Pľuščenko vykročil za obhajobou zlata čistou jazdou

Vancouver - Rus Jevgenij Pľuščenko urobil prvý krok k obhajobe prvenstva v súťaži krasokorčuli...

Jevgenij Pľuščenko počas krátkeho programu.Jevgenij Pľuščenko počas krátkeho programu. Zdroj: SITA/AP

Vancouver - Rus Jevgenij Pľuščenko urobil prvý krok k obhajobe prvenstva v súťaži krasokorčuliarov na zimných olympijských hrách.

Dvadsaťsedemročný Petrohradčan sa ujal po prvej časti pretekov vedenia, keď vyhral krátky program. Za svoje vystúpenie dostal Pľuščenko 90,85 bodu, o 55 stotín viac ako druhý Evan Lysacek. Tretí je zatiaľ Japonec Daisuke Takahaši, ktorý zaostáva o ďalších 5 stotín.

Voľné jazdy, v ktorých sa rozhodne o medailách, sú na programe vo štvrtok. Bodové rozdiely medzi najlepšími sú prakticky minimálne a začínať sa bude od nuly.

Pľuščenko, oblečený ako španielsky matador, začal svoj program na Rodrigovu hudbu Concierto de Aranjuez kombináciou štvoritého a trojitého toeloopa.

Body od rozhodcov? Zaujíma ho iba výkon

Jeho hlavní konkurenti Takahaši a Lysacek sa rozhodli neriskovať a štvorité skoky nezaradili. Na rozdiel od Pľuščenka však dostali vyššie body za programové komponenty i prechodové prvky a ich strata na lídra je minimálna.

"Jazda bez štvoritého skoku, to nie je mužské krasokorčuľovanie," povedal Pľuščenko, ktorý bol v utorok jediným s čisto zvládnutým štvoritým skokom. Za svoju suverénnu jazdu s trojitým axlom i lutzom dostal 90,85 bodu.

Číňania zosadili Rusov v súťaži športových dvojíc

Lysacek i Takahaši zvládli úspešne štyri trojité skoky, dva v rámci kombinácie. Lysacek zajazdil brilantne na Stravinského Ohňového vtáka, Lysacek očaril divákom na Cobovo Oko.

"Dnes je mi jedno, čo na moju jazdu povedali rozhodcovia a aké mi dali body. Všetko čo ma zaujíma je, že som jazdil čisto a nebolo to zlé. Vo voľnej jazde to však bude veľmi veľký boj," povedal Pľuščenko, ktorý vyhral pred štyrmi rokmi v Turíne.

Banánová príprava

Potom vyše tri roky nepretekal a vrátil sa až v tejto sezóne s cieľom vyhrať na ZOH vo Vancouveri. Naposledy sa dvakrát olympijskú súťaž podarilo vyhrať Američanovi Dickovi Buttonovi v rokoch 1948 a 1952.

Kanaďan Evan Lysacek, najbližší prenasledovateľ ruského obhajcu zlata.Kanaďan Evan Lysacek, najbližší prenasledovateľ ruského obhajcu zlata. Zdroj: SITA/AP

Pľuščenko to s obhajobou myslí veľmi vážne, tesne pred súťažou schudol 2 kg, aby stačil mladším kolegom. Celý deň podľa svojich slov jedol iba banány.

"Samozrejme, dnes som bol dosť nervózny. Sú to olympijské hry a vždy je veľmi náročné súťažiť. Pre mňa je to oveľa náročnejšie, keďže som posledné tri roky poriadne nekorčuľoval," dodal Pľuščenko.

V krátkom programe boli nervózni najmä európski krasokorčuliari. Okrem Pľuščenka jazdil čisto zo starého kontinentu prakticky už len Michal Březina.

Zaváhaniu sa nevyhol obhajca striebra Stéphane Lambiel zo Švajčiarska, ktorý však napokon bol spokojný so svojou jazdou a pred finále je piaty. Bývalý majster sveta Brian Joubert je však až osemnásty, čo sa nečakalo.

 

Diskusia

Najčítanejšie