Slovenský film Koza nominovali na najlepší debut MFF Berlinale

BERLÍN - Cesta bývalého olympijského boxera za jeho poslednou prehrou. Ako jediný slovenský dlhometrážny film sa dostal do oficiálneho programu 65. ročníka MFF Berlinale a ako jediný slovenský film vôbec si na konto pripísal nomináciu na Cenu pre najlepší hraný debut tohto prestížneho festivalu.

Slovenský film Koza nominovali na najlepší debut MFF Berlinale
Bývalý olympionik sa vydá za svojou poslednou prehrou. Slovenský film súťaží na Berlinale. Zdroj:Martin Kollár/Sentimentalfilm

Prvý hraný film režiséra Ivana Ostrochovského, ktorý napísal spolu so scenáristom Marekom Leščákom, sa v svetovej premiére predstaví 8. februára 2015 v sekcii Fórum, ktorá už tradične prináša na festivalové plátno najzaujímavejšie a najobjavnejšie filmové počiny z oblasti nezávislého autorského filmu.

Najlepší debut

„Medzi debutovými filmami, ktoré nominuje riaditeľ Berlinale Dieter Kosslick, sa prvýkrát nachádza aj slovenský film. Je to pre nás veľká česť a sme riaditeľovi festivalu ako aj riaditeľovi sekcie Fórum vďační za prejavenú priazeň," reagoval Ostrochovský.

Koza sa v berlínskom filmovom ringu stretne so 17-timi snímkami z celého sveta. Víťaza vyberie trojčlenná medzinárodná porota zložená z mexického režiséra Fernanda Eimbckeho, víťaza Strieborného medveďa, amerického dokumentaristu Joshuu Oppenheimera, oscarového nominanta, laureáta Ceny BAFTA a Európskej filmovej ceny a ukrajinskej herečky Olgy Kurylenko, preslávenej ako Bondovo dievča. Víťazný film vyhlásia 14. februára. Cenou je 50-tisíc eur,

MFF Berlinale sa uskutoční od 5. do 15. februára 2015.

Odvážne turné

Slovensko-česká novinka, ktorá obsadila nehercov, zobrazuje príbeh bývalého olympionika, rómskeho boxera Petra Baláža, prezývaného Koza, ktorý sa po rokoch bez tréningov rozhodne opäť vstúpiť do ringu.

Aby zarobil a aby zabránil svojej družke nechať si vziať dieťa, so svojím „manažérom“ Zvonkom sa vydávajú na „turné“, v ktorom však nesvietia reflektory slávy a nejde o víťazstvá, ale o to, koľko úderov dokáže Koza zvládnuť.

Box o život

„S Kozom sa poznáme asi 10 rokov. Obaja pochádzame z rovnakého mesta na severe Slovenska, ale každý akoby z inej planéty. Koza mal totiž smolu, že na rozdiel odo mňa vyrastal v rómskom gete. Pred štyrmi rokmi mi zavolal a prosil o pomoc. Bol si nútený požičať peniaze na potrat pre svoju družku. S Marekom Leščákom sme Kozovi vyplatili veci zo záložne a začali sme písať scenár,“ opísal vznik snímky Ivan Ostrochovský.

Boxer bezdomovec

Okrem Petra Baláža, ktorý bol slovenským reprezentantom na olympiáde v Atlante v roku 1996, vystupuje vo filme aj ďalší olympionik – Ján Franek, ktorý získal bronz v Moskve v roku 1980 a dnes žije ako bezdomovec.

Ostrochovský sa spolu s Petrom Kerekesom a Pavlom Pekarčíkom na festivale predstavili s dokumentom  Zamatoví teroristi. Koza je jeho hraný debut. Do pozornosti sa dostal už na filmovom festivale Karlove Vary 2014, kde získal ocenenie Works in Progress za najsľubnejší projekt.

Snímku po svetovej premiére na Berlinale prinesie k slovenským divákom na jeseň 2015 Asociácia slovenských filmových klubov.

Informovala o tom Zuzana Kizáková za Sentimentalfilm.

Red Kult
 

Diskusia