S Jurajom Jánošíkom chce byť Fico spravodlivý a ľudový

BRATISLAVA – Bohatým bral a chudobným dával a už v nedeľu uplynie tristo rokov od jeho popravy, keď ho obesili na hák za rebro. Aj malé dieťa už určite vie, že je reč o Jurajovi Jánošíkovi, legendárnom zbojníkovi. Práve toho ešte v roku 2008 Robert Fico pasoval, asi skôr položartom, za veľký vzor svojej vlády.

S Jurajom Jánošíkom chce byť Fico spravodlivý a ľudový
Pre Roberta Fica je Jánošík prvým sociálnym demokratom. Zdroj:TASR

Keď sa potom v roku 2010 sťahoval z úradu vlády, spolu s ním šesť silných chlapov presťahovalo do centrály Smeru na Súmračnú aj poltonovú drevenú sochu Jánošíka. Dostal ju totiž ako súkromný dar.

Pri príležitosti výročia Jánošíkovej popravy sa zasa chystá slávnostne znovu odhaliť plastiku známeho zbojníka vo svojej kancelárii, ktorú dala jeho predchodkyňa v úrade, Iveta Radičová, zakryť sádrokartónom.

„Počuli ste už o tom, aby niekto prekryl Jánošíka? Tak to urobila moja predchodkyňa Iveta Radičová,“ sťažoval sa pred niekoľkými dňami redaktorke Hospodárskych novín.

„Predsedovi vlády je sympatická legenda o Jánošíkovi. Považuje ho v úvodzovkách za prvého sociálneho demokrata, lebo podľa legendy bohatým bral a chudobným dával,“ vysvetľuje premiérov hovorca Erik Tomáš. Podľa politológov je to dobrý ťah.

Bojovník za spravodlivosť

Politológ Grigorij Mesežnikov si myslí, že Jánošík je premiérovi blízky aj preto, že je populárnou legendou, takmer mýtickou postavou.

„Cez Jánošíka, ktorý je ľudovou postavou, dáva najavo, že je súčasťou slovenského ľudu, preto sa s ním stotožňuje a využíva ho v komunikácii s voličmi,“ vysvetlil. Pripomenul tiež, že táto postava sa prezentuje ako bojovník za spravodlivosť. „Robert Fico sa snaží svojim voličom komunikovať, že je podobný,“ dodal Mesežnikov.

Ľudia sú ako Jánošík. Berú bohatým

Jánošík je podľa neho pre predsedu Smeru akýmsi vzorom silnej sociálnej politiky. „Hoci to vyvoláva úsmev, pretože v súčasnosti sociálna politika, aj sociálnodemokratická, nie je o zbíjaní bohatých, ale o vytvorení efektívneho mechanizmu, ktorý by zavádzal prvky rovnosti. Jánošík bol v podstate bandita, ktorý zákon porušoval,“ upozornil politológ.

Šéf agentúry Polis Ján Baránek považuje vyjadrenia Roberta Fica o Jánošíkovi či Svätoplukovi za budovanie instantnej histórie.

Kráľ skratiek

„Na rozdiel od Svätopluka, ktorý bol všetko, len nie slovenský kráľ, v tomto prípade s tým nemám problém. Aj v iných krajinách majú Robina Hooda alebo Johanku z Arku. Je to symbolizovanie a trošku aj heroizovanie minulosti,“ myslí si Baránek. Tiež však pripomína, že národný hrdina, bol vlastne obyčajný zbojník.

„Robert Fico je kráľom skratiek, ktoré verejnosť veľmi jednoducho dokáže pochopiť. Sú jednoducho formulované a jasne pochopiteľné,“ hovorí šéf agentúry Prieskumy Pavol Marchevský. Takou skratkou je podľa neho aj Jánošík.

Tento motív sa osvedčil aj v roku 2011, keď začal predseda Smeru hovoriť o vyšších daniach pre bohatých a bankový sektor.

"Tak, ako je dnes daň z finančných transakcií v západných krajinách nazývaná Robin Hood tax, myslím si, že na Slovensku je potrebné zavádzať Jánošíkove dane," povedal vtedy Robert Fico.

Rovnakou skratkou je pre  Marchevského aj idea jednej zdravotnej poisťovne. Odborníci síce podľa neho tvrdia, že to nie je dobré riešenie. „Je to však jasné heslo, ktoré je ľahko uchopiteľné. Celá verejnosť vie, že zdravotníctvo má problémy a takto jednoducho upriami pozornosť na to, že bude jedna poisťovňa a zisky zostanú štátu,“ vysvetľuje politológ.

Marchevský je presvedčený, že práve tieto skratky vyjadrujú charakter vládnutia a politickej činnosti Roberta Fica. „Nebude tlačiť na agendu, ktorá je príliš zložitá. Sám pre verejnosť hľadá skratku, aby to mohol všetko jednoducho vysvetliť,“ dodal.

Annamária Dömeová

 

Diskusia

Páči sa vám Jánošíkovský motív v politike?