Beblavý chce prilákať Slovákov zo zahraničia. Vyriešil by sa problém s nedostatkom pracovníkov

BRATISLAVA – Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter (Smer-SD) nemá záujem o to, aby sa na Slovensko dovážala lacná pracovná sila, to podľa neho nemôže byť ani cieľom.

Miroslav Beblavy
Poslanec Miroslav Beblavý. Archívne foto Zdroj:AP/SITA

"Na druhej strane nemôžeme z hľadiska zodpovednosti dopustiť, aby firmy, ktoré nemajú zamestnancov a ktorým my prostredníctvom evidovaných na úradoch práce nevieme zabezpečiť požadovanú pracovnú silu v konkrétnej odbornosti, aby sme v tomto prípade nepovolili prísun ľudí aj zo zahraničia vrátane tzv. tretích krajín." Vyhlásil to v nedeľu v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 minister, ktorý diskutoval s nezaradeným poslancom Národnej rady (NR) SR Miroslavom Beblavým.

Richter zvažuje zmeny v Zákonníku práce: Na trhu chýbajú kvalifikovaní zamestnanci

Minister zdôraznil, že je potrebné sa zamerať na 148-tisíc absolventov stredných odborných škôl a 27-tisíc vysokoškolákov evidovaných na úradoch práce. "To je kategória, s ktorou sa musí ďalej pracovať," zdôraznil.

Z hľadiska stratégií politiky zamestnanosti vyčlenilo ministerstvo tri kategórie - mladí ľudia do 25, 29 rokov, dlhodobo evidovaní nezamestnaní a kategória 50 plus. "Prvý a základný predpoklad je, že musí vývoj ekonomiky ísť tak, ako ide teraz. Máme záujem pracovať s týmito znevýhodnenými skupinami."

Zdroj: AP/SITA

Richter uviedol, že dnes sa "šijú individuálne plány" na každého jedného nezamestnaného, aby sa dokázal vrátiť na trh práce. Venoval sa i otázke duálneho vzdelávania, na ktoré Slovensko nabehlo podľa neho relatívne neskoro, a to považuje za problém.

Hľadať treba na západe

Poslanec Beblavý si myslí, že je potrebné hľadať pracovnú silu za hranicami štátu, hlavne za západnými hranicami.

"Kde 330-tisíc Slovákov je v zahraničí a z nich 150-tisíc má stále priamu väzbu na Slovensko, má tu rodinu, býva tu a dochádza. Slovensko má obrovský rezervoár pracovnej sily vo svojich vlastných ľuďoch, ktorí tu nepracujú" konštatoval.

Rómovia by mohli pracovať v automobilkách. Odzvonilo dovážaniu pracovníkov?

Zároveň však upozornil, že aj keď primárne treba Slovákov vracať zo Západu, nemôže to byť za situácie vytvárania sociálneho dumpingu voči nim.

"Cesta mzdového dumpingu, masového dovozu nie je podľa mňa cesta, ktorá nám pomôže," dodal.

Zdroj: SITA/Marko Erd

Zdôraznil, že štatistiky, ktoré ponúka úrad práce, sú ministrom a jeho podriadenými "hojne masírované". Podľa prieskumu Eurostat, na ktorý poslanec poukázal, je nezamestnaných 252-tisíc.

"Ak by sme pripočítali 150-tisíc ľudí, ktorí sú v zahraničí a robia tam a zároveň ešte stále majú bázu na Slovensku, tak nezamestnanosť by bola 14,6 percenta, čo znamená, že my sme našu nezamestnanosť primárne vyexportovali, až tak sme sa s ňou nevyrovnali," dodal. Podľa neho jedným z riešení je prilákať ich späť.

Máme najvyššiu nezamestnanosť vo V4

Upozornil na to, že v rámci Vyšehradskej štvorky (V4) Slovensko vedie, čo sa týka nezamestnanosti.

"Naše zaostávanie za zvyškom V4 v nezamestnanosti sa prehlbuje, a nie skracuje," uviedol Beblavý, pričom zdôraznil, že to je podľa neho problém, ktorým je potrebné sa zaoberať. Minister mu oponoval, že krajiny V4 nie je objektívne porovnávať, keďže ich východisková pozícia je rozdielna.

Nezamestnanosť na Slovensku opäť klesla. Richter chce riešiť aj problémové regióny

Podľa Beblavého v prípade nezamestnaných nie je hlavný problém pre zamestnávateľov dĺžka rekvalifikácie, ale kvalita ľudí, ktorí sú im dostupní, nemajú zručnosti, ktoré zamestnávatelia potrebujú. Ako príklad uviedol oblasť priemyslu.

"Máme problém so školstvom, neustále upadá," upozornil poslanec, pričom si myslí, že najväčší problém nastane o desať rokov, keď nebude mať kto pracovať.

TASR
 

Diskusia

Najčítanejšie