Fico, meno jeho slávnej asistentky a „miliónový masér“. Čo ich spája?

BRATISLAVA - Vyzerá to tak, že doktor Kostka sa netešil len biznisu so štátnou poisťovňou. Prispel mu aj premiér Fico zo svojej rezervy. V utorok na závratné navýšenie ziskov rehabilitačnej kliniky poukázal poslanec Miroslav Beblavý.

Fico, meno jeho slávnej asistentky a „miliónový masér“. Čo ich spája?
Markíza našla vo vlastnostiach súboru, ktorý Kostka zaslal redakciám ako stanovisko, meno Mária Trošková ako autor. Slečna s rovnakým menom pracuje v blízkosti premiéra. Zdroj:Július Dubravay/Plus JEDEN DEŇ

Poslanec Siete Miroslav Beblavý poukázal na zázračný biznis lekára Pavla Kostku, ktorý sa najmä vďaka zmluvám so štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou od roku 2012 stal megaúspešným podnikateľom.

"V roku 2012 mal zisk 8720 eur, v roku 2014 to bolo už 794 482 eur," povedal Beblavý na tlačovej konferencii v utorok.

Za zvýšením jeho tržieb a ziskov vidí #Sieť ochranu lekára zo strany exministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej a tiež pôsobenie exriaditeľa VšZP Marcela Foraia.

Nová kauza v zdravotníctve: Milióny na maséra, na platy sestier už nie

Poisťovňa tvrdí, že Kostku pôvodne zazmluvnili ešte za Radičovej vlády v roku 2011 a že s narastajúcim počtom klientov prirodzene dostávajú aj zmluvy na vyššie objemy. Dodala, že zmluva s pánom Kostkom navyše od decembra minulého roka neplatí.

Rovnaké meno ako má Ficova asistentka

Televízia Markíza sa pozrela na vlastnosti súboru, ktorý Kostka zaslal redakciám ako svoje stanovisko k obvineniam Beblavého. Zistili, že ako autor je uvedená istá Mária Trošková. Úrad vlády odmieta, že by mohlo ísť o asistentku premiéra Roberta Fica s rovnakým menom.

"Podľa informácií, ktoré máme k dispozícii, MUDr. Kostka poslal svoju reakciu na poslanca Beblavého viacerým médiám, ako aj viacerým verejným inštitúciám, vrátane Kancelárie predsedu vlády," reagovala na zhodu mien Markíze hovorkyňa predsedu vlády Roberta Fica Beatrice Szabóová.

Transparency odhaduje: Nemocnice v gastrokauze zaplatia za "nič" 380-tisíc

"Kategoricky odmietame, že by Mária Trošková písala alebo upravovala spomínané stanovisko a konštrukciu TV Markíza považujeme za smiešnu fabuláciu," dodala Szabóová.

Eurofondy dostal tiež

Transparency International Slovensko zasa zistilo, že napriek lukratívnym zmluvám s VšZP získal Kostka na deviatich nových zamestnancov aj podporu z eurofondov.

Ficova asistentka Trošková sa objavila aj na sneme Smeru. Nezamestnáva ju však strana, ale Úrad vlády.Ficova asistentka Trošková sa objavila aj na sneme Smeru. Nezamestnáva ju však strana, ale Úrad vlády. Zdroj: Július Dubravay/Plus JEDEN DEŇ
"Od úradu práce v Kežmarku dostal v roku 2013 dve dotácie spolu za 33-tisíc eur na vytvorenie šiestich pracovných miest: 3 masérov, jedného fyzioterapeuta a dve administratívne posily," píšu na svojom blogu.

Transparency našla aj ďalší zaujímavý fakt podnikania Pavla Kostku. Jeho spolupodnikateľka a finančná manažérka kliník Slavka Kostková založila neziskovku Výskum Thomasa Alva Edisona, so sídlom v Spišskej Belej, na adrese firmy CPKSB.

Fico prispel z rezervy

Táto neziskovka získala podľa Transparency Slovensko v marci minulého roka 20-tisíc eur z rezervy samotného premiéra Roberta Fica „na modernizáciu pracoviska, nákup technického vybavenia a zdravotných pomôcok.”

Najskorumpovanejšie krajiny sveta: Slovensko stráca krok už aj s Českom

„Podľa zmluvy malo ísť 9-tisíc na nákup lasera, 8-tisíc na ultrazvuk a zvyšok na jedno lôžko a valec. Účelom nákupu malo byť „presnejšie sledovanie zmien pri bolestivom syndróme”,” píšu analytici.

Posledný gól je, že Kostkovcov zakrátko nezisková činnosť omrzela. „Len mesiac a pol po podpise zmluvy s premiérom to neziskovka zabalila – od polovice júla minulého roku je už v likvidácii,” píše sa v blogu.

Aktuálne.sk
 

Diskusia

Najčítanejšie