Pripravte sa na zlé správy. Slovenský tiger si utiahne opasok kvôli sankciám

BRATISLAVA - Slovenskému tigrovi dochádza opäť dych. Zatiaľ čo ešte pred pár týždňami bol minister financií Peter Kažimír nezvyčajne optimisticky naladený, dnes už signalizuje, že budúci rok nebude všetko tak ružové, ako to pred nedávnom vyzeralo.

Pripravte sa na zlé správy. Slovenský tiger si utiahne opasok kvôli sankciám
Minister financií Peter Kažimír sa zrejme opäť stane poslom zlých správ. Zdroj:TASR

Dôvodom, prečo sa z Kažimíra zrejme onedlho opäť stane posol negatívnych správ, sú dopady európskych sankcií voči Rusku a tiež ruských sankcií voči členským štátom Európskej únie. A keď sa k tomu pripočíta vyhrotená medzinárodná situácia aj v iných častiach sveta, dôvera v rýchly ekonomický rast, sa prepadáva.

“Udialo sa tu veľa zlých vecí. Okrem konfliktu na Ukrajine, je hrozba Ruska,  ebola v Afrike, konflikt v Pásme Gazy a je tu aj hrozba Islamského štátu. Nachádzame sa tak v situácii, v ktorej nechceme žiť, ale sme vystavený tejto realite dňa,” poznamenal šéf rezortu financií.

Doterajšie náklady sankcií pritom vláda stále nedokáže vyčísliť. Kažimír však naznačuje, že zatiaľ by sa mali pohybovať v hranici niekoľkých miliónov. V tejto sume sú však zarátané len priame dopady, nepriame môžu byť oveľa vyššie.

“Tie sa týkajú potenciálu ekonomiky našich kľúčových obchodných partnerov. Ide o pokles ekonomického rastu v Nemecku, následne v Rakúsku a Česko takisto stagnuje,” vysvetľuje strážca štátnej kasy.

Dajú prednosť ziskom či hodnotám? Ficovi sociálni partneri nad sankciami váhajú

A hoci sa snaží situáciu upokojiť tvrdením, že nie je dôvod na paniku, jasne signalizuje, že návrh rozpočtu ešte pred jeho schválením parlamentom, čakajú prvé škrty.

“Je pravdou, že v tejto situácii budeme musieť revidovať aj odhad rastu našej ekonomiky na budúci rok. Nemyslím si, že to bude katastrofa, ale ten trend sa otáča,” varuje Kažimír.

O akú sumu bude zrejme zmeniť vyhliadky štátneho rozpočtu, zatiaľ minister financií hovoriť nechce.

"Naznačil som len trend, ktorý logicky z toho vzíde. V septembri bude nová prognóza a dovtedy žiaden mudrlant nemôže dnes povedať, aké to číslo bude. O tom musia hovoriť odborníci," dodal pre Aktuálne.sk.

Ladislav Bariak

 

Diskusia

Kde by mohol štát šetriť v prípade potreby?

Najčítanejšie