Prečo ukazujú v zdravotníctve prstom na Pašku? Pre toto

BRATISLAVA - Pre predražené CT-čko v piešťanskej nemocnici končia na vysokých postoch šéfka zdravotníctva Zuzana Zvolenská a podpredsedníčka Národnej rady SR Renáta Zmajkovičová. Opozícia aj politológovia však ukazujú aj na možný vplyv predsedu parlamentu Pavla Pašku. Nie sú prví, ktorí hovoria, že Paška má na zdravotníctvo dosah. Jeho meno spomínali v minulosti aj niektorí analytici a investigatívni novinári.

Prečo ukazujú v zdravotníctve prstom na Pašku? Pre toto
O Paškovi sa niekoľko rokov hovorí ako o šedej eminencii v zdravotníctve. Zdroj:SITA/Marián Peiger

V roku 2008 riaditeľ Health Policy Institute Peter Pažitný v rozhovore pre týždenník Plus 7 Dní uviedol, že kým Robert Fico riadi zdravotníctvo ideologicky, Paška predstavuje druhú líniu.

"On je sivou eminenciou. Zdravotníctvo riadi operatívne. Veľa kompetencií, ktoré by mali spadať pod Valentoviča (exminister zdravotníctva, pozn. red.), vykonáva on, napríklad nominácie do nemocníc," povedal.

Pažitný už predtým v hodnotení HPI odkazoval, že ministerstvo riadi namiesto Ivana Valentoviča Paška. "Ministrovi zostávajú hry na úrovni nešťastného helicobactera," narážal analytik na neustále zmeny v návrhoch dychových testov na prítomnosť Helicobactera pylori. Pre testy vtedy neexistovalo odborné zdôvodnenie.

Už o tom počuli

Na to, či podľa neho aj dnes platí, že Paška je stále šedou eminenciou, odpovedal Pažitný stručne: Áno, platí to.

Ondrej Sukeľ, viceprezident Slovenskej lekárnickej komory, hovorí, že o téme Paška v zdravotníctve počul. "Všetko je to ale na úrovni verejne dostupných zdrojov." 

Fico sekol Zvolenskú cez prsty. V jeho vláde skončila

Podobne sa k téme postavil aj predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. "Tieto informácie o šedej eminencii som už počul, len to je zrejme ťažké dokázať."

"Blízky vzťah je známy"

Týždenník Trend v roku 2007 upozornil na inú kauzu. Išlo o nákup predražených prístrojov na vyšetrenie zraku. Diagnostické prístroje mali nemocnice nakúpiť o milión korún drahšie.

Investigatívci vtedy poukazovali na to, že v nemocniciach rástla nervozita, keďže prístroje si nevyberali primári podľa potrieb, ale boli odporúčané lobistami blízkymi ministerstvu zdravotníctva. Trend sa v článku zmienil aj o Paškovi, na ktorého sa obrátil s jednou zo svojich otázok.

"Jeho blízky vzťah k slovenskému zdravotníctvu je známy," odôvodňoval.

Kaliňák vs. Paška?

Paškovo meno sa objavilo aj v kauze urgentného príjmu v košickej fakultnej nemocnici. Súťaž vlani preverovala polícia, ktorá vtedy obvinila troch podnikateľov.

Košický investigatívec pre Trend napísal, že vyšetrovanie môže slúžiť  v zákulisnej mocenskej hre o vplyv v Smere po prípadnom odchode Fica do prezidentského paláca.

"Odpočúvanie voči podozrivým sa síce začalo ešte za bývalého ministra vnútra Daniela Lipšica, no obvinenia polícia vzniesla až za jeho nástupcu Roberta Kaliňáka. Ak platí, že kauza Plachtince bola v mocenskej hre atakom proti Kaliňákovi, potom tender v UNLP môže byť atakom proti Paškovi," okomentoval.

Meno sa spomínalo v 16 firmách

Pašku v minulosti médiá spomínali aj v dosahu na lekárenskú sféru. V roku 2009 Trend napísal, že distribučné spoločnosti, ktoré zásobujú lekárne, začínajú byť nervózne - biznis z veľkých štátnych nemocníc im mala brať krátko fungujúca spoločnosť Martek Medical, ktorá vznikla z lekárenskej firmy, kde v minulosti Paška pôsobil.

Podľa Obchodného registra meno Mgr. Pavol Paška figurovalo v 16 firmách. Väčšina z nich vykazuje činnosť v oblasti farmácie a zdravotníckych pomôcok. 

Paška sa viac ráz od firiem dištancoval. Naposledy v kauze predraženého CT-čka, ktoré má dodať firma Medical Group SK, v ktorej minulosti figuroval. "Svoje podnikateľské aktivity som ako minoritný akcionár ukončil pred trinástimi rokmi," odkázal.

Zvolenskú môže nahradiť Vážny. Paška účasť na kauze odmieta

Firma vlani vybehla v súvislosti s možným konfliktom záujmov. Denník SME vtedy upozornil, že ministerstvo zdravotníctva nominovalo do kardioústavu človeka, ktorý bol v bývalej Paškovej firme.

Spomína sa aj v Gorile

O Paškovi hovorí aj údajný spis tajnej služby Gorila.

"Pre Pentu je zdravotníctvo kľúčová vec a chce v ňom podnikať s primeranou maržou. Rozprávajú o Pavlovi Paškovi. Fico hovorí, že Haščák môže s Paškom dlhodobo počítať. Haščák ide budúci týždeň do Londýna. Fico mu dohodne stretnutie s Paškom," citoval z dokumentu exminister vnútra Daniel Lipšic.

Stanislava Harkotová

Redaktorka
 

Diskusia

Čo podľa vás najviac škodí slovenskému zdravotníctvu?

Najčítanejšie