Pľuščenko nechápe. Víťaz bez štvoritého skoku?

Vancouver - Krasokorčuľovanie opäť ukázalo, že hodnotenie v ňom je ...

Jevgenij Pľuščenko netajil sklamanie. Strieborná medaila sa mu málila.Jevgenij Pľuščenko netajil sklamanie. Strieborná medaila sa mu málila. Zdroj: SITA/AP

Vancouver - Krasokorčuľovanie opäť ukázalo, že hodnotenie v ňom je kontroverzné a často veľmi subjektívne.

Rus Jevgenij Pľuščenko síce skočil v olympijskej súťaži čisto štvoritého toeloopa v kombinácii s trojitým, ale olympijský titul neobhájil.

Z prvenstva sa tešil Evan Lysacek, ktorý svoju štvrtkovú voľnú jazdu postavil na istote a nezaradil do nej štvoritý skok.

"Nerozumiem tomu, že olympijský víťaz nepredviedol štvoritý skok. Toto už nie je mužské krasokorčuľovanie, ale tanec," nechal sa počuť evidentne zaskočený Pľuščenko.

Pľuščenko síce skákal čisto, za predvedenie točivých prvkov mu nemohli arbitri strhávať body, v medzipasážach však nebol až taký presvedčivý ako jeho veľký súper z USA. Taktika Lysacekovi vyšla a u rozhodcov vyhral o 1,33 bodu.

Vyjadrenie olympijského víťaza Lysaceka a výsledky

"Neostáva mi nič iné, len akceptovať verdikt rozhodcov. Aj moja druhá strieborná medaila pri treťom štarte na zimných olympijských hrách má svoju cenu a nie je zlá. Budem si však neustále opakovať, že nie som pripravený prehrávať s výbornou jazdou pri zvládnutí štvoritého skoku so súpermi, ktorí ho neskočili," tvrdil po olympijskej súťaži Pľuščenko.

Rozhodcovia. Veď sme v Severnej Amerike

Dvadsaťsedemročný Petrohradčan po posledných ZOH pred štyrmi rokmi v Turíne takmer ukončil kariéru. Od triumfu v metropole Piemontu nesúťažil a absolvoval iba rôzne exhibície. Navyše pribral, rozviedol sa, opäť sa oženil.

Zľava Jevgenij Pľuščenko, olympijský víťaz Evan Lysacek a Daisuke Takahaši s bronzom pre Japonsko. Zľava Jevgenij Pľuščenko, olympijský víťaz Evan Lysacek a Daisuke Takahaši s bronzom pre Japonsko. Zdroj: SITA/AP

Mnohí jeho návratu už neverili. Pred touto sezónou však začal tvrdo trénovať a všetkých presvedčil, že môže opäť víťaziť. S prehľadom vyhral majstrovstvá Európy, už v Tallinne však nebol výrazovo najlepší.

Mnohí mu vyčítali, že by mal zlepšiť prechodovú fázu. Po vancouverskej súťaži mužov sa opäť otvára otázka spravodlivosti súčasného bodového systému. Pľuščenko už pred ZOH bol jeho veľkým kritikom a upozorňoval na nedostatky.

"Teraz sa mi len ťažko hovorí o tom, či sa krasokorčuľovanie hýbe smerom dopredu. Osobne som urobil všetko, čo som mohol, a veril som, že s touto jazdou zvíťazím," uviedol Pľuščenko. 

"A čo sa týka rozhodcov, olympiáda sa koná v Severnej Amerike, preto je jasné, koho chcú vidieť na stupňoch víťazov. Samozrejme sa pýtam, kde sú ľudia, ktorí by mali obhajovať záujmy ruských športovcov? Chápem, že pre mnohých je slovo Pľuščenko ako kosť v hrdle. Je mi len divné, že záujmy Ruska tu nikto neobhajuje," vyslovil sa Pľuščenko.

Treba hodnotiť skoky. Nie sme na balete

Pľuščenko v úvode svojej jazdy skočil dvojkombináciu štvoritého a trojitého toeloopa, aj keď podľa plánov mal pridať ešte jeden trojitý skok, čo by zvýšilo náročnosť tohto komponentu. Napokon však ostal iba pri dvojkombinácii.

Jevgenij Pľuščenko pred olympiádou prehlásil, že každá medaila bude preňho víťazstvom. Teraz to tak nevyzerá.Jevgenij Pľuščenko pred olympiádou prehlásil, že každá medaila bude preňho víťazstvom. Teraz to tak nevyzerá. Zdroj: SITA/AP

"Aj keby som išiel trojkombináciu, myslíte si, že by mi nezobrali známky za umeleckú hodnotu? Prijal by som pokojne svoju prehru, keby som spadol, alebo niečo vyslovene pokazil. Som si istý, že dnešný systém rozhodcovského hodnotenia treba zmeniť. Musia sa hodnotiť aj spojovacie prvky, ale v prvom rade treba skákať. Je to mužské krasokorčuľovanie a nie balet na ľade," tvrdil Pľuščenko. 

Zatiaľ sa nechystá skončiť. "Musím do svojej jazdy zaradiť ešte jeden štvoritý skok a potom už ani rozhodcovia nebudú môcť nič robiť a nedajú predo mňa pretekára, ktorý nič podobné neskáče."

Po súťaži bol veľmi sklamaný aj Pľuščenkov tréner Alexej Myšin, ktorý veril, že jeho zverenec môže obhájiť zlato z Turína. Napokon však zlatý úspech Dicka Buttona zo ZOH 1948 a 1952 nezopakoval.

"Iba hlúpy tréner by za týchto okolností prestal byť hrdý na Žeňu. On je hrdina. Každopádne sme sklamaní známkami, čakali sme iný výsledok. Viete, dalo sa nechať behať Žeňu medzi jednotlivými elementmi ako šialeného, ale potom by neurobil skoky. Treba zmeniť systém známkovania, terajší sa vrátil do minulosti," tvrdil pre server gazeta.ru Myšin.

Ešte nepredviedol poslednú jazdu

Aj napriek veľkému sklamaniu sa Pľuščenko nechystá ešte ukončiť kariéru a naznačil, že bude ešte ďalej súťažiť. Šesťnásobný majster Európy to povedal nedávno v Bratislave a teraz zopakoval aj vo Vancouveri.

Nasledujúce ZOH sa uskutočnia v roku 2014 v Soči a Pľuščenko možno bude pri tom. "Určite si teraz nedám ruky vbok a neprestanem korčuľovať," uviedol Pľuščenko.

Po súťaži sa na jeho tvári zračilo veľké sklamanie, emócie však nechal bokom. Mnohí čakali, že po zisku "iba" striebra dá viac najavo spoje pocity. "Chcete emócie? Potom sa pozrite do tváre mojej manželky," odkázal pýtajúcim sa novinárom.

Pľuščenkova manželka Jana Rudkovská si po súťaži poplakala. Následne vyslovila názor, že najvyšší ruskí štátni predstavitelia by sa mali verejne zastať svojho krajana. "Bola to obrovská chyba rozhodcov. Musíme verejne chrániť svojich športovcov a najmä ich česť," povedala Rudkovská.

 

Diskusia

Najčítanejšie