujú, že zvyšujúce sa doplatky majú dopad najmä na seniorov. Zdroj:TASR

Pani Zita sa zasa lieči z depresie, užíva lieky na vysoký tlak aj štítnu žľazu. Za rok vlani podľa svojich slov na lieky doplatila aj dvetisíc eur. Tvrdí, že ak doplatky porastú, bude musieť prejsť k lacnejším antidepresívam, z ktorých mi je zle.

"V lekárni mi povedali, môžete si vybrať také alebo také. Vybrala som si tie, ktoré boli zadarmo. Minulý mesiac už ale neboli zadarmo. Doplatila som asi 1,20 eura za jeden liek."

Doplatky za lieky stúpnu. Niektoré až o desiatky eur

Odborníci upozorňujú, že vyhlášku prijatú bývalým vedením rezortu zdravotníctva platia pacienti nielen peniazmi, ale doplatia na ňu aj zdravím.

Legislatíva zmenila spôsobom určenia dávky lieku a jeho úhrady. Určila tzv. klastre, alebo úhradové skupiny liekov. Lekári proti nej protestovali už vlani. Klastre podrobili kritike aj vo štvrtok.

Doplatky idú hore

"My si veľmi dobre uvedomujeme, že treba šetriť. Naozaj si myslíme, že treba racionalizovať farmakoterapiu. Ale musíme povedať, že toto môže ohroziť desiatky tisíc ľudí," povedala Eva Goncalvesová, prezidentka Slovenskej kardiologickej spoločnosti. Podľa jej slov sa v roku 2013 doplatky len u kardiopacientov zvýšia o 25 miliónov eur. 

"V januári tohto roka nastal zlom, keď sa začali dramaticky zvyšovať doplatky za lieky. Lekár sa nebude rozhodovať len podľa klinického obrazu, ale bude sa musieť pacienta opýtať, či vôbec na ten liek má," tvrdí Lívia Vavrušová zo Slovenskej psychiatrickej spoločnosti. 

Priblížila prípad pacientky, ktorá ešte v roku 2009 doplácala v lekárni za liek 12,9 eura. Úhrada poisťovne predstavovala 116,8 eura. V októbri však pacientka za liek doplatí už 24 eur a poisťovňu liečivo bude stáť 44 eur. "Firmy lieky zlacnili, napriek tomu sa doplatky pacientov zvyšujú," povedala.

Slavomíra Filipová zo Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti pre zmenu upozornila na pacienta s porušením aorty, ktorý v roku 2009 platil za jeden zo svojich liekov 49,3 eura. V auguste 2012 však za ten istý liek, hoci jeho cena klesla, doplatil o 42 eur viac. V októbri zaň zaplatí rovných 102,2 eura.

Maslo exministra

Rezort zdravotníctva pripomenul, že úprava, ktorá začne platiť, je z dielne bývalého ministra Ivana Uhliarika. "Ten veľmi závažné rozhodnutia klastrovania liekov robil bez odbornej verejnosti a diskusii s nimi. Aj preto sa do praxe prenášajú naozaj vysoké doplatky za lieky pre pacientov," komentovala hovorkyňa MZ SR Zuzana Čižmáriková.

Podľa nej sa šéfka rezortu Zuzana Zvolenská problematikou zaoberá a pripravuje revidovanie vyhlášky. "Táto situácia by vôbec nemusela nastať, keby bývalé vedenie robilo zmeny v klastrovaní liekov v súčinnosti s odbornou spoločnosťou a ich radami," odkázala hovorkyňa.

Lekárske spoločnosti na problém Zvolenskú upozorňovali od apríla.

Bývalé vedenie MZ v prípade prijímanej vyhlášky tvrdilo, že chce riešiť medicínsky zastarané a nákladovo neefektívne lieky z pohľadu výdavkov verejného zdravotného poistenia. Ušetriť chcelo 13 miliónov. Keď vlani kardiológovia upozorňovali na to, že sa ich pacientom zvyšujú doplatky, Uhliarikova hovorkyňa spochybnila ich záujmy a odkázala, že rezort nevie, z akých dôvodov sú ich protestné stanoviská zasielané na vedomie aj Slovenskej asociácii farmaceutických spoločností.

Uhliarik dvíha doplatky za lieky na vysoký tlak

Stanislava Harkotová

Redaktorka
 

Diskusia

Koľko mesačne doplácate za lieky?

Najčítanejšie