Pri Arktíde sa z ľadovca odlomila obrovská kryha

Napís...

Roztápanie ľadovcov pokračuje príliš rýchlo, vojenské lietadlo pri rutinnej kontrole našlo 100 takýchto a väčších kusov ľadovcaRoztápanie ľadovcov pokračuje príliš rýchlo, vojenské lietadlo pri rutinnej kontrole našlo 100 takýchto a väčších kusov ľadovca Zdroj: SITA

Napísala to agentúra AP s odvolaním na vedcov.

Masa o rozlohe 66 kilometrov štvorcových sa pred 16 mesiacmi odpútala od Ellesmerovho ostrova, ktorý leží asi 800 kilometrov južne od severného pólu.

Nikto si to však vtedy nevšimol, experti na to prišli až neskôr pomocou analýzy snímok z družíc a seizmických záznamov.

Masa väčšia ako Manhattan

Warwick Vincent z Lavalovej univerzity, ktorý sa špecializuje na výskum arktického prostredia, zamieril na novovzniknutý ľadový ostrov.

"Je to dramatická a znepokojujúca udalosť. Ukazuje, že na kanadskom severe prichádzame o významné veci, ktoré tu boli prítomné tisíce rokov," povedal.

Zdroj: Aktuálne.sk

Podľa Vincenta ide v danom regióne o najväčší podobný prípad odpútania ľadovcovej masy od ostrova za desať rokov, čo v oblasti pracuje. Pri odlomení vraj experti zaznamenali otrasy vo vzdialenosti 250 kilometrov.

Masa, ktorá je väčšia než newyorský Manhattan, by mohla vyvolať chaos, pokiaľ sa dostane do oblastí, v ktorých sa ťaží ropa alebo plávajú lode.

Teraz počas zimy kryha zamrzla asi 50 kilometrov od pobrežia, povedal Luke Copland z Ottawskej univerzity. "Rizikom je budúce leto, keď sa bude morský ľad roztápať," dodal s tým, že mohla byť ohrozená činnosť v Beaufortovom mori.

Prekvapivá rýchlosť zlomu

Niektorí vedci dokonca tvrdia, že ide možno o najväčšiu podobnú udalosť v Kanade za 30 rokov. Ukazuje to vraj tiež, že jedným z hlavných dôvodov podobných javov sú klimatické zmeny, ktoré na Zemi prebiehajú.

"Môžu za to klimatické zmeny," povedal Vincent. Ostávajúce ľadovce pri pobreží ostrovov v oblasti sú podľa neho až o 90 percent menšie, ako tomu bolo pri ich objavení v roku 1906.

"Nie sme schopní prepojiť všetky body... avšak nezvyčajne vysoké teploty rozhodne hrali hlavnú rolu," dodal.

Podľa Coplanda je vraj rovnako prekvapivé, ako rýchlo sa masa ľadu odlomila. "Ešte pred desiatimi rokmi si vedci mysleli, že keď sa objavia zmeny kvôli globálnemu otepľovaniu, stane sa tak pozvoľna," uviedol.

Odtrhnutie ľadovca na severe Kanady však svedčí o opaku.

 

Diskusia

Najčítanejšie