Na Orbána čakal aj Matovič. So srdcom na dlani

Bratislava - O neplánované priv...

Matovič si myslí, že zákon o dvojakom občianstve umožňuje Maďarsku kradnúť našich Maďarov.Matovič si myslí, že zákon o dvojakom občianstve umožňuje Maďarsku kradnúť našich Maďarov. Zdroj: Pavol Urbi, Aktuálne.sk

Bratislava - O neplánované privítanie na pôde Národnej rady Slovenskej republiky sa maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi postaral poslanec SaS a líder Obyčajných ľudí Igor Matovič.

Spolu s kolegom Jozefom Viskupičom a poslaneckou asistentkou ho totiž pre parlamentnými bránami chceli privítať s plastikovými srdiečkami. Na nich bol v slovenskom, maďarskom a anglickom jazyku nápis - Máme radi našich Maďarov, nekradnite nám ich. Maďarský predseda vlády však Obyčajných ľudí obišiel a nevenoval im ani pohľad.

"Asi bol informovaný o tom, čo ho tu čaká. Z našej strany to bolo milé a úprimné. Nemáme nič proti komukoľvek nech je akejkoľvek národnosti. Chceme urobiť všetko preto, aby sa tu cítili ako doma," poznamenal Matovič ohľadne "srdiečkovej" akcie.

Ako totiž líder Obyčajných ľudí dodal, práve takýmto chceli upozorniť na zbytočnosť maďarského zákona o dvojakom občianstve, ktorý sa stal rozbuškou v slovensko-maďarských vzťahoch ešte počas vlády Roberta Fica.

"Žiaden štát nemá právo privlastňovať si občanov druhej krajiny takýmto rozdávaním občianstva tak, ako to robí práve Viktor Orbán. Keď sa však nad tým zamyslí, verím, že s tým svojim zákonom niečo urobí a nebude nám musieť kradnúť občanov," odkázal nášmu južnému susedovi Matovič.

Obyčajní ľudia sa poklonkovať nebudú

Poslanec SaS tiež zopakoval, že štyria Obyčajní ľudia v parlamente nezahlasujú za riešenie, ktoré ako odpoveď na maďarskú právnu normu schválil v stredu kabinet Ivety Radičovej.

Táto novela zákona počíta s tým, že o slovenské občianstvo by prišli len tí žiadatelia o dvojaké občianstvo, ktorí narábajú s utajovanými skutočnosťami. podľa pôvodného slovenského zákona, ktorý schválila predchádzajúca vládna garnitúra, o slovenské občianstvo prišli všetci dvojakí občania. Podľa Matoviča by však bolo skôr potrebné zrušiť obe právne normy.

"Nebudeme sa poklonkovať ľuďom, ktorí si to nezaslúžia. A Viktor Orbán nie je človek, ktorému by sme sa mali poklonkovať. Keď sa začne správať demokraticky, v pohode sa mu aj ukloním," poznamenal líder Obyčajných ľudí.

Dvojstrannou zmluvou na dvojakých občanov

Kým teda poslanec SaS vyrukoval na maďarského premiéra so srdiečkami, od slovenskej premiérky Ivety Radičovej sa Orbán žiadneho veľkého prekvapenia nedočkal.

Tak, ako si obaja štátnici naplánovali už dopredu, najvýznamnejším výsledkom ich rokovania bol podpis zmluvy pod vznik spoločného plynovodu. Ten má Slovensku zabezpečiť, aby ho v budúcnosti neobišli európske megaplynovody ako Southstream či Nabucco.

Slovenská predsedníčka vlády zároveň oprášila myšlienku, ako vyriešiť práve spomínaný problém dvojakého občianstva. Ako poznamenala, navrhla, aby sa odborná komisia začala zaoberať prípravou bilaterálnej zmluvy, ktorou by sa táto otázka riešila ako v prípade akýchkoľvek dvoch iných štátov.

"Slovensko má záujem, aby občania žijúci na našom území, boli občanmi Slovenskej republiky a aby utužovali svoj vzťah k tejto krajine. Preto som sa obrátila na pána premiéra Orbána, aby sme napätie medzi Slovenskou a Maďarskou republikou začali konkrétne riešiť cestou štandardnej medzivládnej zmluvy o dvojakom občianstve," vyhlásila Radičová.

Jej maďarský náprotivok sa nechcel jasne vyjadriť k tomuto návrhu. Skonštatoval len, že podobný návrh bol na stole už aj v minulosti a nepodarilo sa ho realizovať.

"Nevidím dôvod, prečo by sme nemali túto otázku zvážiť. Zmiešaná komisia má možnosťo tejto otázke rokovať. Dvojaké občianstvo však nie je od diabla a obavy, ktoré ho sprevádzali sa medzičasom ukázali ako neopodstatnené," vyhlásil Orbán.

 

Diskusia

Najčítanejšie