Matovič: Nie je normálne, aby aj naďalej boli koláče bez práce

BRATISLAVA - Človek, ktorý dostáva sociálne dávky, si ich bude musieť zaslúžiť, takto si politici predstavujú, že sa vyrieši problém zlého spolunažívania majority s rómskou menšinou. „Nie je normálne, aby aj naďalej boli koláče bez práce,“ povedal Igor Matovič z hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti v diskusnej relácii O päť minút 12.

Matovič: Nie je normálne, aby aj naďalej boli koláče bez práce
Igor Matovič chce, aby bolo poberanie sociálnych dávok podmienené prácou. Zdroj:SITA

Matovič spolu so svojím straníckym kolegom Petrom Pollákom, ktorý je novým splnomocnencom vlády pre rómske komunity, a ministrom vnútra Robertom Kaliňákom pripravujú tzv. rómsku reformu. Tretí sektor kritizuje, že namiesto pomoci prináša represiu. 

Bez práce nie sú koláče

„Chceme zaviesť taký princíp, ako sa do hory volá, tak sa do hory ozýva. Ako bude pristupovať občan, tak bude pristupovať štát. Je normálne, že štát zaviedol také pravidlá, že sa neoplatí pracovať? Nie je správne, aby sme fungovali tak, že koláče budú naďalej bez práce,“ povedal Matovič v diskusii narážajúc na jednu z téz, s ktorými chcú riešiť problém spolužitia Rómov so slovenskou majoritou. Poberanie sociálnych dávok by sa podľa jeho predstavy malo podmieniť prácou a slušným správaním. 

Aktivisti sú z rétoriky Kaliňákovej rómskej reformy zhrození

Podľa Matoviča sa musí ukázať ľuďom, ktorí platia dane, že poberatelia sociálnych dávok, na ktoré sa skladajú aj oni, niečo robia pre obec.

„Desaťročia sa s týmto problémom nič nerobilo. Dnes je situácia v spolužití medzi majoritou a Rómami katastrofálna,“ pridáva sa minister Kaliňák. Nápad podmieniť prideľovanie sociálnych dávok prácou  a slušným správaním obhajuje tým, že sa nebude týkať len Rómov. „Bude to platiť pre všetkých, bez rozdielu na to, akého sú etnika,“ dodáva minister.

Vyššie dávky si budú musieť nezamestnaní odpracovať

Podobná myšlienka, ktorú prezentovali Kaliňák s Matovičom, už ležala minulý rok na stole ministerstva práce pod vedením Jozefa Mihála. Podľa vtedajšieho návrhu mali dlhodobo nezamestnaní dostávať len základnú dávku, vyššiu mohli dostať v prípade, ak by sa napríklad zúčastnili aktivačných prác. 

Ilustračné foto

Netradičné spojenie predstaviteľa opozície Matoviča s ministrom vnútra kritizuje strana Sloboda a Solidarita (SaS). "Začudovali sme sa nad touto spoluprácou. Exekutívne aj personálne sa Matovičovci prepojili so stranou Smer, prijali zodpovednosť za vládnutie. SaS je teraz jedinou skutočnou alternatívou voči Smeru," vyhlásil v diskusnej relácii televízie Markíza Na telo podpredseda SaS Ľubomír Galko. 

Galko vyčíta Matovičovi, že sa dnes objíma "s človekom, ktorý zamietol pod koberec najväčší škandál". Tým škandálom mal na mysli kauzu Gorila. 

Politika strachu

Tretí sektor má k rétorike Matoviča s Kaliňákom výhrady.

„Zatiaľ zverejnili len piliere, ktoré sú politikou strachu, kladivom na Rómov. Je nebezpečné, že keď hovoríme o Rómoch, hádžeme všetkých do jedného vreca, ukazujeme najproblémovejšiu časť reality,“ kritizuje Laco Oravec z Nadácie Milana Šimečku. Podľa Oravca sa nastoľuje len politika represie.

Nový splnomocnenec pre Rómov si vezme úrad na východ

Oravec tiež kritizuje, že na riešenie rómskej problematiky  malo ísť  v minulosti  200 miliónov eur, napokon sa tak nestalo. Takisto pripomenul, že vláda už má schválenú stratégiu, ako pomáhať rómskym spoluobčanom, kroky sa však nerealizujú. „Veľa vecí bolo vyskúšaných, štát nedokázal vyčleniť prostriedky, aby dobré modely mohli fungovať,“ dodal.

Stanislava Luppová

 

Diskusia

Súhlasíte s návrhom podmieniť sociálne dávky prácou?