Radičovej rozpočet mohol byť ambicióznejší

Bratislava - Vláda Ivety Radičovej mohla v budúcoročnom rozpočte šetriť viac. Pripúšťa to aj štátny tajomník ministerstva financií Vladimír Tv...

Zdroj: Thinkstock

Bratislava - Vláda Ivety Radičovej mohla v budúcoročnom rozpočte šetriť viac. Pripúšťa to aj štátny tajomník ministerstva financií Vladimír Tvaroška. Argumentuje tým, že na prípravu rozpočtu mali málo času. Sľubuje, že vláda pripraví systémové zmeny budúci rok.

Štát míňa priveľa. Verejná správa potrebuje diétu

Ďalšie roky sa ale kabinet v šetrení nepretrhne. Kým v tom najbližšom by sa mal zoškrtať deficit o 1,7 miliardy, v roku 2012 len o 0,6 miliardy a o rok na to chce kabinet znížiť schodok o pol miliardy eur.

Povinná jazda

Podľa ekonomického analytika Konzervatívneho inštitútu Petra Gondu ozdravný balík súčasnej vlády je len povinnou jazdou a nerieši podstatu problémov.

Gonda pripomína, že garnitúry štandardne dokážu spraviť najvýraznejšie škrty v prvom roku vládnutia.

Deficit sa tento rok nafúkne o stovky miliónov eur

Zdroj: TASR

"Vláda v tejto ťaživej situácii nedostatočne znižuje deficity verejných financií. Akokoľvek vo vzťahu k hrubému domácemu produktu to vyzerá vcelku priaznivo, v absolútnom vyjadrení to zníženie deficitov nie je razantné," upozorňuje Gonda.

Pripomína, že v roku 2011 sa má znížiť deficit o 1,7 miliardy, ale v roku 2012 iba o 0,6 miliardy a ďalší rok len o pol miliardy eur.

"A stále bude v absolútnych číslach vyšší ako v roku 2008," hovorí analytik.

Čítajte aj:

Radičová: Šetriť musíme, Gréci nám nepožičajú

Gonda vysvetľuje, že priestor na škrty je najmä na strane vládnej spotreby.

"Priestor na úspory je oveľa väčší. Vychádzali sme aj z prezamestnanosti mnohých inštitúcií a je možný minimálne o 30 percent. Je možné viac škrtať aj na strane podpôr podnikateľov. Toto sú výdavky, ktoré by vláda nemala z našich peňazí dávať do komerčnej sféry," doplnil analytik.

Ušetriť by sa podľa neho dalo aj tým, že by bol súčasný sociálny systém adresnejší. Nevadia mu len vianočné príspevky pre dôchodcov, Gonda upozornil aj na prídavky na deti, ktoré poberajú aj ľudia, ktorí sú dobre finančne zabezpečení.

Mohlo sa škrtať viac

To, že súčasná vláda mohla šetriť viac, pripúšťa aj štátny tajomník ministerstva financií Vladimír Tvaroška.

Zdroj: SITA/AP

"Súhlasím, že sme málo razantní v znižovaní výdavkov. Určite tento rozpočet nie je o nejakom brutálnom znižovaní výdavkov. Toto nie je žiadny radikálny rozpočet, ktorý znižuje penzie, sociálne dávky," povedal Tvaroška na konzervatívnom klube organizovanom Konzervatívnym inštitútom M. R. Štefánika.

Mikloš sa chystá významne zefektívniť verejnú správu

Štátny tajomník sa však obhajuje, že na prípravu rozpočtu mali málo času. Nemohli preto pripraviť systémové zmeny. Budúci rok však predpokladá, že sa pripravia a schvália viaceré systémové zmeny. Predovšetkým sa sústredia na reformu odvodov.

Tvaroška kritizuje aj svojich predchodcov. "Už som raz zažil, že sme vyčistili verejné financie a potom prišla vláda v roku 2006 a prvé čo urobila, bolo zrušenie poplatkov v zdravotníctve, vianočné dôchodky a rozdávanie," povedal.

Deficit za Fica

Slovensko sa do zlej finančnej situácie dostalo za bývalej vlády. Analytici pritom upozorňujú, že predchádzajúci kabinet sa nemôže vyhovárať len na finančnú a hospodársku krízu.

Zdroj: TASR

Schodok verejných financií sa nafúkol najmä preto, že vláda aj v čase, keď štátu klesli príjmy, míňala podstatne viac. "Aj pri poklese príjmov došlo k rapídnemu zvýšeniu verejných výdavkov. V roku 2009 o dvanásť percent. Výdavková expanzia je podstatou problému," hovorí Gonda.

Ficova vláda pri príprave rozpočtu porušovala zákon

Analytik Volksbank Slovensko Vladimír Vaňo pripomína, že v čase silného hospodárskeho rastu sa vysoký rast príjmov nevyužil na znižovanie dlhu. Naopak, prudko rástli aj výdavky.

 

Diskusia

Najčítanejšie