Mikloško: Fico nás mentálne vrátil do komunizmu

Robert Fico vládne pol roka. Aký je váš základný pocit?   

 

V prvom rade si treba...

František MikloškoFrantišek Mikloško Zdroj: Pavol Urbi, Aktuálne.sk

Robert Fico vládne pol roka. Aký je váš základný pocit?   

 

V prvom rade si treba uvedomiť, prečo strany bývalej opozície tak suverénne vyhrali voľby. 

Prečo?

 

Jednoduchšie vysvetlenie je, že ľudia sa za osem rokov nasýtili pravicovej vlády a chceli zmenu. Podstata je však v niečom inom: Slovensko nie je mentálne nastavené pravicovo.  

Pravica predsa vládla osem rokov.

 

Áno, no len vďaka obrovským chybám, ktoré urobil Mečiar v rokoch 1994 - 1998. Výsledkom bolo, že k pravici sa pridala aj ľavicová SDĽ, aby spolu vyhrali voľby. V princípe však Slovensko potrebuje silného vodcu, ktorý zaňho vyrieši všetky problémy. Krajina je nastavená skôr sociálne, očakáva akési pohladenie. V skutočnosti sa pritom od volieb neudial žiaden zázrak.

František MikloškoFrantišek Mikloško Zdroj: Pavol Urbi, Aktuálne.sk

Vláda však rozdáva na všetky strany.

 

To sú všetko len gestá. Vianočné príspevky dôchodcom aj zrušenie dvadsaťkorunáčok u lekára. Ficova vláda však neprijala nijaký významný zákon, o sociálnych otázkach hovorí len všeobecne. Napriek tomu bude zrejme úspešná, keďže krajina chce rýchle riešenia, a aj historicky inklinuje skôr k ľavici.

HSĽS, ktorá dominovala slovenskej politike v medzivojnovom období, je predsa označovaná za pravicovú stranu.

 

Napriek tomu si myslím, že Andrej Hlinka bol v zásade ľavicový politik. Jednak bol vodcovský typ, ktorý navyše zakladal družstvá, banky a podobne. Nie je náhoda, že dnešné KDH, ktoré je vnímané striktne pravicovo, má len osem až desať percent. Z hľadiska politickej skúsenosti je však dobré, že tieto voľby vyhral Smer.

Prečo?

 

V dejinách sme dlho ťahali za kratší koniec, teraz už rozhodujeme sami o sebe. Keď nebudeme mať historickú skúsenosť, tradíciu, pamäť, dlhodobo budú vyhrávať voľby populisti. Nie je preto na škodu veci, keď si Slovensko vyskúša, ako vládne politik, ktorému tak absolútne dôveruje. Obávam sa však, že Robert Fico sa pripravuje na dlhé vládnutie.

Na ako dlho?

 

Minimálne na osem rokov. Smer sa veľmi premyslene a cieľavedome, krok za krokom ujíma moci. Ako člen parlamentného výboru pre kultúru a médiá to vidím najmä na televíznych a rozhlasových radách. Podobne to funguje aj v prípade štátnych podnikov a inde.

Smeru však robí problémy HZDS. Je alternatívou KDH?

 

Myslím, že Fico túto možnosť nevylučuje. Dnes sa dokonca zdá, že je to preňho jediná alternatíva.

František MikloškoFrantišek Mikloško Zdroj: Pavol Urbi, Aktuálne.sk

Prečo práve KDH?

 

SDKÚ je príliš silná, Fico by navyše nemohol ustúpiť jej ekonomickým predstavám. Zobrať do vlády SMK si v tejto chvíli nemôže dovoliť. Potrebuje totiž získať aj nacionálne hlasy Slotových voličov. Zostáva KDH, ktorému by mohla vyhovovať sociálnejšia politika.

Po voľbách ste sa vyjadrili, že KDH by sa malo posunúť viac do stredu. V čom je teda problém?

 

Áno, ale sociálna politika nemôže byť o drobných gestách. Navyše, Slovensko na tom ešte stále nie je tak dobre, aby sme mohli takto rozdávať. Mnohí zrejme kalkulujú aj s tým, že v minulosti nemalo KDH ekonomické rezorty, takže ak by išlo s Ficom, nikto by mu nemohol vyčítať, že robí inú ekonomickú politiku, ako za predchádzajúcej vlády. Napriek tomu vidím prípadnú vládu Smeru a KDH ako absolútne nereálnu. S nástupom Fica totiž prišlo k poslednému veľkému nástupu komunizmu.

Ako to myslíte?

 

Ľudia, ktorí sa angažovali za bývalého režimu a doteraz boli poschovávaní, dostali možno poslednú šancu prejaviť sa. Nič sa nedá robiť, túto renesanciu komunizmu treba vytrpieť. Aj normalizácia bola veľmi dlhý, únavný čas - vďaka vytrvalosti pár jedincov sa však dala prečkať. Rovnako únavné bolo Mečiarove obdobie, ktoré sa podarilo prerušiť istou vernosťou. Myslím, že nastáva tretia, podobná etapa. Aj dnes mám pocit, akoby na krajinu dosadla hmla.

Naozaj je to porovnateľné?

 

Samozrejme, že Ficova vláda nebude komunizmom z čias normalizácie ani vulgárnym mečiarizmom, ale bude to rovnako deprimujúce, únavné, nudné, bez nápadov. Koalícia bude robiť akože sociálnu politiku, ktorá sa robila aj pred rokom 1989. V zásade však pôjde o čisto mocenskú politiku, ktorá veľmi ochudobní náš život. Opäť bude potrebných niekoľko silných ľudí, ktorí vydržia celých osem rokov.

