Budaj je naladený pozitívne. Dohoda opozície a koalície je na dobrej ceste

BRATISLAVA - Opozičné strany SaS, OĽaNO-NOVA a Sme rodina sa zjednotili a budú pri návrhu na zrušenie amnestií Vladimíra Mečiara postupovať spoločne. Pred pondelkovým rokovaním poslaneckého grémia to povedal Ján Budaj (OĽaNO-NOVA).

Ján Budaj, poslanec, amnestie
Poslanec Budaj verí, že koalícia ponúkne priestor na diskusiu, opozícia v prípade amnestií postupuje spoločne. Zdroj:TASR – Jakub Kotian

"Na grémium ideme s posolstvom, že záujem koalície o rokovanie vítame. Testom dobrej vôle bude ich stanovisko ku skrátenému konaniu, na ktoré nie je dôvod. Uvedomuje si to aj predseda NR SR Andrej Danko (SNS), preto veríme, že poskytne šancu na rokovania," povedal Budaj.

Kiska žiada priestor pre zrušenie amnestií: Je potrebný čas na odbornú diskusiu

Zdôraznil, že v pondelok sa koná vôbec prvé rokovanie o koaličnom návrhu na zrušenie Mečiarových amnestií a v utorok (21.3.) by sa už malo hlasovať o ústavnom zákone. "To by bola fraška," myslí si Budaj.

Podpora koaličnej iniciatívy

Líder Sme rodina Boris Kollár, ktorý pôvodne podporu koaličnej iniciatíve odmietol, v súčasnosti hovorí o potrebe diskutovať. "Prioritou je zrušenie amnestií. Ak sa to podarí, urobíme to aj s Marťanmi," dodal.

Opozícia chce počkať, koalícia konať. V zrušení amnestií sa bude hľadať kompromis

Koaličné riešenie zrušenia amnestií pozostáva z viacerých zmien, ktoré sa majú prijať v zrýchlenom režime. Národná rada SR má zmenami v Ústave SR dostať právomoc zrušiť amnestie a milosti prezidenta SR. Následne by mohla pristúpiť ku zrušeniu Mečiarových amnestií. Rozhodnutie parlamentu má potom preskúmať Ústavný súd SR. Keď ho odobrí, bude platné.

Definitívna dohoda neprišla 

Predstavitelia koalície a opozície sa zatiaľ nedohodli na definitívnej podpore vládneho návrhu na zrušenie amnestií Vladimíra Mečiara. Po rokovaní poslaneckého grémia to novinárom povedal Ján Budaj (OĽaNO-NOVA) s tým, že opozícia je proti skrátenému legislatívnemu konaniu.

"Prišli sme s podanou rukou. Nastolili sme a upozornili, že meniť Ústavu SR v skrátenom konaní je nevhodné. Na druhej strane to našlo svoju odozvu. Myslím si, že Andrej Danko (SNS), Béla Bugár (Most-Híd) aj Martin Glváč (Smer-SD) majú záujem na čo najširšom konsenze," povedal Budaj.

Kiska žiada priestor pre zrušenie amnestií: Je potrebný čas na odbornú diskusiu

Napriek tomu, že argumenty opozície proti skrátenému konaniu podľa Budaja zarezonovali, nemožno ešte hovoriť o dohode. "Padli návrhy aj zo strany koalície, rokovanie pokračuje ráno (21.3.) o 8. hodine," avizoval Budaj.

Koaličné riešenie zrušenia amnestií pozostáva z viacerých zmien, ktoré sa majú prijať v zrýchlenom režime. Národná rada SR má zmenami v Ústave SR dostať právomoc zrušiť amnestie a milosti prezidenta SR. Následne by mohla pristúpiť k zrušeniu Mečiarových amnestií. Rozhodnutie parlamentu má potom preskúmať Ústavný súd SR. Keď ho odobrí, bude platné.

TASR
 

Diskusia

Najčítanejšie