NAJLEPŠIA SK HUDBA: Bene, najlepší slovenský "rapper"

BRATISLAVA - Marián "Bene" Benkovič aka Peťo Tázok (aka René Gát) je jedinečným úkazom našej hudobnej scény. Nie dokonalým, ale dokonale jedinečným.

NAJLEPŠIA SK HUDBA: Bene, najlepší slovenský
A pozná démonov nás všetkých... Zdroj:(c) Boris Németh pre .týždeň

Normálny chalan

Jedným z Beneho plusov je tvorivý (ne)marketing, nevtieravé hlasovanie činnosti na sociálnych sieťach a nepchanie sa tam, kam nepatrí. Albumy predáva za bagateľ na webe spolu s tričkami v zaváraninových pohároch.

Je to normálny chalan. Výnimočný tým, že aj v centre pozornosti sa rád pozerá do rohov...

Pestrá je škála jeho spoluprác (Peko, Karaoke Tundra, Stretasoul, Marián Jaslovský, Lyrik, Delik, Roland Kánik, BPM a Paulie Garand). Menej, ale veľmi podarene zapája aj ženské vokály. Vie, čo chce - v spoluprácach má šikovnú a istú ruku. Všetci okolo Beneho komunikujú podobné (dôležité) posolstvá - beatmi, rapom, textom, živým sprievodom. 

V spolupráci s Delikom z Mojej reči je ho cítiť najmenej a najviac mu ušla. Delikove témy z malej štvrte - o "sockách", babách a alfa samcoch, aj keď väčšinou rozumne poňaté, na tie Beneho nestačia. Navyše Bene je najsilnejší, keď rozpráva vlastný príbeh. Alebo ten, ktorý nám sám chce opísať.

Dobré slohy

Už s Modrými horami (Lyrik&Bene&Jaslovský) začal výnimočne, možno aj preto, že vzišli z neodbytnej snahy niečo povedať a povedať to po svojom. Inak.

Také niečo tu ešte nebolo – ingeligentný rap šušľajúceho chalana so zmyslom pre poéziu, položený na skvelých hudobných motívoch a mixe. Aj naživo.

Ľudia nad ním krčili nosy, ale neodišli a nedišli doteraz. Nebol to hip-hop, bol to rap pre ne-hiphoperov. „Medzičasom si nechal narásť vlasy, ale k logopédovi nepôjde,“ píše o sebe na svojej stránke.

S Lyrikom zmýšľali podobne. Rapovali o skrachovaných ľudských existenciách, o osobných kontrastoch, tlaku spoločnosti, vlastných zlyhaniach, chybách a toku života. Ich slohy boli úprimné. Chápavé. Dobré.

A aj v centre pozornosti sa rád pozerá do rohov

Moderný prorok

Album „Album“ je o démonoch. Vymyslené postavy reprezentujú ľudské úpadky konkrétne a vyčítavo. Nevydal ho Bene, ale jeho alterego Peťo Tázok, ostrejší, menej rozjímavý.

Jeho vokály modifikovali do výšky - „pitch shiftli“. Bene akoby sa odosobnil od rapovaného, a povedal to ešte pravdivejšie a priamo.

Načretie do vlastných temnôt

V ostatnej nahrávke Spam poetry zachytáva akúsi mytológiu doby. Je hudobne tak prepracovaná, že ju pokojne nemusíte brať ako hip-hop (ani ten najlepší).

Je teatrálna, je ako divadlo so zavretými očami, negýčové. Je atmosférická. Na poludňajšom slnku a bez dídžeja až tak nevyznie, ale v temnom klube vás dostane na lopatky, svedomia.

Silné aj po(z)voľné rýmy

Bene tvorí veľa. Je lepšie veľa Beneho ako žiadny, ale najlepší by bol kvantitatívne striedmy Bene.

Taký, ktorý by rezonoval silnejšie a inde, ako len v určitej komunite. Niekedy urobí sugestívny absolútny rým (dve rovnako znejúce slová iných významov), no niekedy použije na rýmovanie to isté slovo a vtedy svoju latu podlieza (slogan za všetky drobné/malá putika a v nej doba za všetky drobné).

Bene potrebuje povedať príbeh, ktorý má veľa textu a schovať tam aj to, čo neladí. Sila toho príbehu však prebije čokoľvek iné. A on je skvelým rozprávačom. Mýtov, ktoré sa za súmraku mesta menia na pravdu...

Kód k stiahnutiu albumu? Na veku zaváraninového pohára s tričkomALBUMY:
* Modré hory - Dobré slohy mixtape, ukážka
* Modré hory - Dobré slohy 2
* Peťo Tázok & Karaoke Tundra – Album, ukážka
* Peťo Tázok & Karaoke Tundra -  Neuveriteľne smutný album (remixy Albumu)
* Bene & Delik - Záblesky geniality, úlomky šialenstva

*Bene & Beyuz - Nový život, Nový život 2
* Bene & Stratasoul - Slovenčina pre samoukov, ukážka
* Bene & Roland Kánik - Spam poetry, ukážka

Bohdana Ondrášková

Redaktorka
 

Diskusia

Máte radi Beneho tvorbu? Ktorý album (skladbu) najviac?

Najčítanejšie