Vláda si posvieti na kaštieľ v Rusovciach. Peniaze na jeho záchranu v rozpočte nemá

BRATISLAVA – Vláda stále hľadá spôsob, ako zachrániť kaštieľ v Rusovciach. Vo štvrtok si ho bol dokonca osobne obzrieť minister financií Peter Kažimír. „Zámerom obhliadky bolo zanalyzovať, v akom stave sa kaštieľ nachádza,“ informovala Aktuálne.sk hovorkyňa Úradu vlády Beatrice Hudáková.

Vláda si posvieti na kaštieľ v Rusovciach. Peniaze na jeho záchranu v rozpočte nemá
V kaštieli by mohol v budúcnosti bývať premiér aj prezident. Zdroj:TASR/Tomáš Halász

V najbližšom čase by mal úrad do vlády predložiť materiál k tejto problematike. „Kabinet následne rozhodne, aké budú ďalšie kroky,“ dodala hovorkyňa. Vláda má síce záujem kaštieľ zachrániť, peniaze na rekonštrukciu však v rozpočte chýbajú.

„Prezidenta teší, že sa vláda po ôsmich rokoch jeho silného úsilia zachrániť Rusovský kaštieľ odhodlala začať uvažovať o rekonštrukcii. Kaštieľ by sa mohol nie len zachrániť, ale aj slúžiť na štátne reprezentačné účely,“ reagoval hovorca hlavy štátu Marek Trubač.

Ako dodal, prezident si bol miesto pozrieť tiež len pred niekoľkými týždňami a pevne verí, že vláda napriek ťažkej hospodárskej situácii nájde zdroje, aby sa postupne zrekonštruoval spolu s priľahlým parkom. Ten by mal podľa Ivana Gašparoviča naďalej slúžiť verejnosti.

Prezident aj premiér pod jednou strechou?

V minulosti sa uvažovalo, že by v kaštieli bol služobný byt pre prezidenta i premiéra. Slúžiť by však mal aj na reprezentačné účely a ubytovanie vzácnych návštev. Priľahlá budova niekdajšej koniarne by sa zasa mohla zmeniť na hotel.

Do kaštieľa v Rusovciach sa do roku 2005 investovalo 100 miliónov korún, odvtedy však chátra.

Prezident sa vzdá rezidencie, vláda hotela. Za kaštieľ

Generálny projektant rekonštrukcie architekt Ján Bahna odhadol náklady na približne 30 miliónov eur. Ešte v apríli predseda vlády Robert Fico uviedol, že na obnovu kaštieľa by sa mohli použiť peniaze získané predajom nepotrebných budov.

V minulosti sa uvažovalo napríklad o predaji vládneho hotela Bôrik, či miestodržiteľského paláca v centre Bratislavy.

Len najnevyhnutnejšie práce na záchrane kaštieľa by vyšli na necelé štyri milióny eur.

Gašparovič by predal vilu

Svojou troškou by do projektu prispel aj prezident Gašparovič. Ten už dávnejšie avizoval, že do obnovy kaštieľa je pripravený investovať peniaze, ktoré by získal predajom nevyužívanej vily na Slavíne. Takýmto spôsobom by mohol zarobiť približne 3,5 milióna eur.

Len údržba kaštieľa stojí ročne približne 80-tisíc eur. „Táto suma zahŕňa výdavky na daň, elektrickú energiu, kosenie a čistenie parku, strážnu a vrátnickú službu a základnú údržbu,“ povedala Hudáková.

Súdy pokračujú, štát zatiaľ vyhráva

Záležitosti okolo kaštieľa komplikujú aj vleklé súdne spory s rádom Benediktínov, ktorý si naň robí nároky. Odvolávajú sa pritom na závety kniežacieho rodu Lónyayovcov z roku 1945, ktorý im mal kaštieľ odkázať.

Rozsudok týkajúci sa priamo kaštieľa padol vlani v júni. Benediktíni však podali dovolanie na Najvyšší súd. Rozhodnutie zatiaľ nepadlo.

V prípade priľahlého parku zatiaľ úrad vlády vyhral spor na okresnom súde Bratislava V.

„Rozsudok nie je právoplatný, bol doručený procesným stranám, plynie zákonná lehota na podanie odvolania," informoval hovorca bratislavského krajského súdu Pavol Adamčiak.

Annamária Dömeová

 

Diskusia

Zachráni vláda kaštieľ alebo bude chátrať ďalej?

Najčítanejšie