Prídu Slováci o české televízne stanice? Nový šéf TV JOJ trúbi do útoku

BRATISLAVA - Na slovenskom televíznom trhu by mohlo byť už onedlho riadne horúco. Nový generálny riaditeľ TV JOJ Marcel Grega avizuje, že jednou z jeho priorít bude aj boj proti vysielaniu českých staníc na Slovensku. Súčasný stav totiž považuje za nezákonný.

Prídu Slováci o české televízne stanice? Nový šéf TV JOJ trúbi do útoku
Ilustračné foto Zdroj:TASR/AP

Ako totiž Grega povedal v exkluzívnom rozhovore pre Aktuálne.sk, kompetentné orgány chcú upozorniť na flagrantné porušovanie ich licenčných práv. 

„Ak zaplatíme státisíce eur za právo vysielať filmy a Prima, či NOVA ich odvysielajú tri dni predtým, než ich odvysielame v premiére my, vnímam to ako veľký zásah do našich licenčných a obchodných práv,“ vyhlásil šéf JOJ-ky.

Vojna nie, len znormalizovať trh

Tvrdí pritom, že im nejde o prijatie prísnejších regulačných opatrení, ale o to, aby sa platné právne normy dodržovali. Podľa neho sa totiž štátne orgány tomu venujú buď málo alebo vôbec.

„Tento trh je predsa silne regulovaný, len sa nám javí, že sa silne regulujú slovenskí vysielatelia a ignoruje vysielanie ostatných staníc. To je ako keby sa povolená rýchlosť na cestách týkala len áut so slovenskou ŠPZ, zatiaľ čo autá napr. s českou alebo maďarskou značkou môžu bez postihu jazdiť aj 130 cez dedinu a tvárime sa že to je OK,“ myslí Grega.

Odsúdená na (ne)úspech? Vieme, ako dopadol veľký reštart TV JOJ

Aj preto avizuje, že v tejto otázke budú žalovať niektorých televíznych operátorov, ktorí ponúkajú české televízie svojim zákazníkom. Generálny riaditeľ totiž tvrdí, že tieto spoločnosti „porušujú naše práva a negatívne zasahujú do nášho hospodárenia“.

Napriek týmto tvrdým slovám tvrdí, že nejde o „vojnu“ voči televíznym operátorom.

„My len chceme aby sa unormálnil trh, je to naše právo a moja povinnosť ako manažéra,“ dodal Grega pre Aktuálne.sk.

UPC želá JOJ veľa šťastia

České stanice na Slovensku sprostredkovane ponúkajú aj spoločnosti UPC Broadband Slovakia, Telekom či Orange Slovensko. Ich zástupcovia sa však žiadnych dôsledkov neobávajú.

„Ďakujeme za uvedenú informáciu, želáme pri "čistení trhu" veľa šťastia,“ odkázal na bratislavskú Kolibu hovorca UPC Broadband Slovakia Jaroslav Kollár.

O vyradení českých televízií z ponuky neuvažuje ani Orange Slovensko, ktorý prevádzkuje službu Fiber TV. Ako totiž spoločnosť vo svojom stanovisku pripomína, vysielanie českých TV staníc je v súčasnosti na slovenskom trhu trendom a diváci tieto stanice vnímajú ako bežnú súčasť ponúk operátorov.

"Orange sleduje trendy i požiadavky zákazníkov v oblasti televízie a snaží sa pripravovať také ponuky, ktoré tieto očakávania spĺňajú. V prípade, že sa aktuálna situácia na trhu bude uberať iným smerom ako aktuálne, budeme, samozrejme, reagovať," skonštatovala Ivica Hricová, PR Coordinator Orange Slovensko.

Takýto súboj by pritom mohol priniesť aj iné výsledky. Práve Orange a Telekom totiž patria medzi najväčších zadávateľov reklamy.

TV JOJ už pritom jednou nohou do bojiska vstúpila, keď otvorila tému platby za archív, ktorý môžu využívať bezplatne zákazníci niektorých operátorov.

Celý exkluzívny rozhovor s generálnym riaditeľom TV JOJ Marcelom Gregom si budete môcť na Aktuálne.sk prečítať už čoskoro.

Ladislav Bariak

 

Diskusia

Chýbali by vám české televízne stanice?

Najčítanejšie