• 16. december 2012, 11:00

Rusko a KHL? Hnusné jedlo, ukradnuté hokejky a zvláštny hokej

BRATISLAVA - Kontinentálna hokejová liga sa počas výluky v NHL nepochybne považuje za najkvalitnejšiu súťaž na svete. Tučné zárobky a herná kvalita prilákali aj množstvo hviezdnych hráčov z momentálne vykoľajeného zámoria.

Rusko a KHL? Hnusné jedlo, ukradnuté hokejky a zvláštny hokej
Lupul spoznal nový svet. Zdroj:TASR/AP

Kanaďania sa však do Ruska príliš nehrnú, jedným z mála je líder Toronta Joffrey Lupul, ktorý však prežíva v novej krajine jeden kultúrny i profesný šok za druhým. 

Dvadsaťdeväťročný obávaný útočník sa počas medzinárodnej reprezentačnej prestávky vrátil späť za oceán a rozhovoril sa o zážitkoch zo zatiaľ šesťtýždňovej štácie v najhoršom celku KHL Avtomobilistu Jekaterinburg.

Jeho angažmán v meste vzdialenom 1600 kilometrov východne od Moskvy sa ešte ani nezačal - a už sa vyskytol hneď prvý problém. Na letisku mu ukradli kompletnú sadu ôsmich hokejok.

"V tom lepšom prípade sa teraz s nimi hrajú nejaké deti na Červenom námestí. V tom horšom, a viac pravdepodobnom, sa už ponúkajú niekde na eBay," uťahoval si Lupul zo svojej neľahkej situácie. 

Následne bol veľmi milo prekvapený pred premiérovým tréningom v novom pôsobisku.

"Netušil som, ako na mňa budú spoluhráči reagovať. K môjmu potešenie, keď som prišiel do kabíny, všetci chalani za mnou prišli a podávali mi ruku. Hneď som sa cítil skvelo. Je to fakt pekné," zveril sa ďalej autor 67 bodov v 66 vystúpení vlaňajšieho vydania NHL.

Samotná príprava a následne i ostrý zápas boli tiež diametrálne odlišné od toho, na čo bol v doterajšej kariére zvyknutý.

"Nechápal som ten štýl, systém hry, veľké klzisko a celkovú filozofiu. V zásade sa tam vôbec neforčekuje. Každý sa drží vzadu a vyčkáva na druhej modrej, čo je pre mňa dosť zvláštne. Nezdá sa mi to atraktívne na pozeranie. Úplne chýba fyzická hra, vpredu nič takého nefunguje. Hráči tu ale majú fajn schopnosti. Dosť si navzájom prihrávajú a málokedy sa uchyľujú k nahadzovaniu pukov," vysledoval Lupul, ktorý zatiaľ v deviatich štartoch za Jekaterinburg strelil len jeden jediný gól. 

Okrem iných návykov priamo na ľade sa musel, pochopitelne, vyrovnať aj s jazykovou bariérou. V tíme sú okrem zraneného krajana Chrisa Holta a česko-slovenského tria Josef Straka, Branislav Mezei a Rastislav Špirko len samí domáci zástupcovia.

"Jazyk je pre mňa poriadne ťažký. Všetko sa tu vysvetľuje len v ruštine a ničomu z toho nerozumiem. Asi som nepredpokladal, že tu bude až tak málo angličtiny, skoro vôbec sa tu s ňou nedá dohovoriť. I bežný denný život, ako trebárs vyjsť si von na večeru, je tak zložitejší," podotkol Lupul pre denník Toronto Star. 

Miestna kuchyňa mu taktiež nevonia: "Jedlo je tu hrozné, má neurčitú chuť, no nemám na výber... To je jediná vyložene negatívna vec, ktorú o Rusku môžem povedať. Stále jem len kôpor. Ten spolu s kyslou smotanou dávajú snáď do všetkého. Všade sa tiež ponúka kravský jazyk."

Lupula šokovalo a zaskočilo, keď ho klub nevzal na konfrontáciu do Kazachstanu proti Astane. Pôvodne si myslel, že nemá pre vstup správne vízum, ale potom zistil, že inde je pravda.

"Problém je asi v tom, že sa obávajú, že by ma nemuseli pustiť naspäť... Síce som si zo všetkého najviac prial, aby som tam mohol byť, ale možnosť, že strávim pár dní vo väzení, som nechcel riskovať. Bol som presedčený, že keď som raz vo východnej Európe, môžem ňou cestovať krížom-krážom. Aspoň tak to bolo kedysi dávno, teraz je to o poznanie striktnejšie," doplnil rodák z Fort Saskatchewanu.

Aj napriek rôznym divokým trampotám však Lupul skúsenosť z Jekaterinburgu rozhodne neľutuje. Teraz zvažuje, či sa tam ešte vráti. Najradšej by, samozrejme, bol, keby sa začala NHL.

"Ešte neviem, či ma tam ešte uvidia. Moje srdce patrí Torontu a tam chcem prioritne hrať. Uvidím, ako sa veci vyvinú," dodal Lupul.

Red Šport

Martin Erdöfy

 

Diskusia

Čo poviete na Lupulove reči?

Najčítanejšie