RECENZIA: Do kín prichádza Comeback. Slovensko má tvrdý film o väzňoch

RECENZIA - Celovečerný debut talentovaného mladého dokumentaristu Mira Rema štartuje rezolútne - výkrikom vulgarizmu a prudkou naráciou pokračuje až do konca.

RECENZIA: Do kín prichádza Comeback. Slovensko má tvrdý film o väzňoch
Najväčším morálnym úskalím odobratia slobody je najmä návrat do reality... Zdroj:miroremo.sk

Aj pre jeho explicitné zobrazenie života trestaneckých recidivistov narastá očakávanie, že s odvysielaním pôvodnej verzie bude mať verejnoprávna RTVS problém, filmu sa dramatická premrštenosť vôbec nedá vyčítať. 

Vykrojení zo života

Formálne zaujímavá snímka, ktorá plynie ako retrospektíva, bez prikrášlení posúva bezvýchodiskové príbehy dvoch ilavských väzňov, ktoré sa nekončia, ale znova márne začínajú prepustením na slobodu.

Väznenie ako čas vykrojený zo života, ale aj z osobnosti človeka, ktorý vám nikto nenahradí, paralelná realita nejestvuje a vy v ňom nedozriete, ale vrátite sa rovnaký do zmenených podmienok. 

Režisér opatrne vstupuje na sypkú pôdu väzenskej dôvery a nakrúca priamo z epicentra, aby potom časozberom uzavrel oblúk jednej z ich návratových etáp. Výsledok pôsobí veľmi autenticky, až na kŕčovité vystupovanie novinárky, ktorá hrá až príliš očividne.

Stagnácia

Comeback nepodkladá, ale podnecuje dilemu skutočnej nápravy alebo sociálnej stagnácie a izolácie vo väzení, ktorá prečiny odsúdených nemusí len reflektovať, ale aj konzervovať. 

Najväčším morálnym úskalím odobratia slobody je najmä moment ich návratu do reality, v ktorom aj kedy ste zmenili seba, zárez v trestnom registri odstrániť nedokážete.

Návrat do reality

Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je opäť sa vydať vyšliapanou cestičkou zločinu a vrátiť sa do známeho prostredia, ktoré okrem iných, už známych a relatívne znesiteľných atribútov predstavuje najmä istotu.

Tvorca sčasti používa observačnú metódu pozorovania bez zásahov, niektoré scény zrejme rekonštruuje, iné prikladá ako metaforu prežívania postáv a isté kľúčové momenty sa odohrajú priamo pre kamerou. Filmová reč hovorí celú minutáž - cyklenie sa väzňov v kruhu, prepadnutie cez bránu...

Dovedna prináša filmársky vyspelú mozaiku o mŕtvom bode trestného systému, ale aj paralyzovanej ľudskej existencii vlastnou životnou situáciou a spoločenským zaradením. 

Zaujímavý je aj našťastie nie okázalo vykreslený kontrast medzi dvoma protagonistami. Je miera ich osobnej viny za životné smerovanie totožná?

Comeback nie je film na nedeľné popoludnie, ale vystáva mnoho dôležitých otázok, ktoré režisér necháva dozrieť až v divákovi.

Film odpremiérovali v rámci jednej zo súťaží v júli na MFF v Karlových Varoch. Slovenskú predpremiéru mal 12. septembra v rámci MFF Cinematik v Piešťanoch a do bežnej distribúcie putuje 16. októbra 2014.

Naše hodnotenie: 8/10

Bohdana Ondrášková

Redaktorka
 

Diskusia

Myslíte si, že dlhodobo uväznení ešte majú šancu viesť po prepustení normálne životy?

Najčítanejšie