Neprispela k dnešnej dezilúzii aj bývalá vláda?

 

Je možné, že je to aj dôsledkom našich chýb a arogancie. Bolo by preto naivné myslieť si, že to bude krátky zápas. Ľudia dnes jednoducho chcú takýto typ politiky. Treba si však veriť.

Po voľbách vás Fico dosť ponížil. Už sa z toho KDH spamätalo?

 

Myslím, že po voľbách prišlo k určitému nedorozumeniu. Ján Čarnogurský priniesol z prostredia Smeru odkaz, že chcú ísť s nami do vlády. Od začiatku som však vedel, že Fico nemôže vládnuť s SMK, pretože by ho to politicky zabilo. Človek blízky Smeru, ktorý komunikoval s Čarnogurským, nám napokon odkázal, že to bolo myslené ako vláda Smeru, KDH a SNS. Fico zrejme nechcel Hrušovskému na rovinu povedať, že má problém s SMK. Navyše, keby sme sa chceli vo vláde s Ficom voči niečomu vyhraniť, mohol by nás kedykoľvek vymeniť Mečiarom. Viselo by to nad nami ako Damoklov meč. Aj preto by bolo dobré, keby zostalo KDH síce malou, ale hrdou stranou.

Zdá sa, že v odpore ku komunizmu ste zostali jednotní.

 

To neviem. Tí ľudia v KDH, ktorí chceli ísť do vlády, predsa pripúšťajú kompromis. Ten kompromis je navyše veľmi silný, keďže je ideový. Keby sme išli do vlády, na podstatu by sa dalo moratórium, a my by sme začali výrazne strácať. Silná SDKÚ v opozícii by bola naša katastrofa - zrejme by nás prevalcovali aj v morálnych a hodnotových témach, kde sme mali vždy navrch. Napriek tomu, že väčšina ľudí v KDH, ktorí sa dnes prikláňajú k pragmatizmu, tento moment po voľbách podcenila, si však myslím, že počúvajú aj naše argumenty.

František MikloškoFrantišek Mikloško Zdroj: Pavol Urbi, Aktuálne.sk

Vytriezveli?

 

Mnohí argumentovali, že vo vláde by sme mohli urobiť aj veľa dobrého. Podobne sa vyjadrovali aj ľudia, ktorí vstupovali do komunistickej strany. Nemohli. Základná vlna je jednoducho takáto - niečo sa síce dá urobiť, ale v konečnom dôsledku vás prevalcuje. Myslím, že aj cirkev by si mala dávať veľký pozor, aby nestratila nič zo svojej podstaty.

Krátko po voľbách sa Fico stretol s kardinálom Korcom, pričom sa to interpretovalo tak, že nemá s touto vládou žiaden problém. Je to v poriadku?

 

To, že sa predstavitelia cirkvi stretávajú s vládou, je v poriadku. Problém je, keď sa nechá vytlačiť mimo verejný priestor. Keď dnes cirkev hovorí, že politika tejto vlády je v zásade sociálna, takže ju akceptuje, pričom koalícia jej údajne garantuje všetko, čo mala doteraz, podvedome sa vytláča do náboženského priestoru, obrazov a apoštolátu. Cirkev sa pritom celé dejiny miešala do verejného života - niekedy šťastne, inokedy nešťastne. Patrí to však k jej podstate ako súčasť tradície - prví židovskí proroci boli predsa úplne osamotení, keď išli proti mocným. Očakávam, že aj na Slovensku sa bude cirkev ako duchovná autorita vyjadrovať k bezduchosti, nude a vyprázdnenosti verejného života. Cirkev musí pomenovať javy.

KDH to dlho robilo, po voľbách však prišiel Ján Čarnogurský s tézou, že treba omilostiť Mečiara. Nakoľko sa v strane ujal tento názor?

 

Myslím, že v KDH zostal výrazne menšinový. SDKÚ dnes síce hovorí, že keby bol Mečiar vo vláde pravice, správal by sa inak. To však nie je pravda. Mečiar stál pri zakladaní štátu, dnes má 64 rokov, jemu ide o zápis do dejín. On chce predovšetkým rehabilitovať seba a vládu, ktorej predsedal. Aj Rezeša dal do Transpetrolu preto, že symbolizuje isté obdobie.

František MikloškoFrantišek Mikloško Zdroj: Pavol Urbi, Aktuálne.sk

V politike ste od samého začiatku. Máte ešte pred sebou nejakú výzvu?

 

Pád komunizmu a Európa bez hraníc bol fascinujúci sen. Vstup Slovenska do EÚ a schengenská hranica je naplnenie tohto sna. V tomto smere som spokojný. Étos Novembra 1989 sa však postupne vyčerpal. A problém je, že nenastúpila nová generačná vlna. Takmer 20 rokov tu bola veľmi zaujímavá generácia -  výtvarníci, ochranári a podobne. Toto tu jednoducho chýba. Ako je možné, že v 30-tych rokoch boli na Slovensku takí ľudia ako Hodža, Rázus alebo arcibiskup Kmeťko? Paradoxne to bude možno obdobie Ficovej vlády, kedy vyrastie na Slovensku nová generácia, ktorá sa vzbúri proti tej šedi, nude a prázdnote.

Ján Slota sa vyjadril, že by si vás vedel predstaviť na čele Ústavu pamäti národa. Podľa mnohých by to bolo dôstojné zavŕšenie vašej kariéry. Prečo to odmietate?

 

Ústav je ohrozený a zneistený, takže ak by vznikol konflikt, treba si túto otázku opakovane položiť.

Takže to nevylučujete?

 

Nie. Určite by som však nechcel odísť z parlamentu.

 

Diskusia

Najčítanejšie