Analytik Baránek o blízkosti SaS a OĽaNO: Je to postavené na hlavu

BRATISLAVA - Politický analytik Ján Baránek hovorí, že pravicová vláda, ktorá by vydržala rok, by bola tragédiou pravice. Jedna taká už totiž padla. V rozhovore o povolebnej atmosfére spomína, že dobre to nevyzerá pre nikoho.

Analytik Baránek o blízkosti SaS a OĽaNO: Je to postavené na hlavu
Baránek hovorí, že boj za zrušenie strany Kotlebu dnes, po voľbách, nie je veľmi šťastný krok. Zdroj:Martin Domok/PLUS 7 DNÍ

V stredu sa začalo zostavovanie novej vlády "naostro". Pre koho to vyzerá lepšie?

Pre nikoho. Radoslav Procházka povedal, že nepôjde so Smerom. SNS možno pôjde, možno nepôjde s pravicou. Predstavme si, že by išli spolu, aj SNS s pravicou, veď tá vláda vydrží asi rok a potom to bude tragédia pre slovenskú pravicu. Ak by nedovládla, bude to dno slovenskej pravice na dlhé roky. Už sa to totiž raz stalo s Ivetou Radičovou.

Ak by sa to malo zopakovať, tak je to pre slovenskú pravicu najhorší scenár. Aj preto už pochybujem o príčetnosti niektorých lídrov, keď sa aj tak do toho hrnú. Neuvedomujú si, koho budú mať v opozícii. Oni ich budú programovo rozkladať a nie kupovaním poslancov. Budú predkladať také návrhy zákonov, o ktorých vedia, že sa tá koalícia jednoducho musí posekať.

Je podľa vás v poriadku, že podnet na stranu Mariána Kotlebu, boj za jej rozpustenie, sa dostal na stôl generálneho prokurátora až teraz, po voľbách?

Vôbec to nie je normálne. Ak sa to malo riešiť, tak pred voľbami, keď sa zaregistroval do volieb. Ak to chceli riešiť, mali sa do toho pustiť vtedy. Čo teraz riešia?

Generálny prokurátor sa vyjadril, že otázka je, ak je ĽSNS obsahovo zhodná so Slovenskou pospolitosťou, ktorú rozpustili, ako je možné, že vôbec bola zaregistrovaná. Kto je zodpovedný?

Toto už je nechutné. Nie som kotlebovec, nikdy by som nebol a nikdy nebudem. Som konzervatívny kresťan a takéto strany nie sú stranami, ktoré ja budem voliť, ale je nechutné, čo sa tu zrazu deje. On skrátka dostal 209-tisíc hlasov a teraz sa ľavičiari, aktivisti, alebo tretí sektor spamätali? Oni nevedeli, že kandiduje do volieb? Teraz idú pridávať chaos do volieb? Nie je dosť, že tu máme parlament, ktorý možno nezloží vládu? A keby ju aj zložil, môže byť slovenským unikátom, teda úplne nestabilná. Teraz do toho ešte vstupujú s takýmto niečím, čo urobí v parlamente úplnú anarchiu. Nehovoriac o Kotlebových prívržencoch, ktorí by vyrazili do ulíc.

VOĽBY 2016: Danko kývol Ficovi na spoločnú vládu. Má to ale podstatný háčik

Podľa vás by bola čo najlepšia možnosť? Voľby hneď?

Z toho pragmatického hľadiska, určite. Nech mi nikto nehovorí, že by dopadli rovnako. To by určite nedopadli. Nikdy nedopadnú rovnako. Volič aj politici možno budú ten nasledujúci krát poučení. Lídri by sa možno konečne poučili, že nemajú kvákať pred voľbami, kto s kým nepôjde. Tento slovenský folklór, ktorý vznikol za Vladimíra Mečiara, mal za Mečiara aj opodstatnenie.

Dnes však už opodstatnenie nemá. Béla Bugár pred voľbami rozpráva, že on nepôjde s Igorom Matovičom, že nepôjde so SNS. Dopredu si týmto narobia veľa prekážok a potom sa musia tváriť ako idioti, ak by spolu predsa len šli. Aj z nás budú robiť idiotov. Ale ako by nové voľby dopadli, sa ťažko predvída.

Zákon, ktorý zakázal zverejňovať prieskumy verejnej mienky, voličských preferencií dva týždne pred voľbami nenarobil tiež škodu? Neprispel k patu, v akom sa v súčasnosti nachádzame? Vy ste vo vašej agentúre mali signály, že sa Kotleba dostane do parlamentu?

V tých posledných, ktoré som robil pre súkromné osoby a už sa neuverejňoval, tam už to bolo jasné. Treba sa však opýtať aj to, čo by sa stalo, keby ste dali v piatok večer von prieskum, kde by mal Kotleba namerané okolo 6 percent? Ja si myslím, že by to skôr zmobilizovalo tých nerozhodnutých, ktorí ho voliť nešli, aby ich hlas neprepadol. Je to teda veľmi dvojsečné.

Druhá vec je, že s takýmito moratóriami nesúhlasím. Teraz však hovorím o konkrétnom prípade. Zverejnenie prieskumov počas tých dvoch posledných týždňov pred voľbami by vstupu Kotlebu do parlamentu nezabránilo. Naopak, myslím, že by získal ešte viac.

