Slováci nevedia využiť pracovný potenciál migrantov

Bratislava - Slovensko nevie využiť potenciál vysoko kvalifikovanej pracovnej sily, ktorá do krajiny p...

Vieme, kto sú v skutočnosti migranti?Vieme, kto sú v skutočnosti migranti? Zdroj: Thinkstock

Bratislava - Slovensko nevie využiť potenciál vysoko kvalifikovanej pracovnej sily, ktorá do krajiny prichádza spoločne s migrantmi. Značná časť cudzincov, ktorí vo svojej domovine dosiahli odbornosť lekára či pedagóga, musí u nás totiž často vykonávať prácu vodiča kamiónu či upratovačky.

Výskum, ktorý realizoval Inštitút pre verejné otázky, poukázal na to, že zhruba tretina vysokoškolsky alebo stredoškolsky vzdelaných migrantov, ktorí k nám prichádzajú za prácou, zastávajú nízke profesie. "Lekári robia na Slovensku predavačov, vodičov TIRákov, učiteľky chyžné alebo šičky, pôrodné sestry pomáhajú v kuchyni," priblížila Jarmila Filadelfiová z IVO.

Dodala ale, že čoraz väčšia časť cudzincov nachádza uplatnenie vo svojej profesii. Ide napríklad o prácu finančného analytika, zubného technika, zvárača alebo stavbára.

Plytváme mozgami

Na príčine "plytvania s mozgami" sú podľa Inštitútu najmä ťažkosti s ovládaním jazyka, problémy s dokladmi či to, že začínajú úplne "od nuly". Veľkým mínusom môže byť i to, že Slovensko nemusí záujemcovi o istý typ profesie uznať diplom, ktorý mu vydala jeho krajina.

Zdroj: SITA/AP

Oľga Gyárfášová z IVO podotkla, že fenomén prijať "cudziu" vysoko kvalifikovanú silu nie je slovenským špecifikom. "Aj naši ľudia, ak idú von, tak pracujú pod svoju kvalifikáciu. Dochádza k plytvaniu vzdelanostného potenciálu. Treba ale povedať, že s tým potenciálom, ktorý prichádza na Slovensko, môžeme niečo urobiť a zúžitkovať ho," konštatovala.

Pripomenula, že stereotyp málo vzdelaného migranta, ktorý je schopný robiť len nekvalifikované pomocné práce, neobstojí.

"Na Slovensku máme pomerne málo migrantov, ale z hľadiska ich kvalifikácie je to zastúpenie ľudí s vysokým vzdelaním," povedala. Podľa nej dokonca už neplatí ani to, že sme iba tranzitnou krajinou. "Asi 60 percent ľudí povedalo: áno, chceli sme prísť na Slovensko a chceme tu ostať. Existuje teda lojalita a perspektíva u týchto ľudí a je na politikách, ako sa to vyvinie."

Slováci budú cudzincov potrebovať. Kvôli práci

Budeme ich potrebovať

Gyárfášová pripomenula, že podľa medzinárodných merítok je Slovensko naďalej charakterizované ako krajina Európskej únie, ktorá pred migrantmi mimoriadne chráni svoj trh práce.

Zdroj: TASR/AP

"Krajiny, ktoré zatvárajú svoje pracovné trhy prichádzajú o kvalifikovanú silu, o ktorú je dnes bitka. Vidíme to ako napätie medzi ochranou domáceho trhu a politickou odpoveďou na strach voličov a na druhej strane všetky európske trhy ukazujú, že potrebujú pracovnú migráciu. V blízkej budúcnosti budeme totiž čeliť nedostatku pracovných síl," upozornila.

To, že vysoko kvalifikovaní migranti zastávajú "podradné" pozície, nevyvoláva podľa Martiny Sekulovej z IVO u cudzincov nechuť. Podľa výsledkov výskumu si mnoho razy totiž volia práve stratégiu: radšej zarobiť ako realizovať sa vo svojom odbore.

"Tá stratégia je pre nich ekonomicky výhodnejšie, ak sa porovná so situáciou v krajine ich pôvodu. Nemusí to byť niečo, čo im má prekážať," doplnila.

Migranti Slovákov na rozdiel od Európanov netrápia

 

Diskusia

Najčítanejšie