Fico odsťahuj sa, Kaliňák odstúp. Vyzýva SaS po obvinení Bašternáka

BRATISLAVA - Strana SaS vyzýva premiéra Roberta Fica (Smer-SD), aby splnil sľub a odsťahoval sa z bytu v komplexe Bonaparte, ktorý si má prenajímať od podnikateľa Ladislava Bašternáka. Toho v utorok Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila zo zločinu neodvedenia dane a poistného.

Fico a Kalinak
Robert Fico a Robert Kaliňák. Archívne foto Zdroj:TASR

SaS zároveň vyzýva ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD), aby odstúpil z funkcie. "Je to človek, ktorý získal od daňového podvodníka Ladislava Bašternáka podiel vo firme v účtovnej hodnote minimálne 400-tisíc za 8-tisíceur. Preto ministra vnútra vyzývame na okamžité odstúpenie. Je to človek, ktorý tam nemá čo hľadať," vyhlásil na tlačovej konferencii Jozef Rajtár (SaS).

Matovič dúfa, že Fico dodrží sľub: Premiér by mal zavolať sťahovaciu službu

Liberáli tiež žiadajú odchod Dušana Kováčika z funkcie špeciálneho prokurátora. Dôvodom je jeho doterajšia nečinnosť aj v politicky citlivých kauzách. SaS veľmi neverí, že kým bude Kováčik na tomto poste, dôjde k obžalobe Ladislava Bašternáka.

Protesty pred komplexom Bonaparte. Archívne fotoProtesty pred komplexom Bonaparte. Archívne foto Zdroj: NMH/Michal Smrčok

"Budeme iniciovať brannobezpečnostný výbor. Dnes sa stretnem s predsedom výboru Antonom Hrnkom (SNS), či nám tento bod zaradia ako špeciálny bod na riadnom výbore, alebo či budú požadovať mimoriadny výbor. V tom prípade oslovím kolegov," povedal podpredseda SaS Ľubomír Galko.

Niekto chcel zabrániť prehliadke u Bašternáka. Razia vraj bola oddialená

Liberáli sa chcú pýtať aj to, aká je istota, že konanie voči Ladislavovi Bašternákovi nebude ovplyvňované. "Že nebude do neho z najvyšších miest zasahované," poznamenal Galko. Liberálov zaujíma aj to, prečo nie je Ladislav Bašternák stíhaný väzobne.

Bašternák by mohol zo Slovenska odísť

"Dôvody na útekovú alebo kolúznu, alebo preventívnu väzbu sú relevantné," uviedol Galko. Podľa neho je možné, že by Ladislav Bašternákovi mohol z krajiny odísť, keďže na to má dosť peňazí, tiež je hrozba, že by mohol ovplyvňovať svedkov a rovnako by mohol pokračovať v trestnej činnosti. Galko zároveň poukázal na väzby na politické elity.

Čižnár poslal poslancom odkaz: Váš podnet v súvislosti s Bašternákom je zbytočný

Vyšetrovateľ NAKA obvinil podnikateľa Ladislava Bašternáka zo zločinu neodvedenia dane a poistného. Úrad špeciálnej prokuratúry sa k prípadu bližšie nevyjadril, keďže sa vo veci koná. 

Viaceré médiá informovali, že Ladislav Bašternák si v minulosti mohol uplatniť neprimeraný odpočet daní v sume približne dva milióny eur v súvislosti s bytmi v komplexe Five Star Residence.

Polícia v tejto veci začala minulý rok trestné stíhanie a vykonala niekoľko prehliadok. Či sa obvinenie týka práve tohto skutku, polícia neuviedla.

Galéria 14 fotografií

TASR
 

Diskusia

Najčítanejšie