Bol, či nebol teda tento volebný zákaz prieskumov na škodu?

V Kotlebovom prípade určite pomohol, aby nezískal viac.

Sulík po stretnutí s Kollárom: Neveril som, príjemne ma prekvapil

Komu moratórium na prieskumy poškodilo?

KDH. Mal som dva prieskumy, kde malo KDH 6 a 6,6 percenta. Oni tomu neverili, oni tých svojich voličov asi presviedčali, že je to zmanipulované a všetko je v poriadku. Tu sa vidí opäť tá nepríčetnosť politických lídrov, ktorú som spomínal. Strata zmyslu pre realitu Figeľa.

Keby sme v piatok zverejnili prieskum, kde má KDH 5,5 percenta, tak určite by sa časť ich voličov zmobilizovala a hlasovala za nich. Myslím, že bolo veľa takých, čo by ich volili, keby vedeli, že vypadnú. Napokon aj ja sám, keď som videl, aký prepad im hrozí. Chcel som, aby KDH v tom parlamente bolo a takých bolo určite viac.

Keby sme teda posledné prieskumy zverejnili, Kotleba by mal možno 10 percent a KDH by bolo v parlamente.

Malo by sa podľa vás uvažovať o "odtajnení" prieskumov? Teda zmeniť to naspäť tak, ako to bolo pred novelou Roberta Kaliňáka?

Nie, ďalšia vláda by mala hlavne uvažovať o zjednotení volebných zákonov. Lebo v každých voľbách máte iné embargá... Jednoducho treba urobiť jeden volebný zákon, samozrejme s nejakými malými odchýlkami, lebo každé voľby sú iné.

Sledujete situáciu v Sieti? Čo si o tom myslíte? Aký osud predpovedáte tejto strane?

Zlý. Viete čomu nerozumiem? Načo niekto klame pri veci, kde pokojne mohol povedať pravdu.

To sa každý pýta...

Čo by sa stalo, keby ten Procházka povedal, kde bol. Akurát by sa ho predsedníctvo opýtalo, prečo si nám to nepovedal. Na to by našiel vysvetlenie ľahko: mohlo to byť na rýchlo, nepodstatné. On však úplne zbytočne klame a ešte sa nechá pri tom aj prichytiť. To nie je politik.

Keby to urobil pred voľbami?

Keby takúto fatálnu sprostosť urobil pred voľbami, tak nie je v parlamente. Ja len nerozumiem, ako mohol v tomto klamať. Veď to mohol pokojne zverejniť. Je po voľbách a je jasné, že politici sa stretávajú, rokujú, navyše neoficiálne. To pochopí dokonca aj každý novinár. Aj každý volič.

VOĽBY 2016: Danko vs. Kotleba. Čo ich strany spája a v čom sú rozdielne?

Čo podľa vás bude s Miroslavom Beblavým, teraz, keď rezignoval zo stoličky podpredsedu. Ako vidíte jeho ďalšie pôsobenie?

Beblavý vždy prvý utekal, keď sa niečo dialo so stranou. Jeho postup ma teda neprekvapuje. Na druhej strane, asi nevedel prežuť tieto Procházkove hlúposti, lebo na toto treba naozaj extrémne silný žalúdok. Treba extrémne tolerantnú povahu na tieto kraviny, ktoré Procházka vyrába. Mám pocit, ako keby mu radil nejaký sabotér.

Je podľa vás v poriadku, že hoci sa Matovič a Lipšic neodvážili ísť do volieb ako koalícia, na stretnutia u Kisku či u Sulíka chodia obaja?

Pozoruhodné je, že pred voľbami sa neprezentovali veľmi ako dvaja lídri a teraz sa prezentujú. Je to celé dosť nekompatibilné, ale vytknúť im to nemôžeme. Len zadefinovať, ako vy v otázke. Je to v poriadku, chodia dvaja, lebo sa stále rátajú ako "dve strany". Je to taký mačkopes, nie je to koalícia, ale tvári sa to ako dve strany.

Ešte jedna otázka sa ponúka, ak rozprávame o slovenských politických fenoménoch. OĽaNO a SaS rozprávajú, že sú si najbližšie. OĽaNO malo na kandidátke kresťanských aktivistov, do parlamentu dokonca dostali hovorkyňu Aliancie za rodinu Annu Verešovú. Mnohí z nich podpísali Hlas za rodinu. SaS zas podporuje registrované partnerstvá, sú liberálna strana... Vám sa to zdá v poriadku?

Toto je úplne postavené na hlavu. Tam sú katolícki aktivisti, neviem si predstaviť ako OĽaNO a špecificky títo aktivisti, budú odpovedať vo svojom okolí na otázky, prečo ste podpísali koalíciu s liberálmi, ktorí nosili tričká "je*em na alianciu za rodinu", ktorí bojujú za eutanáziu, homosexuálov... Negujú vlastne celú svoju doterajšiu minulosť a môžu chodiť po kanáloch, to je tak všetko.

Veronika Cosculluela

 

Diskusia

Najčítanejšie