Fico v programe sľubuje: Lacnejšie potraviny, vyššia mzda. A migranti

BANSKÁ BYSTRICA - Smer si dal poriadne načas. Len tri týždne pred voľbami predstavil Fico program svojej strany. Jeho prioritami sú opäť lacnejšie potraviny, zvyšovanie minimálnej mzdy či valorizácia dôchodkov. Školstvo a zdravotníctvo ostali bokom.

Fico v programe sľubuje: Lacnejšie potraviny, vyššia mzda. A migranti
Cieľom podujatia je prijatie dokumentu "Robíme pre ľudí a chránime Slovensko", čo má byť základným cieľom účasti Smeru-SD vo vláde v rokoch 2016 až 2020. Ilustračné foto Zdroj:TASR

Ďalšie výrazné posilnenie sociálneho štátu a zvyšovanie životnej úrovne obyvateľov Slovenska tak, aby v roku 2020 dosiahla 85 percent priemeru EÚ. Toto je základný politický cieľ Smeru-SD na roky 2016 až 2020 tak, ako ho v sobotu na programovej konferencii predstavil Robert Fico.

V takmer hodinovom prejave Fico avizoval ochotu diskutovať, či nie je vhodná doba na obrovské investície, a to aj za cenu zmeny ústavného zákona o dlhovej brzde.

V Smere sa spamätali na poslednú chvíľu. Predstavia volebný program

Premiér pripomenul, že SR si požičiava lacno, až za negatívny úrok, preto sa pýta, prečo teraz nenabrať finančné zdroje a pustiť sa do toho s plnou vervou. Spomenul napríklad naliatie štyroch až šiestich miliárd eur do dopravnej infraštruktúry.

Zvyšovanie mzdy, znižovanie cien potravín

Cieľom jeho strany tiež je, aby sa slovenská ekonomika do roku 2020 stala najvýkonnejšou medzi krajinami V4. Smer-SD zároveň plánuje dosiahnuť vyrovnaný rozpočet, dostať sa na predkrízovú úroveň v nezamestnanosti a pokračovať v ďalšom zvyšovaní minimálnej mzdy. Fico by bol rád, ak by v novom volebnom období prekročila 500 eur. V súčasnosti je na úrovni 405 eur.

Predseda strany Smer -SD Robert Fico (uprostred) reční počas programovej konferencie vládnej strany Smer-SD.Predseda strany Smer -SD Robert Fico (uprostred) reční počas programovej konferencie vládnej strany Smer-SD. Zdroj: TASR

Strana ďalej avizuje pokračovanie v diskusii o nižšej sadzbe DPH aj na ďalšie základné potraviny, hovorí aj o odstraňovaní regionálnych rozdielov. Najbližšie dva roky musí vláda podľa Fica navštíviť ďalších 12 okresov.

Témou bude aj valorizácia dôchodkov, lebo vláda vníma výhrady voči tomuto mechanizmu s porozumením, a pokračovanie vo filozofii vládnych sociálnych balíkov.

Nezabudol ani na migrantov

Premiér pripustil, že vývoj na Slovensku ovplyvnia voľby aj migrácia. "Situáciu môžu narušiť aj pokusy zostaviť vládu z veľkého počtu subjektov. My dávame prednosť stabilnej vláde zostavenej z dvoch subjektov. Ako chcú v zlepenci zvládnuť predsedníctvo v EÚ?" pýtal sa.

Fico je posadnutý neexistujúcimi migrantmi, kritizujú ho zo zahraničia

Na margo migračnej vlny zopakoval, že Smer nedovolí vytvorenie žiadnej ucelenej komunity s iným náboženstvom na Slovensku, pretože tieto komunity nie sú podľa neho schopné integrácie.

"Pokračujeme v žalobe proti kvótam. V Európe je veľká nervozita, v pondelok bude summit V4 a dokonca sme dostali demarš, že čo si to dovoľujeme. My sa ale nebudeme pozerať na to, ako každý deň prichádzajú tisíce migrantov. Odmietam nezmyselnú politickú korektnosť. Pre Smer-SD je ochrana občanov najvyššou prioritou," deklaroval.

Na čo čakali s programom?

Premiér hneď v úvode prejavu odmietol podozrenia, prečo jeho strana pristúpila k schváleniu volebného programu až tri týždne pred voľbami.

"Čakali sme na všetky najaktuálnejšie údaje o stave slovenskej ekonomiky, ohľadom zamestnanosti, ratingov v zahraničí a na daňovú prognózu. Chceli sme vedieť, kde sa nachádzame pred voľbami a či môžeme pristúpiť k jasným záväzkom, ktoré chceme prijať. Z údajov, ktoré máme k dispozícii, vyplýva, že Slovensko malo najrýchlejší rast v celej EÚ," vysvetlil načasovanie konferencie Fico.

Poslanec Európskeho parlamnetu Vladimír Maňka (vpravo) počas programovej konferencie strany Smer-SD v priestoroch polyfunkčného objektu Slovenskej zdravotníckej univerzity v Banskej Bystrici.Poslanec Európskeho parlamnetu Vladimír Maňka (vpravo) počas programovej konferencie strany Smer-SD v priestoroch polyfunkčného objektu Slovenskej zdravotníckej univerzity v Banskej Bystrici. Zdroj: TASR

Podľa neho slovenská ekonomika šliape ako hodinky, preto je čas sa záväzne postaviť pred slovenskú verejnosť a povedať, čo ešte okrem základných sociálnych balíkov strana vníma ako priority účasti vo vláde.

Smer sa nemá s kým hádať

Ficovi sa nepáči, že na Slovensku absentuje programová diskusia a konfrontácia a že Smer-SD sa nemá s kým hádať v témach ako zamestnanosť či hospodársky rast.

Fico je z volebnej opozície sklamaný. Nemá s kým viesť programový konflikt

"To, že to nie je predmetom kampane, potvrdzuje, že čísla sú mimoriadne dobré. Sme etatisti a verím, že je to práve štát, ktorý je schopný ochrániť občana pred kapitálovou mocou. Narušili sme hegemóniu vyznávačov jednotného trhu a štát začal plniť úlohu kormidelníka vývoja slovenskej spoločnosti. Odmietame, že trh všetko vyrieši a v tejto línii chceme pokračovať," uistil Fico.

Paška sa opäť ukázal

Programovú konferenciu viedol podpredseda strany Pavol Paška. "Je to výnimočný formát, sme pár dní pred voľbami. Budeme sa riadiť vašimi názormi a to, čo plénum konferencie odsúhlasí, to bude výstupom," uistil Paška prítomných delegátov.

TASR
 

Diskusia

Najčítanejšie