Pri otrave metylalkoholom treba vypiť kvalitný tvrdý alkohol

BRATISLAVA (aktualizovaný) - V prípade podozrenia na otravu metylalkoholom, na ktorú v Českej republike v týchto dňoch zomrelo viacero ľudí, sa odporúča, aby postihnutá osoba vypila čo najskôr jedno až dve deci 40-percentého kvalitného alkoholu. "Je potrebné okamžite vyhľadať lekársku pomoc," pripomenula hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Lenka Skalická.

Pri otrave metylalkoholom treba vypiť kvalitný tvrdý alkohol
Postihnutá osoba by mala čo najskôr vypiť jedno až dve deci 40-percentého kvalitného alkoholu. Zdroj:TASR

Prvotné príznaky takejto otravy sú podľa jej slov podobné ako pri opitosti, teda dobrá nálada, neskôr bolesti hlavy a vracanie.

Postihnutá osoba má zároveň široké zreničky, ktoré nereagujú na svetlo, zároveň sú to typické poruchy zraku ako rozmazané videnie, výpadky zorného poľa, poruchy rozlíšenia farieb až slepota. Neskôr môže nastať bezvedomie až smrť.

Kontroly už aj u nás

V súvislosti s otravou metylalkoholom v susednej Českej republike požiadal Úrad verejného zdravotníctva SR regionálne úrady so sídlom v Čadci, Žiline, Považskej Bystrici, Trenčíne a Senici o vykonanie kontrol. Ako ďalej  informovala Skalická, kontroly prebiehajú v zariadeniach spoločného stravovania, ako sú predovšetkým krčmy, pohostinstvá a stánky s rýchlym občerstvením, ktoré sa nachádzajú v pohraničnej oblasti inkriminovaného regiónu Českej republiky.

"Je potrebné s okamžitou platnosťou na celom území Slovenskej republiky až do odvolania venovať mimoriadnu pozornosť kontrole v zariadeniach spoločného stravovania, ako sú najmä krčmy, hostince, puby, pohostinstvá a stánky s rýchlym občerstvením, aj počas konania hromadných podujatí," doplnila Skalická.

Kontroly musia byť zamerané na vysledovateľnosť a označovanie ponúkaných alkoholických nápojov, potrebné je taktiež skontrolovať samotné balenie a označenie etikety, pričom je dôležité sa zamerať najmä na pôvod alkoholu. "V prípade konania hromadných podujatí odporúčame koordinovať výkon úradnej kontroly s miestne príslušným orgánom veterinárnej a potravinovej správy," informoval zastupujúci hygienik Slovenskej republiky Ivan Rovný.

Otrave alkoholom podľahlo už 20 ľudí

Na Slovensku sa prípad otravy metylalkoholom zatiaľ nepotvrdil a nevedú k nám žiadne stopy. "V Poľsku sú už dvaja mŕtvi, sledujeme však situáciu aj na Slovensku," informovala agentúru hovorkyňa Prezídia policajného zboru Českej republiky Štěpánka Zatloukalová s dodatkom, že Česká polícia spolupracuje so slovenskými kolegami, ako aj s Poliakmi a Nemcami. "Nemáme žiadne informácie o tom, že by bol poškodený Slovák," doplnila.

V Českej republike zomrelo na otravu metylalkohol podľa českých médií už 18 ľudí. Česká vláda v reakcii na situáciu v stredu 12. septembra rozhodla, že stánky a iné prechodné a mobilné prevádzky nesmú až do odvolania predávať destiláty s obsahom alkoholu nad 30 percent. Ak sa situácia nezlepší, kabinet je pripravený prijať ešte tvrdšie opatrenia.

TASR , SITA
 

Diskusia

Máte obavu z pitia alkoholu v našich pohostinstvách?

Najčítanejšie