Mal Ježiš manželku? Profesorka z Harvardu ukázala svetu dôkazy

RÍM/HARVARD – Špekulácie o tom, že Ježiš Kristus bol ženatý, sú späť. Pred niekoľkými rokmi rozvírili hladinu podobné dohady v knihe Dana Browna „DaVinciho kód“. Teraz však s týmto tvrdením neprichádza spisovateľ, ktorý popustil uzdu fantázii, ale profesorka prestížnej Harvardskej univerzity. A má to čierne na bielom.

Mal Ježiš manželku? Profesorka z Harvardu ukázala svetu dôkazy
Mal Ježiš manželku? Americká profesorka to našla na papyruse zo štvrtého storočia. Zdroj:TASR/AP

To, že kresťanský spasiteľ mal manželku, hovorí koptský papyrusový zvitok zo štvrtého storočia. Harvardská expertka na kresťanské dejiny a profesorka teológie Karen Kingová ho ukázala svetu na vedeckej konferencii v Ríme. Informoval o tom server bbc.co.uk.

Odborníčka tvrdí, že na zvitku sa jej tímu podarilo identifikovať slová "Ježiš im povedal, "moja žena"". Tieto slová by pritom mohli odkazovať na Máriu Magdalénu.

Kresťanská tradícia hovorí, že Ježiš sa neoženil. Ako ale vysvetlila Kingová, tento fakt bol v prvých rokoch kresťanskej cirvki sporný a viedli sa o ňom diskusie. Aj krátka zmienka v papyruse ale môže tento konflikt po stovkách rokov opäť obnoviť. Znovu by sa tiež otvorili otázky celibátu kňazov či postavenia žien v cirkvi.

Tvrdenia profesorky Kingovej však spochybňujú viacerí významní teológovia. Jedným z nich je aj profesor a baptistický pastor v americkom štáte Tennessee Jim West. "Tvrdenie na fragmente papyrusu nie je dôkazom ničoho. Nie je to nič iné, ako tvrdenie „vo vzduchu“, bez podstatného kontextu,“ vyhodnotil.

Na jeho stranu sa postavil aj Wolf-Peter Funk, známy koptský lingvista. "Existujú tisícky útržkov papyrusu, kde môžete nájsť bláznivé veci,“ odpovedal na Kingovej tvrdenia. Tvrdí tiež, že množstvo nezodpovedaných otázok ostáva aj okolo samotného útržku.

Kingová pripúšťa, že keď sa do skúmania papyrusu pustila, považovala ho za falošný. Bližšie bádanie však zmenilo jej názor. Dodáva však, že ide o prvú písomnú zmienku o Ježišovej manželke.

Rozhodnutie o jeho pravosti však chce prenechať ďalším odborníkom, ktorí by zvitok mali posúdiť a podrobiť ho ďalším testom. Veľa bude záležať aj od chemického zloženia atramentu.

"Pre nás to nie je dôkaz, historicky, že Ježiš mal ženu," dodala vo svojom príspevku. "Je to len jasný dôkaz, že kresťania, pravdepodobne v druhej polovici druhého storočia, si mysleli, že Ježiš mal ženu," uviedla.

Biblista a profesor z Kentucky Ben Witherington III. tiež vysvetľuje, že pojem „manželka“ pripúšťa rôzne významy. Môže tak ísť napríklad o ženskú pomocníčku v domácnosti či nasledovníčku. Práve druhé vysvetlenie ale hrozí ďalšími spormi.

Text na zvitku totiž cituje Ježiša, ako hovorí svojim nasledovníkom, že Mária Magdaléna je hodná byť jeho učenníčkou. Spochybňuje tak kresťanské presvedčenie, že Kristus nemal ženské učenníčky a mení tiež rolu polepšenej hriešnice, ktorú Márii Magdaléne prisudzuje Biblia.

Ondrej Kubovič

 

Diskusia

Ako by zmenilo Ježišovo manželstvo kresťanskú cirkev?

Najčítanejšie