OKS chce Miklošovi prisoliť. Živnostenským desatoro

Bratislava - Vládna koalícia stále nenašla cestu, ktorou sa vydať pri avizovanej reforme daní a odvodov.

Kým minister fi...

Zdroj: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava - Vládna koalícia stále nenašla cestu, ktorou sa vydať pri avizovanej reforme daní a odvodov.

Kým minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) iné riešenie ako vyššie odvody živnostníkom nevidí, OKS sa chce vydať práve opačným smerom.

Predsedníctvo občianskych konzervatívcov totiž v pondelok odobrilo postoje svojich štyroch poslancov, ktorí už pred niekoľkými týždňami odmietli zvyšovanie odvodového bremena pre živnostníkov a ľudí pracujúcich na dohodu.

Naopak, v utorok OKS predstavili Živnostenský balíček s podtitulom Desatoro OKS na podporu živnostenského podnikania. V prípade schválenia týchto opatrení by mali odvody živnostníkom a dohodárom časom klesnúť.

"V prvom rade ide o to, aby sa nezvyšovalo daňové a odvodové zaťaženie živnostníkom a dohodárom. Po ozdravení verejných financií sa chceme zase snažiť znižovať spotrebné dane na minimum možné v rámci Európskej únie a tiež priame odvodové zaťaženie," skonštatoval ústredný tajomník OKS Ján Hacaj.

Menej behania, vyššie odpisy

Podľa predstáv občianskych konzervatívcov by si tak živnostníci - podnikatelia mohli napríklad flexibilne odpisovať majetok až do výšky 100 percent hodnoty každý rok.

OKS by navyše rada videla aj staronovú výšku paušálnych náhrad pre remeselníkov na úrovni 60 percent. Toto sa totiž zmenilo pred niekoľkými mesiacmi, keď poslanci odobrili jednotnú 40 percentnú sadzbu pre všetkých živnostníkov.

"Do budúcna by to mohlo byť aj viac, ale dovtedy chceme so živnostníkmi rokovať aj o iných formách podnikania," poznamenal Hacaj. 

Zdroj: SITA

OKS však navrhuje uľaviť živnostníkom aj pri behaní po úradoch. Štátne úrady by tak napríklad už nemohli žiadať od živnostníkov množstvo tlačív a informácií, ktoré má už k dispozícii iný úrad. Aj týmto spôsobom sa totiž podľa zástupcov OKS zvyšuje cena práce vedúca k zvyšovaniu nezamestnanosti.

Minulosťou by mali byť napríklad aj tzv. gastrolístky. Miesto nich by zamestnávateľ dával zamestnancom príspevok na stravu vo forme príplatku ku mzde.

Zamestnávatelia by navyše nemuseli zháňať kolky kvôli správnym poplatkom. Na úradoch by tak zamestnávatelia mohli platiť za tieto služby aj hotovosťou, bankovým prevodom či platobnou kartou.

Živnostníci ako soľ zeme

OKS prichádza s týmito návrh z dôvodu, že podľa jej zástupcov sú živnostníci soľou zeme.

"Sú tými, ktorí vzali svoj osud do svojich rúk a nezriedka si k nemu zobrali aj osud ľudí, ktorých zamestnávajú," pripomenul podpredseda OKS Peter Osuský.

Výpadok v štátnom rozpočte, ktorý by po schválení tohto balíčka nastal, nebude podľa Dostála veľký. Štát má totiž podľa neho viacero možností, kde môže šetriť tak, aby sa to pozitívne dotklo jeho výdavkov.

Okrem toho by chýbajúce milióny eur mohla vláda získať aj v prípade, že parlament schváli návrh OKS o spoplatnení predĺženia licencií pre mobilných operátorov.

"Platba za povolenie bude predstavovať významný príspevok do štátneho rozpočtu vďaka ich vysokej komerčnej hodnote," vyhlásil spolupracovník OKS pre sociálne a ekonomické otázky Ján Králik.

Otázne je, aký finančný balík by štát týmto spôsobom mohol získať. Hoci sa totiž licencia končí dvom najväčším mobilným operátorom už v auguste tohto roka, jeden z nich už podal žiadosť o jej predĺženie na Telekomunikačný úrad.

V takomto prípade by sa mohlo postupovať aj podľa v súčasnosti platných zákonov, ktoré neumožňujú spoplatniť predĺženie licencie.

Mikloš: Reforma je životne dôležitá

Minister financií Ivan Mikloš stále trvá na tom, že súčasťou reformy by mali byť aj vyššie odvody pre živnostníkov.

Drobné úpravy avizovaných zmien však nevylučuje. "Sú tam isté zmeny, ale nie sú zásadného charakteru. Všetko sa dozviete," sľúbil Mikloš.

Dodal, že Slovensko túto reformu životne potrebuje. Ak sa dohoda bude odkladať, stratíme podľa Mikloša rok. "Na detailoch sa vieme dohodnúť aj počas legislatívneho procesu," doplnil minister.

 

Diskusia

Najčítanejšie