Menej luxusu, viac šetrenia. Slovensko v čase krízy

Bratislava - Globálna ekonomická kríza sa pomaly, ale isto, vkráda aj do slovenskej ekonomiky. Uťahovanie opaskov sa tak stáva čoraz r...

Zdroj: Pavol Urbi, Aktuálne.sk

Bratislava - Globálna ekonomická kríza sa pomaly, ale isto, vkráda aj do slovenskej ekonomiky. Uťahovanie opaskov sa tak stáva čoraz reálnejšie.

Podľa analytikov budeme dvakrát merať, najmä pri nákupe drahších tovarov určených na dlhodobú spotrebu.

Slováci sa podľa Radoslava Ďuranu z Inštitútu pre ekonomické a spoločenské štúdie (INESS) obmedzia "v oblasti luxusnej spotreby - pri nákupe áut, zahraničných dovoleniek a drahej elektroniky. "

Uťahovanie opaskov

Podobne vidí problém šetrenia aj nezávislý analytik Mário Blaščák: "Ľudia ušetria na luxusných tovaroch. To znamená, že si nebudú kupovať nové televízory, LCD monitory a počítače." Podľa Blaščáka poklesne aj nákup automobilov, ktoré sú typickým príkladom luxusných produktov.

Zdroj: www.europarl.europa.eu

Nevylúčil ani šetrenie v oblasti potravín. Dodal však, že v tomto prípade môže dôjsť k zníženiu skôr len nákupom substitučných tovarov. "Nekúpim si drahú maďarskú klobásu za 500 korún, ale lacnejšiu slovenskú za 180," uviedol Blaščák ako príklad.

Analytici odhadujú, že jej prvé dôsledky recesie pocítime najmä na pracovisku. "Zvýši sa neistota, čo sa týka pracovných miest a životnej úrovne," myslí si ekonomický prognostik SAV Pavol Kárász. Očakáva sa aj rast nezamestnanosti v porovnaní s minulým rokom.

Kríza ovplyvní dynamiku trhu práce aj podľa Ďuranu: "Zamestnávatelia pod ťarchou regulácií a daňovej záťaže nebudú môcť vytvárať dostatok pracovných miest."

Slováci sa príliš nepotešia ani pri pohľade na výplatnú pásku. Cifry na nej totiž podľa analytikov pravdepodobne v priebehu roka nebudú rásť tak rýchlo, ako v posledných rokoch.

Kde začať šetriť?

Odpovedať na otázku, kde by mohli Slováci začať šetriť je však ťažké. "Každý človek má svoje vlastné preferencie, preto nie je možné dať všeobecné odporúčanie," odpovedal na otázku Ďurana z INESS-u.

Zdroj: www.ohsas.sk

"Určite však neodporúčam akúkoľvek spotrebu na dlh, práve kvôli neistote v budúcich príjmoch (pre hrozbu prepúšťania)," dodal.

Podľa Kárásza všetko závisí aj od toho, koľko si daná domácnosť pripisuje na bankový účet na konci mesiaca. Nízkopríjmové domácnosti pravdepodobne budú orezávať voľnočasové a vzdelávacie aktivity, či dovolenky. "Dlhšie tiež budú slúžiť televízie, práčky, autá či chladničky," uviedol prognostik SAV.

Aj stredná vrstva bude míňať menej, najmä čo sa týka služieb, dovoleniek a voľnočasových aktivít. "U vysokopríjmových skupín sa to životnej úrovne nedotkne," doplnil Kárász.

 

Diskusia

Najčítanejšie