Dámy, na ktoré nesmieme zabudnúť. Filmy o ženách, ktoré zmenili svet

EURÓPA/USA - Filmové biografie sú často medveďou službou. Aj keď mnohé dosiahli uznanie a enormný komernčný úspech, ich výroba je neľahká.

Sú odkázané na scenáristickú presnosť, režisérsku precíznosť, často náročnú dobovú scénografiu a hereckú bravúru, ktorá nám danú osobnosť priblíži v rôznych situáciách a životných dekádach.

Verejne pôsobiace ženy mali v minulosti priam drastické podmienky, preto ich stvárnenie na plátne musí byť intuitívne a uveriteľné. No najdôležitejšia v kino-biografiách je asi filmová metafora, vďaka ktorej pochopíme, čím bola daná osobnosť význačná a nahliadneme do jej najhlbšieho vnútra.

Biografie sú dôležité aj v spoločenskom kontexte - balzamujú zmienku o osobách, ktoré v našej spoločnosti zanechali nezmazateľný odtlačok. Vybrali sme niekoľko súčasných filmových titulov, v ktorých ich režisérske, scenáristické, kostymérske tímy a najmä titulné herečky stvárnili excelentne.

1. HOURS (2002)

Snímka Hodiny je nádherným umeleckým zrkadlom toho, ako sa ženy po svojom vyrovnávajú so spoločenskými stereotypmi (na prelome 19 storočia, v 50. rokoch a v súčasnosti).

Spisovateľka Virginia Woolfová radšej zomrie, akoby mala čeliť zlyhaniu zo svojej sociálnej a manželskej existencie. Úprimná neistota z roly ženy, ktorá koliduje s osobnou sebarealizáciou, všetky tri postavy rehabilituje a dáva im za pravdu.

Za surovú pravdu.

Réžia: Stephen Daldry
Herečka: Nicole Kidman (V. Woolf)

2. FRIDA (2002)

Filmová melodráma o známej mexickej maliarke nesie jasné osobnostné posolstvo - odvahu. Odvahu vyrovnať sa osobnou telesnou tragédiou, akceptovať svojho muža aj s jeho trýznivými nedostatkami, verejne sa postaviť za svoje politické presvedčenie či vymaniť svoju fenomenálnu tvorbu z neustáleho tieňa.

Pôsobivo priamo surrealistické umenie Fridy vám vnukne dojem, že je vlastne realistické a interpretácia jej vízii, nočných môr a sebastvárnenia nadčasová a skutočná.

Réžia: Julie Taymor
Herečka: Salma Hayek

3. SYLVIA (2003)

Legendárna spisovateľka a poetka Sylvia Plathová je vo filme vykreslená ako chorelický génius, ktorý vo vzťahoch s ľuďmi funguje na báze láska-nenávisť.

Spočiatku bojuje s úlohou manželky nie príliš úspešného spisovateľa (Daniel Craig), no až surová pravda a zaslúžené manželské príkoria - nevera a odchod manžela, jej talentu poskytnú krídla. 

Jedna z niekoľkých rolí Gwyneth Paltrow, ktorú nevzala pre zrejmý komerčný úspech, ale ako skutočnú hereckú výzvu.

Réžia: Christine Jeffs
Herečka: Gwyneth Paltrow

4. IRON JAWED ANGELS (2004)

Škoda, že film Anjeli s oceľovým hlasom nešiel do kino-distribúcie. Spoločenská klíma je totiž v otázke sufražetiek taká sprofanovaná, že pripomenúť si, o čo a ako vlastne bojovali a kto-prečo ich chcel umlčať, je stále potrebná. Aj keď bohužiaľ "len" filmovou adaptáciou historických faktov.

Režisérka síce príbeh trochu "pohollywoodštila", inovatívnosť v filmovom rozprávaní, kamere, moderne ladenom soundtracku a nepochybne skvelom kastingu sa jej uprieť nedá. 

Príbeh reflektuje život významných amerických sufražetiek Alice Paul a Lucy Burns. Snímka zožala ovácie na festivale Sundance a získala niekoľko nezávislých cien.

Réžia: Katja von Garnier
Herečka: Hilary Swank

5. ELIZABETH: GOLDEN AGE (2007)

Muž by to mal v jej postavení jednoduchšie. Celý svet jej dával na známosť, že bez "silného" pohlavia to nedokáže - musí splodiť potomka, postaviť armádu, čeliť osudovým vojenským rozhodnutiam voči invazívnemu katolíckemu Španielsku.

Kráľovná Anglicka a Írska Alžbeta (1558) to dokáže bez jediného náznaku neistoty na verejnosti a asi nie je lepšej voľby na esenciu jej príbehu, ako výber titulnej herečky.

Réžia: Shekhar Kapur
Herečka: Cate Blanchett

6.EDITH PIAF/ La vie en rose (2007)

Osobný život plný extrémov z nej urobil skutočnú divu, ktorá do dna prežívala každú notu svojho neuveriteľného speváckeho prednesu. Príbeh ctižiadostivej hviezdy vychovanej v tých najdrsnejších podmienkach ulice, ktorá sa stále na niečo patologicky upínala, by nebol taký silný, nebyť výkonu herečky. 

Celý jej život pretkávala rozpustilosť, závislosti, ale aj živelná vášeň a láska k blízkym, ktorá jej piesňam dala naveky nenapodobiteľný charakter.

Réžia: Olivier Dahan
Herečka: Marion Cotillard

7. IRON LADY (2011)

Snímka Železná lady je kontroverzná už len tým, že vznikla počas života Margaret Thatcher (87) a v čase, keď ešte britská história jej vládnutia nie je celkom uležaná. Vrcholnú pozíciu v mediách film dostal najmä pre špičkovú titulnú herečku.

Inšpiratívny a trocha trpký príbeh o tom, že aby výkonná moc mohla dlhodobo ostať v rukách ženy, musí byť oveľa tvrdšia a selektívnejšia, ako celý jej mužský kolektív a zo súkromia obetovať ďaleko viac. 

Film si užije každý, kto pochopí, že tu ani tak nejde o Margaret Thatcher, ako o prototyp vládnucej ženy. No ako viacero príbehov o mocných ženách, aj tento tendenčne zlyháva na poprednom zobrazení jej ľúbostných vízii na úkor významných politických aktov.

Réžia: Phyllida Lloyd
Herečka: Meryl Streep

Bohdana Ondrášková

Redaktorka
 

Diskusia

Najčítanejšie