Pomoc pre dílerov, či závislých? Poslanci zmiernili tresty za drogy

BRATISLAVA – Díleri patria za mreže, čistí spotrebitelia však nie. Taký je postoj ministra spravodlivosti Tomáša Boreca, ktorý v utorok v parlamente presadil zmenu trestného poriadku. Za novelu hlasovalo 84 zákonodarcov, medzi nimi aj piati poslanci SaS. Po novom sa tak znižuje dolná hranicu trestu za nedovolenú výrobu a držbu všetkých omamných látok a to zo štyroch na tri roky.

Pomoc pre dílerov, či závislých? Poslanci zmiernili tresty za drogy
Podľa exministra Lipšica Borecova novela znižuje tresty pre dílerov. Zdroj:TASR/Polícia

V praxi to znamená, že súd v prípadoch, keď sa u páchateľa nájde množstvo len o čosi vyššie ako desať dávok, nebude musieť vinníka poslať do väzenia. Dostane možnosť „vyviaznuť“ z podmienkou a dohľadom probačného úradníka. Novela je tŕňom v oku exministra vnútra Daniela Lipšica. Ten je totiž presvedčený, že  paragraf, ktorý ministerstvo novelizuje sa týka na 95 percent malých dílerov, nie užívateľov.

„Takáto novela Trestného zákona je neprijateľná. Nebavíme sa o drobných užívateľoch, ale o díleroch, ktorí zarábajú na nešťastí iných." Ak chcel minister definovať osobnú spotrebu, mal podľa jeho názoru upraviť množstvo dávok z desať, napríklad na pätnásť. „To ale neurobil,“ upozorňuje bývalý minister.

Borec však tvrdí, že svojim návrhom chcel len nadviazať na Lipšica, ktorý ešte ako minister spravodlivosti urobil veľkú zmenu trestných kódexov. „Sám povedal, že úmyslom dnes platnej normy bolo, aby sa prísnejšie trestali tí, ktorí sú naozaj vážni drogoví díleri a zároveň, aby sa uľahčilo tým, ktorí sú čistí spotrebitelia. To je fakt a my v tomto pokračujeme,“ zdôraznil.

Borec: Trestné sazdby pre dílerov nemeníme

Minister prízvukuje, že v žiadnom prípade nemení vysoké trestné sadzby pre dílerov. „Tu nejde o to, že by sme chceli akýmkoľvek spôsobom zvýhodňovať dílerov, alebo ich púšťať na slobodu. My teraz hovoríme o tých desiatich percentách ľudí, ktorí nie sú díleri, ale spotrebitelia a do tejto kategórie sa dostávajú len preto, že majú pri sebe väčšiu dávku, ako je zákonom určená,“ pripomenul.

Len na základe toho musia totiž teraz ísť minimálne na štyri roky do väzenia. Bežní užívatelia pritom nemajú šancu vedieť, koľko zákonom stanovených dávok pri sebe vlastne majú. To totiž závisí nie len od hmotnosti drogy, ale aj od koncentrácie či fyzickej stavby danej osoby.

Borec nechce marihuanu dekriminalizovať. Navrhne však miernejšie tresty

„Myslíte si, že je správne, ak človek, ktorý si z inej krajiny donesie jednu cigaretu, išiel na štyri roky do väzenia? Ja si myslím, že nie a aj tento prípad dnešný právny stav zakotvuje,“ argumentoval nedávno minister spravodlivosti.

Marihuana ako priestupok?

Drogovú problematiku čakajú do budúcna ďalšie zmeny. V rámci veľkej novely trestných kódexov na jeseň by malo dôjsť aj k zmierneniu trestov za „ľahké drogy“. Ministerstvo vážne uvažuje aj o tom, že by prvá marihuanová cigareta bola len priestupkom. Podobný názor pred časom vyjadril aj predseda vlády Robert Fico.

„Ja osobne si ako minister myslím, že určitým spôsobom je potrebné uvoľniť aj túto otázku. Skúsenosti z iných krajín nasvedčujú tomu, že je potrebné menej drakonicky trestať malých spotrebiteľov ľahkých drog. V tomto máme s pánom premiérom asi rovnaký názor“ pripustil Borec.

V susednej Českej republike sú podmienky výrazne miernejšie ako u nás a práve nimi by sa chcel aspoň čiastočne inšpirovať.  Okrem zmiernenia postihov by to mohlo byť aj určenie, ako budú drogy merané.

„Bude sa tam riešiť kombinácia hmotnosti a koncentrácie, čo bude ľahšie pochopiteľné aj pre tých, ktorí drogy pri sebe majú a budú vedieť, či pôjdu na tvrdo do väzenia, alebo budú ako spotrebitelia trestaní miernejšie,“ dodal Borec.

V Česku už od roku 2010 existuje tabuľka, kde je presne definované od koľko tabletiek extázy, či rastliniek marihuany už ide o trestný čin.

Exminister Lipšic považuje už úvahy o marihuane ako priestupku za dekriminalizáciu a je presvedčený, že o takýchto vážnych etických témach by sa malo rozhodovať v referende. "Ja si nemyslím, že na toto musia mať politické elity nevyhnutne lepší názor než ľudia. Toto je naozaj vec, ktorá by mala byť schvaľovaná nimi," zdôraznil.

Priaznivcom Borecovej novely je poslanec SaS Martin Poliačik. „Považujem ju za dobrý prvý krok pri zmene drogovej politiky na Slovensku. Malých užívateľov štát nemá trestať. Očakávam ale systémovejšiu zmenu, snáď príde v novele Trestného zákona na jeseň,“ povedal.

Annamária Dömeová

 

Diskusia

Najčítanejšie