Otvorili prvý rozvodový hotel. Víkend je za 2500 eur

Amsterdam - Hotel pre zamilovaných, pre novomanželov, dokonca aj pre psov, to všetko Európa dávno pozná. Holanďania teraz ale prišli s niečím...

Zdroj: Jupiter Images

Amsterdam - Hotel pre zamilovaných, pre novomanželov, dokonca aj pre psov, to všetko Európa dávno pozná. Holanďania teraz ale prišli s niečím naozaj novým: Ponúkajú ubytovanie párom, ktoré sa chcú rýchlo a v pokoji rozviesť.

Podnikateľský zámer, na prvý pohľad nie príliš logický, je do detailu prepracovaný. A ako zistil nemecký denník Spiegel online, už aj vyskúšaný.

Manželia, ktorí si prenajmú izbu v holandskom hoteli s príznačným názvom Heartbreak Hotel, sú za 48 hodín rozvedenými, na sebe nezávislými ľuďmi. "Rozvodový víkend" ich vyjde na 2500 eur. V cene sú aj dve jednolôžkové izby a detský psychológ.

Viac ako polovica manželstiev sa skončila rozvodom

Dieťa po rozvode rovným dielom? Možné komplikácie

Príjemný rozvod

S nápadom otvoriť v Holandsku "penzión na rozvody" prišiel pred dvoma mesiacmi Jim Halfens. Sľubuje, že jeho tím stihne počas jediného víkendu vybaviť všetko potrebné. Klientom ponúka vlastných advokátov, notárov i psychológov.

"Základnou myšlienkou je vytvoriť možnosť, aby sa páry mohli rozísť príjemným spôsobom," vysvetlil pre Spiegel online podnikateľ Halfens. Rozvod je nepríjemný už sám o sebe, tvrdí Holanďan. Tak prečo to namiesto niekoľkých mesiacov neriešiť len dva dni?

Zdroj: Jiunlimited.com

V Belgicku aj Holandsku

Kto by si ale myslel, že Heartbreak Hotel je akási vila niekde v pokojnej časti Amsterdamu, je na omyle. Nejde o sídlo s jednou jedinou adresou. Jim Halfens spolupracuje hneď s niekoľkými luxusnými, päťhviezdičkovým hotelmi v Holandsku a Belgicku.

"Základným predpokladom je, že obaja manželia s rozvodom súhlasia," cituje Halfense britský denník The Independent. "Ak nie, tento koncept jednoducho nefunguje."

Ak je pár s rozvodom uzrozumený, ide všetko rýchlo. Klienti najprv - ešte pred odchodom do vybraného hotela - absolvujú akýsi "vstupný pohovor". To preto, aby boli počas víkendu k dispozícii presne ti experti (poradcovia), ktorí sú v danom prípade potrební.

Maklér aj psychológ

Prvý deň v hoteli potom sedia "ešte-manželia" s právnikmi, s ktorými sa rieši právna stránka veci. Potom nasledujú rozhovory s notárom, prípadne s maklérom. Aj ten je totiž k dispozícii priamo na mieste - to aby sa hneď mohli vyriešiť aj záležitosti spojené so spoločným vlastníctvom nehnuteľností.

Zdroj: Thinkstock

Potom je prizvaný psychlog. Ďalší psychológ, tentoraz detský, sa v čase, keď manželia rokujú o rozvode, stará o ich deti.

Na druhý deň sa podpisujú jednotlivé zmluvy. Nakoniec sa všetko doručí príslušnému súdu.

Možnosť pre Slovákov?

To, čo znie ako výborný nápad, má ale aj svoje úskalia. Odborníci na rodinné právo napríklad upozorňujú, že medzi podaním žiadosti o rozvod a vlastným vynesením rozsudku by ľudia mali dostať šancu, aby si všetko ešte raz dôkladne premysleli. A nerobili unáhlené kroky.

Slováci svoje rozvody odkladajú do vyššieho veku

Najmenej sa rozvádzajú Východniari a Oravčania

Pre Slovákov navyše holandský Heartbreak Hotel zatiaľ riešenie neponúka. Podľa európskeho práva rozvody vykonávajú súdy v krajine, kde manželia trvalo žijú. V prípade Slovákov teda súdy v Slovenskej republike.

 

Diskusia

Najčítanejšie